«Вживання консервації з аспірином небезпечне для організму» — саме так звучить заклик лікарів до господарок, які тоннами закривають соління на зиму й кладуть у кожну банку по таблетці ацетилсаліцилової кислоти. Але попередити не означає донести до відома. Тому ми докладно пояснимо, у чому ж шкода аспірину для консервації і як вживання таких домашніх солінь позначається на органах та тканинах. Тепер ви точно будете знати, що відбувається з вашим тілом.
Аспірин у консервації використовують ще з радянських часів. Тоді це було одним з найбільш популярних засобів, адже знеболювальні таблетки копійчані та є в аптечці в кожному домі.
Навіщо потрібен аспірин у консервації? Для знищення бактерій і безпосередньо самої консервації — продукт довгий час не псується та зберігає свої смакові та якісні властивості.
Чим, по суті, є аспірин? Це ацетилсаліцилова кислота, яка, як і будь-які інші органічні кислоти, створює кисле середовище. А таке середовище згубне для мікроорганізмів. За рахунок виникнення умов, непридатних для життя мікробів, як раз і стає можлива консервація — тобто, збереження продукту в незмінному вигляді на довгий час. От і стоять огірки й помідори в погребі роками.
Ацетилсаліцилова кислота гарно справляється зі своїм завданням. Але ліки залишаються ліками. У неї є протипоказання й побічні ефекти, які при регулярному та тривалому надходженні речовини в організм, стають просто неминучими.
У медицині аспірин є НПЗЗ (нестероїдним протизапальним засобом) і використовується для знеболювання, зниження підвищеної температури й розрідження крові.
Але, як можна припустити, при тривалому надходженні в організм навіть у невеликій дозі, будь-який лікарський засіб викликає часом незворотні зміни. І аспірин не виняток.
З метою вберегти людей від неправомірного використання препарату ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров'я) видала заборону на використання ацетилсаліцилової кислоти при консервуванні. Метою заборони є обмеження використання ліків в промисловому виробництві. Але господаркам, які заготовляють соління, теж потрібно до нього прислухатися.
Чи шкідливі помідори з аспірином? Так. Особливо, якщо людина, яка їх вживає належить до групи ризику виникнення побічних ефектів. Шкоду від щоденного вживання аспірину довела міжнародна група вчених з Австралії та США, яка провела дослідження, за результатами якого зробила припущення, що аспірин може викликати кровотечі та рак. Результати дослідження були опубліковані в журналі The New England Journal of Medicine.
Протипоказаннями для «аспіринової» консервації є наступні фактори:
Також не слід забувати, що в дітей ацетилсаліцилова кислота викликає синдром Рея і їм вона протипоказана. Звичайно, у консервації її кількість не така велика, проте не слід ризикувати здоров'ям дитини.
Навіть у здорової людини при тривалому вживанні аспірину можуть виникнути побічні ефекти.
Справа в тому, що ацетилсаліцилова кислота — це похідна саліцилової кислоти. А саліцилова кислота — похідна речовина від фенолу. Фенол токсичний для людини — це, по суті, отрута.
Тому при надмірному захопленні консервами з аспірином можуть розвиватися серйозні ускладнення, наприклад:
Поява будь-якого з цих побічних ефектів є причиною назавжди відмовитися від використання препарату.
Саме тому консервація з аспірином не є корисною.
Насправді, процес консервування огірків і помідорів може обійтися й без ацетилсаліцилової кислоти. Для цього підійде будь-яка інша кислота.
І традиційна, і сучасна кулінарія пропонують безліч безпечних варіантів для заготовок на зиму, які будуть не менш ефективними консервантами.
До таких відносяться:
Ці натуральні консерванти анітрохи не гірші аспірину, але при цьому не викликають таких побічних ефектів. Однак людям з діабетом, виразкою шлунку, гастритом з підвищеною кислотністю й гіпертонією все одно не рекомендується вживати настільки кислі продукти.
Замість них у консервацію можна додавати насіння гірчиці, воно допомагає зберегти форму й привабливий зовнішній вигляд огіркам, помідорам та іншим овочам. Його слід додавати в тих пропорціях, які вказані в рецепті, інакше воно може надавати гіркоту консервованим продуктам.
Також читайте про те, що відбувається з організмом під час літньої спеки. Це буквально колапс! Виявляється, високі температури можуть стати причиною не тільки теплового удару, але й дечого гіршого. А несприятлива для організму температура починається далеко не з 30 градусів. Але є 5 способів пережити спеку легко навіть далеко від кондиціонера.
До речі, вважається, що влітку справжнім порятунком для шкіри стає сонцезахисний крем з SPF. Косметологи в один голос рекомендують користуватися кремами для обличчя з SPF-фільтром. Але ми, команда apteka24.ua, задалися питанням, чи дійсно сонцезахисні креми настільки корисні та надають ефективний захист? І ми з'ясували, що все не зовсім так, як нам подається в рекламі. Щоб дізнатися більше, читайте нашу статтю про те, що таке SPF і як правильно вибрати сонцезахисний крем, щоб він дійсно приносив користь.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Aspirin / Drags.com
Аспірин / Державний реєстр лікарських засобів України
Effect of Aspirin on All-Cause Mortality in the Healthy Elderly / The New England Journal of Medicine
Toxicological Profile for Phenol / ATSDR
Uses, benefits, and risks of aspirin / MedicalNewsToday
Aspirin for pain relief / NHS
Aspirin Tablet / WebMD
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.