Про користь вітаміну С і вітаміну D знають практично всі. Але чим корисний цинк? Розповідаємо про маловідомі факти про хімічний елемент, який необхідний кожній людині.
Цинк — це поживна речовина, яка бере участь у багатьох процесах в організмі й входить до складу більшості ферментів. Людина може отримувати його тільки зовні, тобто, з їжею або добавками.
Існує досить великий перелік продуктів, до складу яких входить даний елемент. До них відносять:
Організм людини швидше й легше засвоює цинк з продуктів тваринного походження. Найбільше його міститься в устрицях.
Біодоступність цинку в зернових культурах дещо обмежена через фітати. Це рослинні сполуки, які уповільнюють засвоєння даної речовини. Підвищити біодоступність Zn в рослинних продуктах можна за допомогою води, а саме замочивши бобові або зернові культури на пару годин у воді. Скільки ж потрібно його вживати, щоб не виник дефіцит?
Вчені рекомендують приймати його в таких кількостях:
Максимально в добу дозволено вживати 40 мг цинку. Перевищення даної дози викликає побічні ефекти.
При тривалому пероральному прийомі цинку в високих дозах він може викликати дефіцит міді. Люди з низьким рівнем міді можуть відчувати неврологічні проблеми, такі як оніміння і слабкість в руках і ногах.
Не використовуйте цинк для інтраназального введення (через носову порожнину). Дана форма цинку може викликати втрату нюху.
Безумовно, Zn необхідний кожній людині, але його надлишок спричиняє такі наслідки:
Цинк є другим за кількістю мікроелементом в організмі людини, на першому місці стоїть залізо. Крім того, він входить до складу більше ніж 100 ферментів, які беруть участь у метаболізмі, травленні й багатьох інших процесах.
Цікаво зауважити, що даний елемент також є одним з компонентів ферменту, який відповідає за почуття запаху й смаку. Тому нестача цинку може знизити здатність відчувати різні смаки та запахи.
Дана речовина має великий перелік корисних властивостей.
Можливі взаємодії включають:
Нормоване вживання цього мікроелементу може допомогти уникнути багатьох хвороб. А користь цинку полягає в наступних 9 властивостях.
Цинк впливає на гормони щитовидної залози й регулює їх діяльність. А його дефіцит підвищує ймовірність виникнення захворювань даного органу та може супроводжуватися випадінням волосся. Коли спостерігається якась патологія щитовидної залози, у людини перевіряють рівень заліза й поповнюють його нестачу за допомогою добавок і продуктів харчування.
Розглянутий елемент активує Т-лімфоцити й прискорює час передачі сигналів між клітинами імунної системи, в результаті чого організм швидко реагує на патоген і починає з ним боротися. Більш того, дослідження 2012 року показали, що прийом добавок цинку скорочує тривалість простудних захворювань у дорослих старше 19 років. Цю речовину також додають до деяких назальних спреїв та інших лікарських засобів від застуди. Недолік даного елемента призводить до ослаблення імунітету.
У шкірних покривах міститься 5% цинку від усієї його кількості, що знаходиться в тілі людини. Він бере участь у синтезі колагену, а при виразках, опіках, ранах та інших пошкодженнях шкіри проявляється дефіцит даного елемента. Тому Zn входить до складу ранозаживлюючих засобів і активно використовується в медицині.
Така патологія як акне також пов'язана з нестачею цинку. Це захворювання спостерігається у 4,9% населення світу та являє собою вугровий висип, яка викликається діяльністю бактерій Propionibacterium acnes і закупоркою сальних залоз. Розглядувана речовина пригнічує діяльність даних бактерій і допомагає у боротьбі з акне.
Дефіцит цинку так само, як і його передозування, негативно впливає на ріст і здоров'я волосся. Вживання даної речовини в дуже великих або малих кількостях призводить до телогенової, андрогенної і осередкової алопеції (облисіння). Але якщо дотримуватися рекомендованого дозування, то проблем з волоссям не виникне.
Фертильність у чоловіків — це їх здатність мати дітей. Сперма безплідних чоловіків відрізняється значним зниженим рівнем Zn. А його вживання підвищує рухливість сперматозоїдів і сприяє збільшенню їх кількості.
Результати експерименту, проведеного в Нідерландах, показали, що після того, як чоловік приймає сульфат цинку, в його організмі починає вироблятися більше активні сперматозоїди. Однак перед застосуванням добавок безплідним чоловікам потрібно проконсультуватися з лікарем.
Вагітним жінкам необхідно вживати цинку більше, ніж усім іншим, а саме мінімум 12 мг на добу. Це обумовлено тим, що певна кількість цього елемента потрібно не тільки для організму жінки, а й для нормального розвитку плода. Він бере участь в синтезі ДНК, білка й в поділі клітин.
Низький рівень даної речовини може призвести до викидня, затримці розвитку плода й передчасних пологів.
Якщо людина приймає з їжею і харчовими добавками нормовану кількість Zn, то ймовірність виникнення будь-яких відхилень з боку шлунково-кишкового тракту вкрай мала. Однак при серйозних захворюваннях шлунково-кишкового тракту (виразка шлунка, хвороба Крона, шлунково-кишкового тракту, глютеновая хвороба) спостерігається дефіцит даної речовини.
Крім того, ВОЗ рекомендує приймати таблетки цинку для лікування діареї у дітей та дорослих.
Прийнято вважати, що з міцністю кісток безпосередньо пов'язаний кальцій. Але цинк не менш важливий для підтримки кісткової маси і її міцності. Низьке споживання Zn може призвести до ламкості кісток і втрати їх маси, особливо у жінок після менопаузи.
Цинк є одним з ключових компонентів ферментів, що впливають на гостроту зору й здатність людини бачити в темряві. Його нестача провокує зміни сітківки ока і може спровокувати погіршення зору. Багато дослідників висувають припущення, що даний хімічний елемент уповільнює прогресування вікової дегенерації жовтої плями.
Його дефіцит може призвести до багатьох негативних наслідків для людини. Але як він проявляється і хто до нього найбільш схильний?
Недолік цинку виявляється в результаті лабораторних досліджень і спеціальних тестів. Однак його також можна помітити завдяки таким зовнішнім проявам:
Звичайно, дані відхилення можуть бути викликані іншими причинами, тому й необхідне лабораторне дослідження на кількість цинку в організмі.
Його дефіцит найчастіше мають такі групи населення:
Вживати цинк можна у формі таблеток, капсул і крапель.
Найефективніші препарати, до складу яких входить цинк:
Вживайте цинк в рекомендованих кількостях, а при проявах будь-яких симптомів його надлишку або дефіциту зверніться до лікаря.
А ви знаєте, що вітаміни та інші мікроелементи можуть бути не тільки корисними, а й завдавати шкоди? До негативних наслідків призводить передозування вітамінами. Читайте новий матеріал про наслідки прийому великих доз вітаміну С, вітаміну Д і цинку.
В аптеках можна знайти лікувальні засобами з декількома формами вітаміну D. Але яка з них найкраща і найефективніша? Дізнайтеся про це у статті про правила вибору вітаміну Д в аптеці та який препарат вибрати, щоб захиститися від вірусів і застуди.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Zinc: Everything You Need to Know / Healthline
Zinc / NIH
Добавка цинка во время беременности / ВОЗ
What are the health benefits of zinc? / MedicalNewsToday
ZINC / WebMed
Zinc / Harvard T.H. Chan
Обогащение цинком основных продуктов питания в целях улучшения показателей содержания цинка / ВОЗ
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.