Гастрит є об'єднаним терміном для групи станів, які мають одну загальну характерність — запалення слизової оболонки шлунка. Запалення при гастриті найчастіше є результатом зараження тією ж бактерією, що спричиняє більшість виразок шлунка. Регулярне застосування деяких болезаспокійливих та надмірне вживання алкоголю також можуть сприяти розвитку гастриту.
Підраховано, що до половини населення світу тою чи іншою мірою страждають на хронічний гастрит. Хоча це не серйозне захворювання шлунково-кишкового тракту, іноді воно протікає без помітних симптомів. Якщо гастрит залишається не діагностованим, згодом може викликати інші шлунково-кишкові ускладнення.
Багато пацієнтів плутають гастрит з іншими захворюваннями, такими як кислотний рефлюкс (печія), тому дуже важливо знати, що таке гастрит, щоб його діагностування та лікування було правильним.
Шлунок людини має слизову оболонку, яка виконує захисну функцію. Вона зменшує агресивну дію шлункової кислоти. Коли щось ушкоджує чи послаблює цю захисну оболонку, вона запалюється, викликаючи гастрит. Тип бактерій, званий Helicobacter pylori (H. pylori), є найчастішою бактеріальною причиною гастриту.
Гострий гастрит включає раптове сильне запалення. Хронічний гастрит передбачає тривале запалення, яке може тривати роками, якщо його не лікувати.
Є дві основні категорії гастриту: ерозивний та неерозивний.
Ерозивний гастрит, що також називається реактивним гастритом, викликає запалення слизової оболонки шлунка, при цьому вона стирається або руйнується. Ерозивна форма може призвести до розривів слизової оболонки або хворобливих виразок, а також може протікати як гострий або хронічний стан. Найбільш поширеними видами ерозивної форми є гострий ерозивний гастрит та променевий гастрит.
Ерозивний гастрит — менш поширена форма захворювання. Зазвичай це не викликає сильного запалення, але може призвести до кровотечі та виразок на слизовій оболонці шлунка.
Неерозивний гастрит викликає запалення, але не руйнує слизову оболонку шлунка. У деяких випадках це може спричинити виразкову хворобу. Найбільш поширеними типами неерозивного гастриту є аутоімунний, атрофічний та гастрит з Helicobacter pylori.
Симптоми можуть імітувати нетравлення (диспепсія). Розлад шлунка — це біль або дискомфорт у шлунку, які пов'язані із затрудненням перетравлення їжі. Це може бути відчуття печіння між нижніми ребрами.
До основних симптомів гастриту відносяться:
Зверніть увагу! При тяжкому перебігу гастриту іноді буває кривава блювота і чорний, дьогтеподібний кал. При таких симптомах потрібно негайно звернутися до швидкої, оскільки це може свідчити про шлункову кровотечу.
Симптоми даного захворювання не завжди відповідають ступеню фізичних змін слизової оболонки шлунка:
Зокрема у людей похилого віку набагато вища ймовірність розвитку безсимптомного пошкодження шлунка. У них може не бути жодних ознак (нудота, блювання, біль) доти, доки раптово не виникне шлункова кровотеча.
У людей із гастритом найчастішими симптомами є біль чи дискомфорт у верхній частині живота. Біль зазвичай виникає у верхній центральній частині («ямці» живота). Іноді біль виникає у лівій верхній частині очеревині та у спині. Здається, що біль проходить наскрізь. Для опису болю люди часто використовують терміни «печіння», «ниюча», «гризуча» або «болючість». Зазвичай присутнє невиразне почуття дискомфорту, але біль може бути гострим, колючим або ріжучим.
Для більшості людей захворювання здається незначним і швидко минає після лікування. Однак деякі форми можуть викликати виразки або підвищувати ризик виникнення новоутворень.
Бактерія під назвою H. pylori та нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП) є двома основними причинами цього захворювання. Однак є багато інших причин, наприклад, інфекційні агенти, аутоімунні проблеми, такі як хвороба Крона, саркоїдоз (запалення тканин тіла) та ізольований гранулематозний гастрит.
Також є декілька інших причин, які можуть збільшити ризик гастриту. До таких відносяться:
Інші причини гастриту включають:
Хоча гастрит може виникати у людей будь-якого віку, він частіше зустрічається у:
Згодом можуть виникнути ускладнення, особливо якщо хвороба переходить у хронічну форму, а причини не лікувати.
Ускладнення гастриту можуть включати:
Для діагностики необхідно відвідати лікаря, який насамперед збере ваш анамнез. За наявності характерних для гастриту скарг з боку хворого лікар направить на діагностичні тести. Вони включають:
Деякі методи лікування гастриту націлені на точну причину певного типу. Більшість методів лікування спрямовано на зниження вироблення соляної кислоти, на боротьбу з H. pylori та інших характерних для цього стану симптомів. Також, наприклад, гострий гастрит, спричинений прийомом нестероїдних протизапальних препаратів чи алкоголю, можна полегшити, припинивши прийом цих речовин.
Медикаментозне лікування гастриту включає наступні препарати:
Дієта при гастриті призначена для полегшення загострення симптомів та запобігання погіршенню стану. Усунення симптомів за допомогою дієти може допомогти запобігти прогресуванню захворювання на більш серйозні проблеми зі здоров'ям.
Основна мета дієти при гастриті — зменшити запалення шлунка. Запалення слизової оболонки шлунка викликає порушення вироблення захисного слизу.
Шлунковий сік — це кисла рідина, яка розщеплює їжу під час травлення. Слиз покриває слизову оболонку шлунка, щоб запобігти пошкодженню шлункового соку. Якщо слизу недостатньо, можуть виникнути виразки та інші ускладнення.
Продукти, які можна їсти в дієті, можуть змінюватись. Пов'язано це з тим, що люди можуть по-різному реагувати певні продукти. Деякі продукти зі списку «уникати» можуть не викликати симптомів при вживанні їх невеликими порціями чи випадковими витратами. З іншого боку, деякі люди можуть мати проблеми з їжею, яка знаходиться в списку «схвалених». Тобто якщо їжа посилює симптоми гастриту від неї потрібно відмовитися.
Пацієнт з гастритом в анамнезі повинен разом зі своїм лікарем чи дієтологом розробити план дієти при гастриті, що відповідає потребам хворого.
Протизапальна дієта повинна поєднувати різні продукти, які:
Список дозволених продуктів включає:
Гастрит, спричинений основним захворюванням, може вимагати тривалого дотримання дієти. Люди, які схильні до подразнення шлунка, часто виявляють, що простої відмови від алкоголю та гострої їжі достатньо, щоб симптоми не повернулися.
Продукти, яких слід уникати чи обмежувати їх споживання:
Жодна окрема їжа не покращить здоров'я людини. Важливо включати до раціону різноманітні корисні для здоров'я інгредієнти. Найкраще свіжі прості інгредієнти. Обробка може змінити поживну цінність продуктів.
H.pylori — одна з основних причин гастриту, але більшість людей не знають, що вони інфіковані. Бактерії легко передаються. Зменшити ризик зараження даною бактерією можна, дотримуючись простих правил гігієни, таких як миття рук.
Також можна вжити заходів, щоб звести до мінімуму нетравлення шлунка та печію. Ці стани пов'язані з гастритом. Профілактичні заходи включають:
уникати жирної, смаженої, гострої чи кислої їжі;
Цитрусові самі по собі не збільшують кислотність шлунка настільки, щоб викликати гастрит. Кисла їжа може викликати гастроезофагеальну рефлюксну хворобу (ГЕРХ) (їжа, що повертається зі шлунка в стравохід) і викликати такі симптоми, як відчуття печіння у верхній центральній частині живота, печія та здуття. Оскільки існує безліч причин запалення та подразнення слизової оболонки шлунка, найкраще звертати увагу на те, які продукти постійно викликають проблеми із травленням, тому що кожна людина індивідуально чутлива до тих чи інших продуктів, і жорстких правил немає. Те, що добре для однієї людини може бути погано для іншої, і краще виключити ці тригерні продукти зі свого раціону.
Хоча психічне здоров'я може прискорити або посилити біль при гастриті та багато інших проблем зі здоров'ям — немає достатніх медичних доказів, які б показували, що стрес є причиною хронічного гастриту або гастриту, який зберігається протягом декількох місяців або років. Занепокоєння, поганий настрій та перезбудження можуть тимчасово посилити секрецію кислоти зі шлунка, а це може посилити різкий біль у верхній частині живота, який виникає під час гострого гастриту (що триває протягом короткого періоду, менше ніж кілька днів).
Пропуск прийомів їжі та тривале утримання від їжі може викликати подразнення шлунково-кишкового тракту шлунковим соком. Крім того, коли людина дуже голодна, вона зазвичай їсть занадто багато їжі, що може спричинити підвищену чутливість травної системи. Найкраще розділяти вживання їжі на 5-6 невеликих прийомів на день.
Більшість людей не пов'язують куріння з гастритом, але було показано, що нікотин та інші токсини в сигаретах збільшують вироблення соляної кислоти у шлунку, що може спричинити напад гастриту. Куріння також є прямою причиною раку стравоходу, підшлункової залози та шлунка. Донедавна вважалося, що симптоми гастриту може викликати кава, але жодні великі дослідження не показали, що помірне споживання кави (від 3 до 4 чашок на день) може викликати ці симптоми. Навпаки, розчинна клітковина, що міститься в каві (тільки в натуральній, заварній) містить безліч речовин (антиоксидантів, мінералів і вітамінів), які корисні для кишкової флори.
Бактерії, що живуть у слизовій оболонці шлунка, звані Helicobacter pylori, безпосередньо відповідальні за більшість випадків гастриту, виразки та раку шлунка, оскільки вони викликають незворотне запалення слизової оболонки шлунка. Нещодавно Всесвітня організація охорони здоров'я надала бактеріям класифікацію канцерогенів 1 категорії за їх доведену здатність викликати рак. Деякі люди можуть приймати ліки, що містять компонент, відомий як омепразол, який знижує кількість соляної кислоти у шлунку, щоб полегшити симптоми, але це не знищує бактерії. Лікування включає застосування спеціальних антибіотиків для усунення патогенних мікроорганізмів.
Це означає, що діти сприйнятливі до цього захворювання. Крім того, діти зазвичай слідують звичкам дорослих, і все частіше у них діагностуються стани, які раніше діагностували лише у дорослих.
Знеболюючі, такі як анальгетики та протизапальні засоби послаблюють захисні сили шлунка. Багато людей приймають знеболювальні для полегшення болю при гастриті, внаслідок чого це лише призводить до погіршення стану.
Антациди — це ліки короткої дії, вони полегшують проблему, але не виліковують від неї. І вони можуть бути небезпечними. Антацидні засоби можуть підвищити вразливість до інших типів інфекцій, тоді як природна кислотність шлунка є захисним механізмом від патогенів у їжі, яку ми їмо. Блокуючи вироблення кислоти, мікроорганізми можуть викликати більшу кількість інфекцій. Якщо потрібно приймати антациди більше 2 тижнів, важливо звернутися до лікаря, щоб визначити причину симптомів.
Хоча вода дуже важлива для організму в цілому, кількість рідини, якої потребує організм, в середньому становить від 2 до 3 літрів на день, включаючи те, що ми отримуємо з супів, фруктів, салатів, кави, чаю та соку. Нирки не здатні досить швидко фільтрувати велику кількість рідини. Це означає, що компоненти крові (натрій, калій та хлорид) розбавлені, що може призвести до набряку мозку та інших змін у життєво важливих органах. Вживання дуже великої кількості води також змінює pH шлунка, що може посилити симптоми гастриту.
У сучасному світі гастрит є поширеним захворюванням, що часто виникає. Більшість різновидів гастриту можна лікувати за допомогою медикаментозного лікування. Деякі форми гастриту можна лікувати за допомогою зміни способу життя або дієти, що особливо важливо, як зменшення загострень даної хвороби. Саме тому ми рекомендуємо вам ознайомитися з тим, які повинні бути правила життя при гастриті: чим можна харчуватися, яка дієта і найкращі ліки від гастриту.
Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.
Gastritis / Drugs.com (англ.)
Gastritis / Mayo Clinic (англ.)
Gastritis / EMedicineHealth (англ.)
What Is Gastritis? / WebMD (англ.)
Gastritis / NHS (англ.)
Gastritis / Healthline (англ.)
Gastritis medication / Health Direct (англ.)
Gastritis / Cleveland Clinic (англ.)
Everything you need to know about gastritis / Medical News Today (англ.)
Gastritis — facts and doubts / NCBI (англ.)
Gastritis / Health Direct (англ.)
Gastritis Diet: What to Eat and What to Avoid / Healthline (англ.)
What to Eat If You Have Gastritis / Very Well Health (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.