Не всі поживні речовини так само важливі, як білок, адже це фундамент і основа будь-якого живого організму.
У білкових продуктів є потенційні переваги, адже вони можуть допомогти не тільки в побудові фігури і м'язовому росту, але й покращувати загальний стан здоров'я.
Білок (англійська назва протеїн, protein) — це базовий фундамент для нашого тіла. Він необхідний для створення, зростання і стабільної підтримки м'язової маси, зв'язок і сухожилкових волокон, внутрішніх органів та шкіри, а також для метаболізму ферментів, функціонування гормонів, нейромедіаторів і різних молекул, без яких тіло не здатне повноцінно жити.
За походженням білки бувають рослинними і тваринними. Будь-який білок складається з амінокислот, за основу виділяють всього 20, з яких 9 є незамінними.
Незамінні амінокислоти Обов'язково повинні бути отримані з їжею |
Замінні амінокислоти Виробляються з проміжних продуктів через процеси метаболізму |
гистидін | аланін |
ізолейцин | аргинін |
лейцин | аспарагін |
лізин | аспарагінова кислота |
метионін | цистеїн |
фенілаланін | глутамінова кислота |
треонін | глутамін |
триптофан | гліцин |
валін | пролін |
серин | |
тирозин |
М'язи, шкіра, волосся, кістки, кров, всі органи і тканини значною мірою складаються з білка. З цієї причини його дефіцит має широкий спектр симптомів. Ось деякі з них:
Клінічне випробування показало, що дієта для схуднення з високим вмістом білка має серйозні переваги, на відміну від такої ж, але високовуглеводної дієти.
Білкові продукти допомагають в контролі апетиту в основному шляхом зниження рівня гормону голоду греліну. Це зупиняє тягу до переїдання, що робить процес схуднення максимально комфортним.
Високобілкові дієти також запобігають втраті м'язової маси під час обмеження калорій, в тому числі у спортсменів.
Незалежно від того, чи бажаєте ви наростити м'язову масу або схуднути, правильна дієта має вирішальне значення.
Здорова дієта повинна бути багата на різноманітні свіжі продукти, ненасиченою жирами, складними вуглеводами, клітковиною і особливо білком, оскільки він бере участь в контролі апетиту.
Крім білка і клітковини для контролю апетиту також можна використовувати різні корисні добавки в якості доповнення до основного раціону. У спеціальній лінійці для схуднення Слімсі є продукти, які допомагають знизити масу тіла шляхом контролю апетиту і прискорення розщеплення жирових відкладень. А коли поєднується здорова дієта і спеціальні корисні добавки, підтримувати процес схуднення стає набагато приємніше.
Середні рекомендації такі:
Для щоденного включення в свій раціон буде досить 0,75 г на 1 кг маси тіла білкових продуктів будь-якій дорослій здоровій людині, яка веде спокійний спосіб життя.
Спортсмени та всі ті, хто схильні до важкої фізичної праці обов'язково повинні бути уважні до свого раціону. Фахівці радять приблизно 1,2-1,4 г на кг ваги. Сюди ж відносяться і жінки під час вагітності або в період лактації (годування груддю свого малюка), їм теж можна підвищувати споживання білка до 1,2-1,52 грама.
Малюкам і дітям шкільного віку оптимально буде від 3-2,5 грама.
М'ясо, риба, яйця і молочні продукти — це класичні білкові джерела, які з легкістю покривають потреби організму в амінокислотах. І якщо ви вживаєте їжу тваринного походження щодня, ймовірно, все в порядку. Але що робити, якщо їх потрібно замінити?
Прямо тут перелік високобілкових продуктів, які урізноманітнюють ваш раціон і поповнять запас амінокислот, навіть якщо ви відноситесь до вегетаріанців.
Протеїн потрібен на той випадок, коли немає часу на приготування їжі. Але тут вміст білка залежить від виробника. В середньому на порцію може бути 20-50 грам.
Протеїн — це швидкий спосіб по заповненню всіх необхідних амінокислот. Крім того, він дуже легко засвоюється в кишківнику в порівнянні з іншими варіантами.
Існує три основних типи сироваткового протеїну:
Концентрат — найпоширеніший і доступний вид протеїну.
Або пшеничне м'ясо. Його готують з пшеничного білка (глютену), але за зовнішнім виглядом та за текстурою він нагадує звичайне м'ясо.
У чистому вигляді ви можете знайти його в супермаркетах. А спробувати страви з ним вийде в будь-яких вегетаріанських і веганських закладах; з сейтану роблять сосиски, стейки, бургери і багато іншого.
У 100 грамах прихована майже половина добової норми протеїну для дорослої людини. Тому це найбільш високобілковий рослинний продукт в нашому рейтингу.
Як і в холодноводної атлантичної риби, в креветках також містяться жирні кислоти Омега-3, а ще є селен і вітамін В12. Але примітно те, що порція креветок на 85 г містить 20 грамів білка.
Якщо сочевицю приготувати в склянці, то така порція буде в собі містити близько 18 грамів білка. Ще вона буде корисна людям з низьким гемоглобіном, оскільки в ній багато заліза.
А варіювати страви з неї ви можете як завгодно. Сочевиця тим і хороша, що з неї можна зробити крем-суп, додати в салат або так і залишити у вигляді гарніру, наприклад приготувати карі з овочами.
У цих бобових близько 15 грамів білка на чашку 240 мл. А також це складні вуглеводи, клітковина, залізо, фолієва кислота, фосфор, калій, марганець і ряд інших корисних рослинних сполук.
Те, що буде корисно не тільки на сніданок, а й на вечерю. Одна чашка вівса містить 11 грамів білка, клітковину, магній, марганець, тіамін (вітамін B1) і ряд інших поживних речовин.
Варто відзначити, що гарбузове насіння — ще більш корисний продукт, ніж сам гарбуз.
У ньому є залізо, магній, антиоксиданти і найголовніше — високий вміст цинку. Цей мінерал цілюще впливає на самопочуття людини, настрій і навіть зовнішній вигляд. Від цинку залежить краса шкіри, міцність нігтів і здоров'я волосся. Ще воно позитивно впливає на роботу шлунково-кишкового тракту, тому їх часто можна зустріти в рекомендаціях дієтологів.
А на 28 грамів доведеться приблизно 9 грамів білка, що досить високий показник для насіння.
Ці злакові є справжнім джерелом вітамінів і, звичайно ж, щедрими джерелами рослинного протеїну. У них одинаково 8-9 грамів білка на чашку 240 мл.
Амарант відрізняється від інших круп не тільки незвичною назвою, але й приємним горіховим ароматом і присмаком. З амарантом можна сміливо експериментувати на кухні, приправляючи їм салати і навіть заварюючи його як чай!
Кіноа — прекрасний і смачний гарнір і до м'яса, і до овочевого рагу. Найголовніше, в кіноа є всі незамінні амінокислоти і велика кількість клітковини.
Хліб Єзекіїля готують з пророслих цільнозернових і бобових культур, таких як пшениця, просо, ячмінь та жито. Ще його готують з сої і сочевиці.
Спробуйте до сніданку. У двох скибках такого хліба приблизно 8 грамів білка.
Ця популярна добавка з синьо-зелених водоростей дасть вам 8 грамів повноцінного білка на 30 мл. А ще її з неї можна робити маски для шкіри обличчя.
Це гідні варіанти на випадок, якщо потрібна заміна молочних продуктів.
В одній чашці рослинного молока — 7 грамів білка, а ще це відмінне джерело кальцію, вітаміну D і вітаміну B12.
Тофу, темпі і едамаме включають 10-19 грам соєвого протеїну на 100 грамів.
Тофу готують також як і звичайний сир, тільки з соєвого молока. А універсальність соєвого сиру дозволяє готувати його як і з чим завгодно.
Темпе робиться з цілісних, соєвих бобів, які пройшли ферментовану обробку. Ферментація наділяє темпі пробіотиками, які корисні для нашого шлунково-кишкового тракту. Знайти такий продукт можна тільки в невеликих спеціальних магазинах для вегетаріанців.
Едамаме — зелені боби, які можна знайти в магазинах прямо в стручках або в замороженому вигляді. Їх їдять як закуску або додають в гарніри та салати.
Чому б не спробувати на сніданок? В одному середньому тості з арахісовим маслом ви отримаєте 7 грамів білка. Але пам'ятайте, все що пов'язано з арахісом досить калорійно і дуже ситно, тому не підійде людям, що активно худнуть, і алергікам (арахіс — це алерген). Зате послужить прекрасним варіантом перекусу для діючих спортсменів, яким потрібно заповнювати енергію, і для дітей, які активно ростуть і багато рухаються.
У таких зернятках 6 грамів білка і 13 грами клітковини на 35 грамів продукту.
Це джерело заліза, кальцію, селену, магнію, Омега-3 і антиоксидантів.
Чіа — універсальні насіння, але не тільки через м'який смак. Вони вбирають воду і стають гелеобразної консистенції, тому з них виходить прекрасне доповнення до безлічі страв — від смузі до випічки і пудингів.
Але велика користь прихована у вигляді борошна чіа, тому що насіння може недостатньо повноцінно перетравлюватися. Якщо додавати чіа в смузі або робити з них пудинг, треба частіше збивати суміш блендером.
Ви можете бути впевнені, що внаслідок вживання рослинних джерел теж є можливість отримувати всі необхідні амінокислоти. Для цього потрібно лише комбінувати продукти між собою, наприклад, крупи з бобовими.
Будь-якої дієти легко дотримуватися, якщо вона залишається смачною! Тому ми підготували для вас кілька простих варіантів сніданку, які потрібно обов'язково спробувати внести у свій раціон.
Ванільний пудинг Чіа
Для цього смачного сніданку, закуски або десерту необхідні всього 4 інгредієнти:
|
Що робити:
Протеїновий коктейль із ягодами
Потрібно:
|
Зміксуйте всі інгредієнти в блендері і збийте до однорідної маси.
Щоб ще більше підвищити вміст білка, використовуйте додатковий протеїновий порошок або додайте арахісове масло, або насіння льону.
Класичний фалафель
Для приготування класичного варіанту фалафель знадобиться:
|
Як готувати:
Дефіцит фолієвої кислоти загрожує негативними наслідками для здоров'я, включаючи мегалобластичну анемію, підвищений ризик серцевих захворювань і деяких видів раку. На щастя, дефіцит будь-яких вітамінів легко виправити, дотримуючись різноманітне харчування. Читайте в нашій статті про те, які продукти багаті на фолієву кислоту і як правильно приймати її у вигляді добавок.
Залізодефіцитна анемія є найпоширенішим типом анемії і виникає, якщо в організмі не вистачає заліза. Причому симптоми можна відчувати роками, навіть не знаючи, з чим вони пов'язані. Дізнайтеся, які перші ознаки можуть вказувати на нестачу заліза і за рахунок яких продуктів можна це виправити.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність дієтологом Першої Мобільної клініки України «DobroDoc +» — Калініною Катериною Анатоліївною.
Increased protein intake reduces lean body mass loss during weight loss in athletes / PubMed
Protein and Amino Acid Requirements during Pregnancy / NCBI
Do athletes need more dietary protein and amino acids? / PubMed
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.