Здоров'я безпосередньо залежить від бактерій, що населяють організм людини. Через зміни їх складу може виникнути дисбактеріоз. Але що можна зробити для поліпшення мікрофлори кишечника і в чому її особливість.
В організмі людини міститься більше ніж 35 трильйонів мікроорганізмів, у їх число входять різні бактерії, грибки, віруси й паразити. Саме ця сукупність і називається мікробіомом. Його вага дорівнює більш ніж 1000 г.
Мікробіом формується при народженні та в період дитинства. Він динамічний, тому може змінюватися з віком, через прийом певної їжі, антибіотиків і у відповідь на захворювання.
Сукупність мікроорганізмів можна побачити або відчути, хоча вони вкрай необхідні для життя й нормального функціонування людини. Цікаво, що мікробіом також називають «забутим органом». Він працює в симбіозі з організмом, якщо людина здорова.
Мікробіом бере участь у таких процесах:
Різні види мікроорганізмів мешкають на поверхні шкіри й всередині організму, проте найбільше їх міститься в кишківнику. Вони продукують важливі ферменти, які допомагають перетравлювати складні вуглеводи та інші речовини, що надходять з їжею.
Мікробом кожної людини унікальний, оскільки на нього впливає:
Надмірне вживання антибіотиків може призвести до погіршення стану мікробіому й надалі до дисбактеріозу.
Дисбактеріоз — це стан, під час якого змінюється склад бактерій, що населяють кишківник. Починають розмножуватися патологічні бактерії, а число корисних мікроорганізмів зменшується.
Причини дисбактеріозу можуть бути наступними:
Крім кишківника, дисбактеріоз також може виникати на шкірі. Наприклад, бактерії Staphylococcus aureus можуть безконтрольно рости та викликати інфекцію стафілокока. Порушення нормальної мікрофлори може спостерігатися й у піхві — там бактерії Gardnerella vaginalis здатні вбивати корисні мікроорганізми та викликати свербіж, печіння, виділення.
Симптоми даного відхилення у здоров'ї залежать від місця, де воно розвивається. Вони можуть також відрізнятися в залежності від типу бактерій, яких стає більше або менше, ніж зазвичай.
Основні симптоми дисбактеріозу включають:
Для лікування дисбактеріозу зазвичай використовуються дві групи препаратів пребіотики та пробіотики. У чому їхня відмінність?
Пробіотики — це живі лакто- і біфідобактерії, які допомагають відновити корисну мікрофлору кишківника.
Приклади найпопулярніших пробіотиків:
Пребіотики — це продукти життєдіяльності бактерій. Вони створюють корисне середовище для розмноження бактерій, що приносять користь організму.
До найбільш відомих пребіотиків належать:
Такі медикаменти дозволяють відновити баланс мікроорганізмів в кишківнику та позбутися від неприємних симптомів дисбактеріозу.
Виділяють два типи імунітету: вроджений (людина з ним народжується) і набутий (виникає як реакція на чужорідні мікроорганізми в процесі життя). Вся імунна система являє собою сукупність клітин, тканин і систем.
Коли в організм потрапляє чужорідний агент або деякі його власні клітини починають сприйматися як патогенні, імунітет розпізнає їх і починає знищувати.
Мікробом та імунна система пов'язані. Остання сприяє збільшенню кількості корисних бактерій і формуванню корисної мікрофлори. Мікроби беруть участь у процесі передачі інформації між імунними клітинами. Така взаємодія живих мікроорганізмів і клітин імунітету покращує захист від різних патогенів та знижує ймовірність аутоімунних реакцій, коли власні здорові клітини розпізнаються як чужорідні.
Збалансований мікробіом в кишківнику відіграє важливу роль в ефективній роботі імунної системи, а шкідливі бактерії та їх надлишок може призводити до розвитку негативних процесів у організмі.
Проблеми з мікробіомом здатні спровокувати порушення роботи імунної системи й такі захворювання:
У психіатрії існує такий напрямок як харчова психіатрія. Вона вивчає вплив харчування й здоров'я кишківника, на психічне здоров'я, у тому числі стан його мікробіому. Стверджується, що зміна раціону харчування та складу мікробіому допомагає в лікуванні деяких станів і захворювань, наприклад, депресії, підвищеній тривожності. Вживання правильної їжі також може поліпшувати настрій.
Мозок за допомогою гіпоталамо-гіпофізарно-надниркової системи та блукаючого нерва підтримує зв'язок з кишківником. У мозку розташовані нейрони, які впливають на самопочуття людини та виробляють 90% серотоніну, який визначає настрій. Кишківник же взаємодіє з даним органом завдяки ендокринній, нервовій та імунній системі.
У ході одного дослідження було проведено аналіз взаємозв'язку складу мікробіому в людей з депресією, біполярними розладами та шизофренією. По його завершенню було виявлено, що в пацієнтів з даними відхиленнями менша кількість корисних мікробів в кишківнику, ніж у здорових людей. Крім того, у них немає великої різноманітності видів мікроорганізмів.
Недавній огляд 40 досліджень показав, що середземноморська дієта, до складу якої входить велика кількість пробіотиків, корисних для мікробіому, знижує ймовірність виникнення депресії.
Є безліч способів збільшити різноманітність мікрофлори кишківника та кількість корисних бактерій.
Розглянемо 9 основних з них:
Тепер ви знаєте, що таке мікробіом і як зберігати його здоров'я, а також лікувати та уникати бактеріозу.
А ви чули про дивовижний чай рой буш? Він дуже корисний для людини та має неповторний смак. Читайте про 5 основних властивостей чаю в нашому матеріалі.
Якщо в людини здуття живота і підвищене газоутворення, що це значить? Дізнайтеся про що говорить ваш кишківник з нового матеріалу.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
The Microbiome / Harward T.H. Chan
What is the microbiome? / BMJ
Microbiological, technological and therapeutic properties of kefir: a natural probiotic beverage / NCBI
WHAT IS A MICROBIOME? / MicrobiologySociety
What Causes Dysbiosis and How Is It Treated? / healthline
Antidepressant foods: An evidence-based nutrient profiling system for depression / PMC
Dysbiosis / ScienceDirect
Tea Compounds and the Gut Microbiome: Findings from Trials and Mechanistic Studies / PubMed
Effects of Probiotics, Prebiotics, and Synbiotics on Human Health / NIH
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.