Існує така проблема, про яку дуже незручно говорити. На неї не прийнято скаржитися, та й до лікаря з нею йдуть у крайньому випадку. Що це проблема? Порушення нормального функціонування кишечника та затримка дефекації (запор).
Дана патологія зустрічається як у дітей, так і в дорослих. Причини її виникнення можуть бути найрізноманітнішими, хоча багато хто й думає, що порушення дефекації відбувається тільки через неправильне харчування.
Запор — це затримка випорожнення кишечнику (більше 72 годин), а також скрутна й недостатня (порівняно зі звичайною) дефекація. Нормальним вважається випорожнення мінімум 3 рази на тиждень.
Частково переварена їжа в напіврідкому стані (хімус) потрапляє з тонкого кишечнику в товстий, стінки якого вбирають усю рідину й шляхом ритмічного скорочення (перистальтики) проштовхують вміст до анального каналу. Саме в товстому кишечнику формуються калові маси, неперетравлені залишки рослинної і тваринної їжі разом з померлими бактеріями та іншими кінцевими продуктами життєдіяльності людини. Їх затримка в кишечнику називається запором.
Найчастіше він зустрічається у літніх людей старше 60 років, так як у цьому віці відбуваються великі зміни в організмі. Однак запором також дуже часто страждають маленькі діти, вагітні та інші дорослі.
До основних причин запору відносять:
Затримка випорожнення кишечнику може бути одноразовою або періодично повторюватися (хронічний запор). У кожної вікової групи існують свої особливості виникнення, протікання й лікування даного захворювання.
Запор може виникати в будь-якому віці й практично не існує жодної людини, яка б з ним ніколи не стикалася. Однак є групи осіб, які найбільше до нього схильні, наприклад, вагітні.
Згідно з дослідженнями троє з чотирьох вагітних жінок страждають запором під час вагітності. Це відбувається через гормональні зміни.
Під час вагітності підвищується рівень прогестерону, який викликає розслаблення м'язів. А калові маси, як було сказано раніше, просуваються по товстому кишечнику саме завдяки скороченню його м'язів. Таким чином, пасивна й уповільнена перистальтика ускладнює процес нормальної дефекації.
Крім того, причиною затримки випорожнення кишечнику може бути прийом вітамінів, що містять велику кількість заліза, через що продукти випорожнення стають більш твердими, що ускладнює процес виділення калу.
Запор на ранніх термінах вагітності виникає так само часто, як і запор на більш пізніх строках. В останньому випадку його причиною може бути збільшення розміру матки та її тиск на кишечник, що порушує його функціонування.
Для лікування запору можуть застосовувати медичні проносні препарати, немедикаментозні засоби й особливі дієти.
Хоча ймовірність виникнення затримки дефекації у вагітних дуже висока, але можна провести дуже просту профілактику запору й знизити ризик його виникнення.
Щоб знизити ризик виникнення запорів у вагітних потрібно:
Якщо запор все ж таки виник, то краще за все звернутися за консультацією до лікаря.
Літніми людьми за даними ВООЗ вважаються особи старше 60 років. У них спостерігаються функціональні зміни в шлунково-кишковому тракті, які впливають на процес дефекації.
Ці зміни вважаються віковими. До них відносять:
Звичайно, основною причиною запорів у літніх людей, як і у всіх інших, називають незбалансоване харчування, але крім цього існують й інші більш специфічні фактори, що впливають на затримку випорожнення.
Особи старше 60 років можуть страждати від запору з таких причин:
В основному, люди похилого віку страждають не короткочасним, а хронічним запором. Його лікування може включати в себе дієту з великою кількістю клітковини, прийом проносних засобів і клізми.
Причини затримки випорожнення кишечнику в дітей відрізняються від дорослих. Так, у дітей грудного віку нормальний інтервал між дефекаціями може тривати до тижня. Починаючи з більш старшого віку, вони повинні випорожнятися не рідше 1 разу в 3 дні, і якщо цього не відбувається, значить, у дитини запор і потрібно звернутися до лікаря за призначенням лікування.
Існує 4 типи функціональних запорів у дітей:
Лікування функціональних запорів складається з 4 кроків:
Якщо в дитини виник запор, не займайтеся самолікуванням, а зверніться за допомогою до лікаря.
Головна профілактика запору — це правильне й збалансоване харчування. Треба їсти продукти з високим вмістом клітковини, адже вони сприяють процесу перистальтики.
Так, щоденний раціон повинен включати фрукти та овочі в сирому або вареному вигляді. Також слід випивати мінімум 2 л води та їсти не рідше 3 разів на добу. Прийоми їжі можна збільшувати й до 5-6 разів на день, але їсти при цьому потрібно невеликими порціями.
Лікарі для профілактики запору й нормального функціонування кишечнику радять випивати вранці натщесерце склянку води. Алкоголь і напої, що містять кофеїн, потрібно приймати тільки в певних дозах, індивідуальних для кожного віку й фізіологічного стану. Також бажано щодня їсти рідкі перші страви, наприклад, борщ або суп.
Від надмірного вживання жирних, смажених і гострих продуктів потрібно утримуватися, так як вони можуть провокувати різні запальні процеси в органах шлунково-кишкового тракту, наприклад, гастрит.
Профілактика запору включає в себе не тільки правильне харчування, але й ведення активного способу життя, а саме помірні щотижневі фізичні вправи й прогулянки на свіжому повітрі.
І що найважливіше, якщо ви відчуваєте позив до дефекації, не відкладайте його, так як в подальшому це може призвести до запорів.
У народі проти затримки випорожнення кишечнику радять пити:
Їсти для нормального процесу дефекації рекомендують:
Якщо запор вже трапився, то потрібно проконсультуватися в лікаря й почати застосовувати спеціальну дієту.
Дієта при запорах повинна включати певну їжу, наприклад:
Під час дотримання дієти всі продукти найкраще їсти в холодному вигляді, не підігріваючи в мікрохвильовці або на сковорідці.
Виключити ж з щоденного раціону потрібно таку їжу:
Також слід обмежити вживання:
Запор — проблема людей будь-якого віку, але якщо правильно харчуватися, пити достатньо води, не стримувати позиви до дефекації й не вживати таблетки з побічним ефектом у вигляді запору, то ризик виникнення даного захворювання буде мінімальним.
Якщо ви все таки віддаєте перевагу медикаментозному лікуванню, то дізнайтеся як правильно вибирати лікарські препарати серед безлічі таблеток з однаковою діючою речовиною. У нашій новій статті ми розповідаємо, що таке препарати-дженерики та оригінали, у чому їх відмінності та які з них дешевше.
Читайте також про пластику обличчя, її особливості та різні розцінки на пластичні операції в Україні. Дізнайтеся всю правду про б'юті процедури й про те, як можна підкоригувати обличчя без хірургічних втручань.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Functional bowel disorders in pregnancy: effect on quality of life, evaluation and management / OBGYN
5 Safe Remedies for Constipation in Pregnancy / Healthline
Запоры / МедПросвіта
Constipation in the Elderly / NewsMedical
Tips for Preventing Constipation / Eatright
What You Should Know About Constipation / Healthline
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.