Врач педиатр-неонатолог Анна Шапиро специально для Медмаркета Аптека24 написала статью о переходных (физиологических) состояниях новорожденных. Как часто бывает, что молодые родители не до конца понимают, что происходит с их крохой. Они пугаются изменениям малыша и начинают паниковать. Но паника — далеко не лучший друг для младенца и его молодых родителей, особенно для кормящей мамы. Поэтому специалист подробно и доступно рассказала о том, какие состояния малыша в первые дни жизни являются физиологическими и нормальными.
Многие родители, еще находясь в роддоме (либо в первые дни по возвращению домой), могут заметить за своим малышом пугающие на первый взгляд особенности, которые вовсе не вяжутся с привычными нам представлениями о пышных розовощеких карапузах. У вашего любимого чада «набежала» температура до 37,5 градусов и в первые же сутки жизни вышел пугающего цвета черно-зеленый кал? Вместо аппетитного румянца кожа ребенка приобрела странный желтый цвет? Или (о ужас!) у новорожденной девочки появились красноватые выделения из влагалища? Так ли эти состояния опасны на самом деле? Стоит ли с ними что-то делать? И когда бежать к врачу? Давайте постараемся разобраться с этими вопросами.
В медицине существует понятие о так называемых транзиторных (переходных) состояниях. Это своего рода реакции со стороны всех органов и систем новорожденного, которые отображают процесс адаптации. Они физиологичны, то есть являются абсолютно естественными для неонатального периода и не должны вызывать беспокойства у родителей. Их еще называют пограничными, поскольку они возникают на границе двух периодов жизни – внутриутробного и внеутробного. Такая «перестройка» задумана самой природой, поэтому через нее проходят все малыши без исключения. Однако это вовсе не означает, что у одного ребенка непременно должны проявиться все возможные пограничные состояния.
При определенных неблагоприятных условиях транзиторные состояния могут трансформироваться в патологические и стать причиной заболеваний. Эта грань очень тонкая, поэтому родителям стоит ознакомиться с симптомами переходных процессов и контролировать ситуацию. Кроме характерных черт каждого конкретного физиологического состояния, есть общие признаки нормы:
Если вы затрудняетесь самостоятельно с уверенностью отличить норму от патологии, обратитесь к специалисту, которому доверяете.
Оскільки зміни, що відбуваються стосуються практично всіх систем дитячого організму, транзиторних станів досить багато. Зупинимося на найпоширеніших.
Транзиторна лихоманка
У нормі температура в перший місяць життя дитини становить 36,5-37,5 градусів. Тоді, як у дорослих — 36,6. Найбільш об'єктивні свідчення можна отримати, вимірюючи її в пахвовій западині електронним градусником, ретельно прикладаючи кінчик до тіла.
Транзиторна олігурія
Таким хитромудрим словом називається мала кількість сечі, яка виділяється 1-2 рази на добу. Пояснюється це досить просто. Після народження організм новонародженого починає втрачати багато рідини через легені, шкіру, а також з випорожненнями. Поповнити запаси можна тільки за допомогою харчування, а мамине молоко надходить поки в малій кількості. Не переживайте, більше дитині поки й не треба, адже травній системі теж потрібен час, щоб звикнути до своїх нових функцій.
Зміни дефекації
Під час свого внутрішньоутробного життя малюк не втрачав часу дарма, періодично пробуючи на смак навколоплідні води. Додамо до цього виділення травного тракту й злущений епітелій кишечнику — і отримаємо на виході меконій. Так називається перше виділення дитини темно-зеленого кольору пастоподібної консистенції. Зазвичай воно повністю виводиться до 4-ї доби життя. Потім його змінює іншого виду виділення — уже не таке однорідне, жовтувато-зелене, з невеликою кількістю слизу.
Фізіологічна втрата маси тіла
Спостерігається практично у всіх дітей. Приблизно на 3-4 добу від моменту народження малюк втрачає до 10% своєї ваги при народженні. Це пов'язано з раніше згаданим природним голодуванням новонародженого, у результаті якого організм пускає в хід свої «резервні запаси», завбачливо накопичені в маминому животику.
Фізіологічна жовтяниця новонароджених
Виникає 2-3 рази на добу. Зустрічається досить часто: у 70-80% дітей. Слизові оболонки, склери й шкіра набувають жовтуватий відтінок. Уся справа в тому, що на цьому етапі відбувається заміщення так званого фетального гемоглобіну «дорослим». При цьому еритроцити, у яких він міститься, розпадаються, і в крові накопичується продукт цього процесу — білірубін. Власне, він-то і є винуватцем жовтого забарвлення. При цьому колір сечі та калу змінюватися не повинен. Ситуація нормалізується до 7-10 дня життя.
Статевий криз
Він дає про себе знати на 3-7 добу. Зустрічається досить часто, приблизно в 70% новонароджених. Так, і в хлопчиків, і в дівчаток протягом перших двох тижнів можливе нагрубання молочних залоз. При натисканні з соска може виділятися білувата рідина, однак при цьому не повинно бути ніяких почервонінь та ущільнень. Крім того, у дівчаток можуть бути кров'янисті або слизові виділення з піхви. Тривають вони не більше 1-2 днів.
Важливо пам'ятати й розуміти, що всі перераховані вище стани є варіантами норми. Це природні (фізіологічні) процеси, що незмінно протікають у організмі кожного з малюків. Усе, що потрібно від батьків — дотримуватися душевного спокою й ретельно дотримуватися гігієнічних заходів по догляду за новонародженим малюком.
Ніхто краще за вас, батьків, не зможе настільки чуйно помітити й відстежити зміни, що відбуваються з вашою дитиною. Однак важливо розуміти, що страх і занепокоєння за дитину — не ознака любові до неї. Це ознака нашого егоїзму. Любов спонукає давати дитині те, що їй необхідно. Чи необхідні їй наші страхи й хвилювання?
Намагайтеся контролювати свої емоції та не піддаватися паніці. Будь-який страх народжується з незнання. Тому — самоосвічуватися, читаючи статті, підтверджені науковими дослідженнями й знаннями фахівців у цій області (а не написані на форумах, зібраних з особистого, і дуже суб'єктивного, досвіду різних матусь). Наприклад, apteka24.ua надає у своїх статтях надійну інформацію з питань медицини й здоров'я. Тут ви зможете знайти вичерпні відповіді на багато питань які вас цікавлять.
Також читайте наш експертний матеріал проєкту «Жіноча самоосвіта», у якому ми говоримо з гінекологом Ганною Мунтян про те, що не можна робити під час критичних днів, чому ВПЛ передається навіть при захищеному контакті, як користуватися тампонами, щоб не було токсичного шоку, як вибрати найкращий гігієнічний засіб захисту в «ці» дні та як спорт впливає на м'язи тазового дна жінок — який спорт безпечний, а який призводить до сумних наслідків по «жіночій частині». Це 5 найважливіших питань гінекологу, відповіді на які важливо знати кожній жінці.
А ще ви можете дізнатися, як полегшити ПМС. Передменструальний синдром знайомий мало не кожній жінці. І в ці дні здається, що ти буквально божеволієш. Але є реально дієві методи, як позбутися від ПМС — це і дієта, і спосіб життя, і спорт, і спеціальні препарати.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.