Ймовірно, ви можете передбачити, коли у вас почнуться місячні. Для більшості жінок в цьому немає нічого страшного — груди можуть стати більш чутливими або з'явиться пристрасть до солодкого. Але для деяких жінок дні перед початком менструації є не просто чимось важким, в деяких випадках вони стають навіть небезпечними.
За оцінками дослідників близько 3 з 4 жінок перед менструацією страждають тією або іншою формою передменструального синдрому. Про те, що таке ПМС і чому не варто пускати його на самоплив і піде мова в даній статті.
Передменструальний синдром (скорочено ПМС) — це стан, який впливає на емоції, фізичне здоров'я і поведінку жінки в певні дні менструального циклу, як правило, безпосередньо перед менструацією.
Це вкрай неприємне поєднання фізичних і емоційних симптомів, які у багатьох жінок виникають після овуляції і перед початком менструального циклу. Дослідники вважають, що ПМС відбувається в перші дні після овуляції, тому що рівні естрогену і прогестерону починають різко падати. І стан жінки вирівнюється протягом декількох днів після початку менструації, оскільки рівень гормонів знову починає рости.
ПМС проходить, коли у вас більше немає менструації, наприклад, після менопаузи. Після вагітності ПМС може повернутися.
У деяких жінок менструація проходить без будь-яких ознак ПМС або тільки з дуже легкими симптомами. Для інших же симптоми ПМС можуть бути настільки серйозними, що їм важко займатися повсякденними справами, наприклад, ходити на роботу або відвідувати улюблені заняття.
Передменструальний синдром проявляється у кожної жінки по-різному. У вас можуть з'явитися фізичні сигнали, такі як здуття живота або газоутворення, або емоційні, такі як смуток, роздратування або перепади настрою.
Фізіологічні симптоми перед місячними можуть включати такі ознаки:
З боку емоційної сфери ознаки ПМС — це:
Симптоми мають тенденцію повторюватись за передбачуваною схемою. Вони варіюються від ледь помітних до сильних, які вкрай складно приборкати. Фактично це буває просто неможливо зробити одним лише «позитивним» самонавіюванням. Важка ж форма ПМС виділена окремо як передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР).
ПМС частіше зустрічається у жінок, які:
Однак багато дослідників вважають, що в першу чергу це пов'язано зі зміною рівня статевих гормонів і серотоніну на початку менструального циклу. А також підвищеною чутливістю самої жінки до цих змін.
Рівні естрогену і прогестерону підвищуються в певний період місяця. Їх сплеск може викликати перепади настрою, неспокій і дратівливість. Стероїди яєчників також регулюють активність тих частин мозку, які пов'язані з передменструальними симптомами.
Відомо, що серотонін впливає на настрій. І більшою мірою ця хімічна речовина знаходиться в головному мозку і кишківнику, тому не дивно, що настрій людини може помітно погіршуватися, якщо турбують здуття живота або проблеми з дефекацією.
Фактори ризику передменструального синдрому включають:
Супутні умови включають наступне:
Передменструальний дисфоричний розлад (ПМДР) — це стан, що дуже схожий на предменструальный синдром (ПМС), тільки набагато серйозніший.
Це вкрай сильна дратівливість, депресія або занепокоєння за тиждень або два до початку менструації. Симптоми зазвичай проходять швидко, можна навіть сказати, що різко, через два-три дні після початку менструації.
Дисфорія при ПМС проявляє себе як:
Оскільки така форма передменструального синдрому вкрай важко переноситься жінкою, це може бути небезпечним аж до збільшення суїцидального ризику. В такому випадку важлива робота з лікарем, який підбере правильну терапію. Грамотне індивідуальне лікування буде врівноважувати психічний стан жінки і суворо контролюватися фахівцем. В основному під цю мету підбираються антидепресанти. Селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну або СІЗЗС є найбільш поширеним типом антидепресантів, які використовуються для лікування важкого ПМС.
Під час передменструального і менструального періодів допускається використання деяких знеболювальних засобів, які допоможуть вгамувати дискомфортні больові відчуття внизу живота і в попереку. До таких засобів відносяться монокомпонентні анальгезуючі медикаменти — нестероїдні протизапальні препарати (НПЗП, наприклад, ібупрофен), анальгетики-антипіретики (парацетамол) і комбіновані засоби, які містять речовини-активатори, які посилюють дію знеболювальних компонентів.
Безумовно, дані ліки не лікують дисменорею (болісні місячні), проте можуть успішно знімати больовий синдром.
Найбільш часто при ПМС використовуються наступні безрецептурні знеболювальні препарати:
Ліки, що відпускаються за рецептом, можуть допомогти в тих випадках, якщо безрецептурні знеболювальні зовсім не діють або їх недостатньо. Наприклад, для комплексної терапії ПМС і дисменореї можуть використовуватися такі групи препаратів:
А ось легкі седативні засоби на трав'яній основі допоможуть нормалізувати психоемоційний фон. Вибирайте з таких позицій як:
Дослідження показують, що певні вітаміни та мінерали можуть допомогти полегшити стан перед місячними й під час них. Добре, якщо ваша дієта буде від початку включати різноманітні продукти, однак якщо це зробити складно, ви завжди можете добрати необхідні елементи за допомогою готових синтезованих біодобавок.
Продемонстровано, що кальцій може зменшити деякі симптоми ПМС, такі як втома, тяга до їжі та депресія. Кальцій міститься в таких продуктах як молоко, сир і йогурт. В деяких продуктах, таких як апельсиновий сік, пластівці та хліб, міститься доданий кальцій (збагачений). Ви також можете приймати добавки з кальцієм, наприклад:
Магній сприяє полегшенню нападів мігрені. Якщо вас турбує сильний головний біль перед місячними, спробуйте звернути увагу на продукти з магнієм. Його багато в зелених листових овочах, наприклад, в шпинаті, ще в горіхах, цільнозернових і збагачених злаках.
Також ви можете підібрати якісні біодобавки з магнієм:
А ось добавки, які поєднують кальцій і магній разом:
Приймання добавки з 1-2 грамами корисних жирних кислот омега-3 може допомогти зменшити судоми та інші симптоми ПМС. Хороші джерела таких кислот — це жирна риба. Але при відсутній можливості регулярно вживати ікру і жирну холодноатлантичну глибоководну рибу вам на допомогу прийдуть готові біодобавки:
Ви завжди можете зробити кроки, щоб вам стало краще. Якщо у вас легка або помірна форма передменструального синдрому, то варіанти дій будуть наступними:
Звернення до лікаря, симптоматичне і комплексне лікування, а також зміна способу життя можуть допомогти вам зменшити або контролювати ознаки та симптоми передменструального синдрому.
Основна мета протизаплідних гормональних таблеток — це захист від небажаної вагітності. Однак у КОК є і багато інших позитивних для здоров'я властивостей. Наприклад, протизаплідні таблетки можуть полегшити ПМС. Читайте докладніше про властивості гормональних контрацептивів.
Самоосвіта — це важливо, проте в інтернеті дуже багато неправдивої інформації про жіноче тіло і здоров'я. Тому ми поговорили з онкогінекологом і задали ТОП-5 актуальних питань, які зазвичай соромляться запитати! Читайте в нашій статті відповіді лікаря на актуальні питання, які турбують жінок різного віку.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем акушером-гінекологом медичного центру Medical Plaza — Карпович Оленою Леонідівною.
Premenstrual dysphoric disorder: burden of illness and treatment update / NCBI
Effects of calcium supplement therapy in women with premenstrual syndrome / PubMed
Is premenstrual dysphoric disorder a distinct clinical entity? / PubMed
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.