Пневмонія — це запалення легенів, гостре й тяжке захворювання нижніх дихальних шляхів інфекційного характеру, при якому уражаються альвеоли, а температура при пневмонії часто підвищується вище субфебрильних значень.
Через стінки альвеол здійснюється газообмін, але в разі важкого запального процесу альвеоли заповнюються рідинним або гнійним вмістом, що викликає мокрий кашель з мокротою, часом з кровохарканням. Симптоми, які супроводжують хворобу, важкі й вимагають госпіталізації.
Причиною виникнення стають патогенні мікроорганізми:
Найбільш частою причиною даної патології в дорослих стають бактерії, діти ж до 5 років частіше стикаються з вірусною етіологією патологічного стану.
Захворювання властиво людям з ослабленим імунітетом і часто стає ускладненням гострої респіраторної вірусної інфекції, до якої приєднується бактеріальний збудник, здатний проникати в нижні відділи повітроносних шляхів.
Виділяють 4 основні механізми, що запускають початок хвороби:
У групі ризику знаходяться люди з наступних категорій:
Даним групам притаманний ослаблений імунітет, який не здатний придушити патогенні збудники на самому початку, що й призводить до розвитку важкої клінічної картини.
До розвитку патологічного легеневого процесу стимулюють такі фактори:
Більшість із зазначених факторів призводять до аспірації, при якій відбувається всмоктування покритих бактеріями частинок їжі, слини, секрету носоглотки та інших дрібних предметів у дихальні шляхи.
Погіршення стану відбувається поступово при розвитку патологічного процесу. На самому початку захворювання виникає сухий кашель, підвищення температури до субфебрильних значень (близько 37,5 °) і тяжкість у грудях з відчуттям нестачі повітря.
У міру розвитку виникають такі симптоми:
Серед усіх інфекційних захворювань це одне з найнебезпечніших, оскільки володіє високим ризиком смертності. Пов'язано це з тим, що запалення вражає альвеолярні бульбашки й бронхи, у яких накопичується ексудат, що утруднює газообмін. Виникає загальне кисневе голодування всіх органів і тканин. Може виникнути спазм, що призводить до задухи, викликаний набряком легеневої тканини.
При своєчасному лікуванні даних ускладнень можна уникнути.
На розвиток захворювання при нормальному перебігу йде близько 7-8 днів. До закінчення цього періоду виникають такі прояви:
Прогресуючий патологічний запальний гострий інфекційний легеневий процес підлягає лікуванню в стаціонарних умовах. Якщо звернення до лікаря було своєчасним на початкових стадіях, то можливе проведення амбулаторного лікування.
Звертатися за консультацією до свого лікаря необхідно при перших симптомах, які вказують на запальний процес легеневої тканини, так як своєчасно розпочате лікування підвищує шанси на легкий перебіг хвороби.
Небезпечні ознаки пневмонії, які говорять про те, що потрібно терміново викликати «швидку допомогу»:
При відсутності лікування порушуються життєво важливі функції, що призводить до дихальної недостатності, а також у деяких випадках до сепсису й гангрени. Особливістю виникнення патологічного процесу є те, що він виникає на тлі зниженого імунітету. Це означає, що без застосування медикаментозного лікування організм не може впоратися з патогенним збудником.
Саме відсутність лікування та його несвоєчасний початок призводять до виникнення серйозних ускладнень (рубцювання легеневої тканини, абсцес, плеврит). Застосування неадекватно підібраною лікарської терапії, відмова від лікування і стан імунодефіциту можуть стати причиною смерті пацієнта.
Згідно зі статистикою, пневмонія є четвертою в списку інфекційною хворобою дихальних шляхів, що призводить до летального результату.
Лікуванням запалення органів дихання займається лікар пульмонолог. Після початкового візиту до терапевта або сімейного лікаря хворий буде перенаправлений до пульмонолога за уточненням діагнозу і призначенням медикаментозної терапії з можливим напрямком в стаціонар.
Для діагностики пацієнтові можуть бути призначені наступні діагностичні аналізи й дослідження:
Обов'язковою умовою є визначення патогенного збудника — саме цей діагностичний метод визначає тип препаратів, необхідних для лікування.
Медикаментозна терапія має на увазі використання:
При ускладненнях у вигляді кисневої недостатності в умовах стаціонару виявляється респіраторна підтримка й екстракорпоральна мембранна оксигенація для поповнення рівня кисню в тканинах організму.
Лікування обов'язково супроводжується зміною способу життя та режиму дня. Показані:
Після того, як лихоманка спаде, для якнайшвидшого відновлення легеневої тканини й загального стану можливе застосування фізіотерапії, що включає в себе електрофорез, інгаляції, ЛФК, УВЧ і масажі.
Одужання, при якому відбувається виписка із стаціонару, настає приблизно через 4 тижні. Відновлення тривале й може продовжуватися до півроку. Ознаки відновлення при пневмонії наступні:
Небезпека полягає в тому, що відбувається глибоке ураження легеневої тканини, що порушує її функціонування, а також відбуваються патологічні процеси в багатьох інших тканинах та системах організму. З огляду на серйозність ускладнень, те, що не можна робити при пневмонії — це відкладати візит до лікаря або виклик «швидкої допомоги».
Найбільш часті ускладнення:
У якості профілактики пневмонії можна використовувати такі методи:
А ще ви можете дізнатися буквально все про сезонну алергію (поліноз), отримати життєво важливу пам'ятку для алергіка й ознайомитися з календарем цвітіння алергенних рослин в Україні, щоб завжди бути у всеозброєнні.
А також ми проводимо новий освітній проект «Жіноча самоосвіта», у рамках якого будемо зустрічатися з висококваліфікованими лікарями й задавати їм ті питання, які цікавлять наших читачів, але вони соромляться поставити їх особисто. Читайте перше інтерв'ю про 5 найбільш незручні питання гінекологу, які хвилюють усіх жінок, але їх соромно поставити.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Пневмония / ВОЗ
Патогенные механизмы пневмонии / Cyberleninka
Пневмония. Классификация и диагностика / Bookvamed
Пневмония (воспаление легких) / Medicina
Пневмония / Smclinic-ryazan
Госпитализация при воспалении легких / Expressmed
Чем опасна пневмония / Aif
Чем опасна пневмония? / Medikom
Як вберегтися від пневмонії / МОЗ
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.