Що робити, якщо болить живіт? Кожен з нас хоч раз у житті задавався цим питанням, адже людей, у яких ніколи не болів живіт просто не існує. Можливо, це панкреатит.
Але перш, ніж отримати вичерпну відповідь, потрібно з'ясувати, у якому саме місці турбує живіт і який характер болю. Так, якщо болить вгорі, у підребер'ї і навіть віддає в спину, то це може бути першим симптомом панкреатиту.
Панкреатит — це запалення підшлункової залози. Основними причинами захворювання вважаються надмірне вживання алкоголю та частий прийом смаженої, жирної їжі. До даної патології дорослі схильні більше, ніж діти. Вона розвивається через порушення відтоку секрету підшлункової залози.
Підшлункова залоза — це один з органів травної системи людини, який виділяє ферменти для перетравлення їжі та гормони (інсулін, глюкагон), що регулюють метаболізм вуглеводів.
Продукти життєдіяльності підшлункової залози (сік, а в ньому ферменти) потрапляють у дванадцятипалу кишку та беруть участь у процесі перетравлення їжі, що надходить. Однак під час панкреатиту весь сік, що виробляється підшлунковою не виводиться із залози, залишаючись всередині органа, і, руйнуючи тканини підшлункової.
Панкреатит буває двох видів: хронічний та гострий. Кожен з них має свої причини виникнення, симптоми й методику лікування.
Гострий панкреатит супроводжується гострим болем, а деякі його симптоми схожі на інші захворювання, наприклад, холецистит, тому дуже важлива кваліфікована медична діагностика панкреатиту.
Гострий панкреатит — це запальний процес гострого характеру в підшлунковій залозі, що виникає через вплив на клітини її тканин ферментів, що містяться в підшлунковому соці, які повинні виводитися у верхню частину тонкої кишки.
Через що ж може виникати дана патологія?
Причини виникнення панкреатиту (гострого):
Також на розвиток панкреатиту впливають: пухлини, які заважають відтоку панкреатичного соку, порушення прохідності жовчовивідних шляхів, гепатит, гастрит, холецистит.
Гострий панкреатит має два різновиди: набрякову фазу й некротичну фазу (геморагічний панкреонекроз). Під час першої в кілька разів збільшується підшлункова, а під час другої відбуваються крововиливи й некроз (загибель) органу. Геморагічний панкреонекроз вважається найважчою формою патології, яка призводить до порушень метаболізму й більш складних наслідків.
Ключові симптоми гострого панкреатиту:
За статистичними даними панкреатитом найчастіше хворіють люди після 30 років, які часто вживають жирну їжу або алкоголь. Діти до нього практично не схильні.
Обстеження та лікування панкреатиту проводиться в лікарні. Пацієнтів з цією хворобою негайно госпіталізують до хірургічного відділення для надання їм невідкладної медичної допомоги.
Панкреатит викликає зневоднення, тому під час його лікування потрібно пити багато води, мінімум 4-5 л на добу. Щось їсти категорично заборонено, час заборони визначається важкістю перебігу запалення.
Медикаментозне лікування гострого панкреатиту, яке проводиться в лікарні, може складатися з:
Рецидивуючий (що повторюється) гострий панкреатит може сприяти розвитку хронічного.
Хронічний панкреатит — це періодично повторюване запалення підшлункової залози, яке веде до функціонального й анатомічного пошкодження органа.
Що може викликати дану патологію?
Причини появи хронічного панкреатиту:
Крім цього провокувати повторний приступ панкреатиту можуть деякі таблетки й речовини хімічного змісту. До препаратів з групи ризику відносять кортикостероїди.
За статистикою МОЗ в 90% випадків основною причиною виникнення даного захворювання є часте вживання міцних (алкогольних) напоїв.
Хронічний панкреатит симптоми:
Під час кризового стану проводять негайну госпіталізацію й виписують спеціальний курс терапії. Пацієнтам без наявного загострення призначають амбулаторну терапію.
Лікування даного відхилення за допомогою медикаментів у більшості випадків включає в себе прийом:
Лікування запалення підшлункової залози має призначатися тільки лікарем відповідно до форми протікання хвороби й індивідуальними особливостями пацієнта.
Щоб уберегтися від виникнення даної патології можна застосовувати нескладні заходи профілактики, важливо зауважити, що робити це потрібно постійно, а не час від часу.
На жаль, гострий та хронічний панкреатит у медичній практиці зустрічаються досить часто. Любителі алкоголю та жирної їжі найбільш схильні до цього захворювання, тому їм варто переглянути свої харчові вподобання.
Для профілактики панкреатиту, будь-якого з існуючих форм, лікарі радять дотримуватися таких рекомендацій:
Якщо слідувати даним порадам, то ризик виникнення панкреатиту буде мінімальним. Звичайно, не можна виключати генетичну схильність і різні патології (пухлини, захворювання органів), які негативно впливають на роботу підшлункової залози.
Під час запалення залози, потрібно дотримуватися спеціальної дієти при панкреатиті. Вона полягає в:
При хронічній та гострій формі панкреатиту суворо заборонено вживати:
Також слід зазначити, що при панкреатиті потрібно їсти невеликими порціями 6-8 разів на день, таким чином, перетравлювати отриману їжу буде набагато простіше, ніж після 3-х прийомів великої кількості продуктів.
Якщо болить підшлункова, потрібно терміново звернутися до гастроентеролога, який проведе кваліфіковану діагностику, призначить терапію панкреатиту й проконсультує з приводу дієти.
Займатися самостійно немедикаментозним лікуванням панкреатиту вкрай небезпечно!
Правда, вам хочеться читати тільки перевірену інформацію, а не різноманітні вигадки й фантазії? Саме для того всі статті блогу apteka24.ua перевіряються медичними експертами, а користувачі можуть залишати відгуки. Дізнайтеся як це відбувається та які ще новинки внесла у свою діяльність apteka24.ua у серпні 2020 року.
Усі проблеми зі здоров'ям виникають через погані думки. Якщо ви згодні з цим твердженням або сумніваєтеся в його достовірності, пропонуємо вам ознайомитися з новою статтею про психосоматику хвороб, і зробити власний висновок.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Панкреатит: причини та симптоми / МОЗ
Гострий панкреатит / МОЗ
Панкреатит / МедПросвіта
Хронічний панкреатит / МОЗ
Pancreatitis Diet / Healthline
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.