Як правило, людина хоче тримати все під своїм контролем, але їй не завжди це вдається. Наприклад, різкі рухи уві сні можуть відбуватися несвідомо. Через що вони виникають і як їх позбутися, читайте далі.
Багато людей помічають за собою, що у них сіпаються ноги при засипанні або ж вони мимоволі роблять рухи іншими кінцівками. Чому так відбувається і невже без цього не можна заснути?
Виявляється, що питання: «Чому люди смикаються уві сні й під час засипання?» вже давно досліджується вченими.
Такий вид мимовільних посмикувань (поштовхів) називається гіпногогічними. Їх можна охарактеризувати як сильні, раптові та короткі скорочення м'язів, які відбуваються, коли людина відходить до сну або під час нічного відпочинку.
Дані посмикування найчастіше виникають у маленьких дітей, а у дорослих спостерігаються набагато рідше. Вони відбуваються мимоволі й можуть мати різну силу. Наприклад, дитина може робити легкі неконтрольовані рухи руками уві сні, які помітить його мама, яка спить поруч. Від сильних же гіпнагогічних поштовхів людина навіть прокидається.
Якщо ви коли-небудь засинали, але потім раптово прокидалися від несподіваних різких рухів тіла, то це були саме гіпнагогічні посмикування. Їх відчувають перед сном і під час нього близько 70% людей. Однак далеко не завжди рухи під час сну та засипання призводять до того, що людина різко прокидається.
Гіпнагогічні посмикування також називаються міоклонічними. Міоклонус — це мимовільне скорочення м'язів, найвідомішим прикладом якого є ікання.
Цікаво, що міоклонічні поштовхи найчастіше відбуваються при засинанні.
Коли людина спить, вплив двох систем мозку, ретикулярної формації (відповідає за сон) і вентролатерального ядра преоптичної області (відповідає за неспання), досягає балансу. Однак в той час, коли тіло тільки занурюється в сон, дві ці системи ще не встигають врівноважити свій вплив на людину, і через це з'являються мимовільні посмикування.
Важливо розуміти, що якщо смикається нога уві сні або інші частини тіла — це не порушення і не захворювання, а цілком нормальне явище.
Воно може виникати з кількох причин. До них відносять:
Слід зазначити, що точна причина, чому уві сні смикаються руки та ноги, до кінця не зрозуміла. Усе вищесказане є науковим припущенням.
Якщо різкі рухи під час сну вам приносять дискомфорт і ви хочете їх позбутися, то в такому випадку необхідно дотримуватися наступних рекомендацій:
При постійно повторюваних посмикуваннях уві сні, які зберігаються навіть після дотримання даних рекомендацій, зверніться до лікаря. Кваліфікований фахівець з'ясує, в чому причина частих мимовільних рухів і допоможе від них позбавитися.
Виявляється, нічний сон впливає на схуднення, а чим менше людина спить, тим більша ймовірність того, що вона набере зайві кілограми. Читайте чому так відбувається в новому матеріалі про взаємозв'язок між сном та схудненням: чому ті, хто мало сплять, схильні до набору зайвої ваги.
А ви знаєте, що деякі сни небезпечні для здоров'я? Дізнайтеся тільки в нашому ексклюзивному матеріалі про те, навіщо ми спимо та які сни вважаються найнебезпечнішими для здоров'я.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем медичного центру Medical Plaza — Борисова Тетяна Іванівна.
What is a hypnic jerk / MedicalNewsToday
Why do we twitch before we fall asleep / Independent
Twitching before falling asleep: what causes hypnic jerks / Healthline
Why your body jerks before you fall asleep / BBC
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.