Біль в будь-якій частині тіла може варіюватися від легкого, тупого, дратівливого до постійного, сильного і навіть призводити до інвалідності. Крім того, він може обмежувати рухливість і заважати нормальному функціонуванню та якості життя. Чому виникає біль з боку опорно-рухового апарату, а саме чому болить спина, шия і поперек, які можливі часті причини цього, а також які методи профілактики і способи усунення неприємних відчуттів?
Остеохондроз — це вертебрологічний термін, який потрібен для опису груп захворювань, що впливають на скелет. Із самої назви видно, що osteo — це кістка, chondro — це про суглоб. І будь-які зміни, проявлені в цих структурах, можуть виникнути в результаті зростання, травм або анатомічних особливостей людини і так далі. Важливо при цьому зазначити, що зміни, видимі оку (наприклад на МРТ) є, але симптомів і вже тим більше ускладнень при цьому — немає.
Часто причину болю в спині або іншому відділі дуже важко визначити, і тоді він знаходить назву «неспецифічного», а лікар ставить у заключенні той самий діагноз «остеохондроз». Або інша картина: на МРТ лікар знаходить зміни, при цьому ніяких скарг від пацієнта на хребет не надходило. Оскільки без заключення пацієнта відпустити непристойно, в діагнозі буде красуватися такий діагноз. А ще його можуть написати просто заради довідки.
По суті, остеохондроз — це процес старіння нарівні з посивінням і зморшками.
Зрештою, остеохондроз в заключенні наздожене рано чи пізно кожного, оскільки всі люди ходять на двох ногах і переносять осьове навантаження на свій хребет. І це абсолютно нормально, так повинно бути.
З цього можна зробити висновок, що остеохондроз не лікується до тих пір, поки не буде потрібно втручання нейрохірурга. Наприклад, внаслідок травми або пухлини. Однак що робити, якщо почали переслідувати реальні болі в спині або все так же продовжує мучити шия? У чому причина такого болю і як його усунути?
У більшості випадків біль в спині, шиї та попереку може включати будь-яку з наступних причин:
Якщо копати ще глибше, то ряд структурних проблем також може запускати біль:
Ухвалення сутулого положення, сидячи за комп'ютером, знайоме всім, однак не у всіх починає боліти спина після цього. Чому так відбувається?
Біль у спині також може бути наслідком деяких повсякденних справ або неправильної постави.
Зокрема йдеться про:
Нюанси, які можуть спричинити біль в поперековому відділі:
Вам слід звернутися за медичною допомогою, якщо ви відчуваєте не просто біль, а й оніміння або поколювання в хвилюючій вас зоні, а також:
Біль у спині зазвичай проходить за допомогою спокою і використання домашніх засобів, але іноді необхідна інша самодопомога.
Те, що продається без рецепта і легко знімає біль — це нестероїдні протизапальні ліки, такі як ібупрофен. У деяких випадках буває досить прикладати гарячий компрес або пакет з льодом на уражену ділянку, а також деяких гелів або мазей від болів в спині, наприклад:
Часто люди вибирають просто відпочити і не рухатися, не турбувати проблемну частину тіла. І дійсно відпочинок може допомогти, однак пам'ятайте, що рух швидше ослабить скутість, зменшить біль і запобіжить ослабленню м'язів.
Якщо біль турбує сильно і її дуже складно терпіти, в такому випадку можуть знадобитися знеболювальні препарати, що відпускаються за рецептом. Наприклад, кодеїн або гідрокодон можуть бути призначені лікарем на короткий проміжок часу і строго під його наглядом. У деяких випадках на допомогу приходять міорелаксанти.
Бувають ситуації, коли лікар вдається до допомоги антидепресантів, наприклад, амітриптиліну, щоб знизити хронічний біль в попереку. Правда, дослідження ефективності такого підходу тривають і докази такої терапії суперечливі.
Кортизон — потужний протизапальний препарат, він зменшує запалення навколо нервових корінців. Також ін'єкції можуть використовуватися для оніміння або знерухомлення тих ділянок, які, як вважається, провокують біль.
Наприклад, Ботокс (токсин ботулізму), згідно з деякими ранніми дослідженнями, вважається, зменшує біль, буквально паралізуючи розтягнуті і спазмовані м'язи. Такі ін'єкції ефективні протягом 3-4 місяців.
Застосування тепла, льоду, ультразвуку та електростимуляції, а також деяких методів розслаблення м'язів спини і м'яких тканин може допомогти полегшити біль.
Пацієнту буде рекомендовано регулярно практикувати ці техніки навіть після того, як біль вгамується, щоб запобігти повторенню нових епізодів.
КПТ (напрямок психотерапії) може допомогти впоратися з хронічним болем у спині, а також в інших ділянках, шляхом нових способів мислення. В основному це навчання технікам релаксації і способів підтримки позитивного настрою, незважаючи на неприємні відчуття. Дослідження показують, що пацієнти з КПТ стають більш активними і виконують вправи, а це надалі знижує ризик рецидиву болю.
Ви можете уникнути болю в будь-якій частині тіла або не дати їй з'явитися, якщо поліпшите свій фізичний стан.
Щоб спина була здоровою і сильною, вам потрібні вправи. Регулярні аеробні вправи з малим навантаженням — ті, які не напружують і не стрясають вашу спину. Вони можуть підвищити силу і витривалість вашої спини і дозволити вашим м'язам краще функціонувати. Закачування м'язів в залі, плавання — хороший вибір. Поговоріть зі своїм лікарем про те, які заняття ви можете спробувати.
Спробуйте поєднувати два основні варіанти вправ, щоб нівелювати біль в спині:
М'язова сила. Це стосується м'язів живота і спини, які зміцнюють ваш хребет з двох протилежних сторін, як природний корсет. Будучи міцними, вони будуть стабілізувати центр тяжкості.
Здорова вага. Чим ви важче, тим сильніше йде тиск на всі структури тіла, будь то хребет або колінні суглоби. Якщо у вас надмірна вага, його зниження до оптимального може знизити біль.
Все ж таки не сутультесь. Зберігайте нейтральне положення таза. А для цього потрібні міцні м'язи сідниць і преса, вони працюють разом і допомагають зберегти поперек здоровим. І, наприклад, якщо вам доводиться довго стояти, поставте одну ногу на низьку підставку, щоб зняти частину навантаження з попереку. Чергуйте ноги. Правильна постава знижує навантаження на м'язи спини.
Сидіть комфортно. Вибирайте сидіння з хорошою опорою для попереку, підлокітниками і поворотним сидінням. Поклавши подушку або згорнутий рушник на поперек, ви зможете зберегти її нормальний вигин. Тримайте коліна і стегна на одному рівні. Часто міняйте позу, принаймні, кожні пів години.
Дієта. Переконайтеся, що у вашому раціоні достатньо кальцію і вітаміну D, оскільки без цих елементів здоров'я кісток буде під питанням. Плюс до всього, здорова дієта автоматично допомагає контролювати масу тіла.
Люди, що ведуть активний спосіб життя, особливо спортсмени, часто стикаються з проблемою дрібних травм і забоїв. Однак і надриви зв'язок, підвивихи і розтягування — явища не рідкісні. Дізнайтеся більше про розтягнення зв'язок: як розпізнати і чим лікувати.
Якщо ви постійно відчуваєте себе втомленими, вам важко рухатися, а руки ноги в ватному стані, причина може критися як і в роботі щитовидної залози, так і в банальній нестачі певних вітамінів. Щоб напевно розібратися, читайте, чому слабшають м'язи рук і ніг і які можуть бути причини.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Chronic Pain / ADAA
Use of botulinum toxin in musculoskeletal pain / NCBI
Cognitive-Behavioral Therapy for Individuals With Chronic Pain / American Psychological Association
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.