Холестерин — це схожа на жир воскоподібна речовина (ліпід), яка допомагає організму виробляти клітинні мембрани, багато гормонів та вітамін D.
В основному холестерин в організмі служить трьом основним цілям:
Холестерин надходить із двох джерел. Приблизно три чверті холестерину в організмі виробляється печінкою. Решта надходить з їжею, яку людина їсть, в основному з продуктів тваринного походження, таких як яєчні жовтки, м'ясо та сир. Ці продукти містять багато насичених трансжирів, які змушують печінку виробляти більше холестерину, ніж зазвичай. Для деяких людей це додаткове виробництво означає, що вони переходять від нормального холестерину до нездорового. Занадто багато холестерину може стати проблемою.
Холестерин не розчиняється у воді, тому не може проходити через кров самостійно. Щоб допомогти транспортувати холестерин, печінка виробляє ліпопротеїди, які діляться на ліпопротеїни низької щільності (ЛПНЩ) — поганий холестерин, та ліпопротеїни високої щільності (ЛПВЩ) — хороший холестерин.
Ліпопротеїни — це частинки, що складаються з жиру та білка. Вони переносять холестерин та тригліцериди (ще один тип ліпідів) через кровотік.
ЛПНЩ відомі як «поганий» холестерин, тому що їх надлишок може призвести до затвердіння артерій. Це призводить до накопичення бляшок на стінках артерій. По-перше, він може звужувати кровоносні судини, порушуючи потік багатої киснем крові по всьому тілу. По-друге, це може призвести до утворення тромбів, які можуть блокувати кровообіг, викликаючи серцевий напад або інсульт.
ЛПВЩ допомагає підтримувати здоров'я серцево-судинної системи. Це фактично допомагає у видаленні ЛПНЩ з артерій. Вони переносять поганий холестерин назад у печінку, де він розщеплюється та виводиться з організму.
Нормальний рівень холестерину у крові | |
Лабораторний показник | Норма вмісту в крові |
Загальний холестерин | 125-200 мг/дл (менше 5,2 ммоль/л) |
ЛПНЩ | Менш 100 мг/дл (менше 2,6 ммоль/л) |
ЛПВЩ | Чоловіки: 40 мг/дл (менше 1 ммоль/л). Жінки: 50 мг/дл (менше 1,5 ммоль/л) |
Тригліцериди | Менш 150 мг/дл (менше 1,7 ммоль/л) |
Крім старіння, будь-які зміни рівня холестерину зазвичай пов'язані зі станом здоров'я та факторами способу життя.
Вживання надто великої кількості продуктів з високим вмістом холестерину, насичених жирів та трансжирів може збільшити ризик розвитку високого рівня холестерину (гіперліпідемії). Ожиріння також може сприяти підвищеному вмісту холестерину у крові. До інших факторів способу життя, пов'язаних з гіперліпідемією, відносяться малорухливий спосіб життя, куріння та зловживання алкоголем.
Генетика також є фактором підвищеної кількості холестерину у крові. Певні гени інструктують організм про те, як переробляти холестерин та жири.
В окремих випадках причиною високого холестерину є сімейна гіперхолестеринемія. Це генетичне захворювання не дозволяє організму виводити ЛПНЩ.
Вік також є фактором ризику підвищення холестерину. Хоча навіть маленькі діти можуть мати поганий холестерин, але він набагато частіше зустрічається у людей старше 40-50 років. Пов'язано це з тим, що з віком печінка втрачає здатність виводити холестерин ЛПНЩ.
Інші стани здоров'я також можуть збільшити ризик розвитку високого рівня холестерину та пов'язаних із ним ускладнень. Вони можуть підвищувати рівень холестерину ЛПНЩ або знижувати холестерин ЛПВЩ. До таких відносяться:
Приймання певних лікарських засобів може сприяти підвищенню холестерину в крові. Серед таких відзначаються:
Найчастіше високий рівень холестерину — це «тихий» стан. Зазвичай не викликає жодних симптомів. Багато людей навіть не усвідомлюють, що вони мають високий рівень холестерину, поки не розвинуться серйозні ускладнення, такі як серцевий напад або інсульт.
Саме тому так важливо регулярно перевіряти рівень холестерину, особливо у людей із певними факторами ризику. Для цього потрібно проводити лабораторні аналізи крові: біохімічний аналіз крові.
Також варто пам'ятати, що гіперліпідемія, що існує, може погіршувати симптоми і стан наявних в анамнезі серцево-судинних захворювань.
Холестерин циркулює у крові. У міру збільшення його кількості в крові збільшується і ризик для здоров'я. Високий рівень холестерину збільшує ризик серцево-судинних захворювань, таких як серцевий напад та інсульт. Ось чому так важливо періодично здавати аналіз на холестерин, щоб знати свій рівень і запобігти заздалегідь пов'язаним із ним серцево-судинним проблемам.
Є два типи холестерину:
Занадто багато поганого або недостатньо хорошого холестерину збільшує ризик того, що він повільно накопичуватиметься у внутрішніх стінках артерій, що живлять серце і мозок.
Також є тригліцериди — це найпоширеніший тип жиру в організмі. Вони зберігають надлишок енергії з раціону.
Високий рівень тригліцеридів у поєднанні з високим рівнем холестерину ЛПНЩ (поганим) або низьким рівнем холестерину ЛПВЩ (хорошим) пов'язані з накопиченням жиру в стінках артерій, що збільшує ризик серцевого нападу та інсульту.
Холестерин може з'єднуватися з іншими речовинами, утворюючи твердий щільний осад (атероми) всередині артерій. Це може звузити артерії і зробити їх менш гнучкими — стан відомий як атеросклероз. Якщо згусток крові блокує одну із цих звужених артерій, це може призвести до серцевого нападу або інсульту.
Також варто знати, що високий рівень холестерину — один із основних контрольованих факторів ризику ішемічної хвороби серця, серцевого нападу та інсульту. Якщо людина має інші фактори ризику, такі як куріння, високий кров'яний тиск або діабет, ризик збільшується ще більше.
Високий рівень холестерину пов'язаний із підвищеним ризиком серцево-судинних захворювань. Це може включати ішемічну хворобу серця, інсульт та захворювання периферичних судин. Високий рівень холестерину також пов'язаний з діабетом і високим кров'яним тиском. У всіх випадках основною причиною є те, що гіперліпідемія призводить до утворення жирових бляшок в артеріях по всьому організмі.
Високий рівень холестерину збільшує ризик інших станів, залежно від того, які кровоносні судини звужені або заблоковані. Деякі з цих захворювань включають:
В основному, якщо серцево-судинні патології спричинені підвищеним холестерином, необхідно приймати препарати, які зменшують рівень холестерину і тим самим знижують ризик виникнення пов'язаних з ним проблем.
Якщо в анамнезі хворого є фактори ризику, що провокують виникнення гіперліпідемії, потрібно в першу чергу контролювати такі хвороби. Наприклад, при гіпертонічній хворобі необхідно контролювати рівень артеріального тиску і щодня приймати антигіпертензивні препарати, призначені лікарем.
Зміни у способі життя, такі як фізичні вправи та здорове харчування, є першою лінією захисту від високого холестерину. Однак у частих випадках є необхідність вдатися до застосування антиатеросклеротичних (гіполіпідемічних) препаратів.
Вибір медикаментів чи комбінації ліків залежить від різних факторів, включаючи особисті фактори ризику, вік, загальний стан здоров'я та можливі побічні ефекти препаратів. Загальні варіанти включають:
Представники:
Нерідко можуть застосовуватися ангіопротектори, такі як пірікарбат (Пармідін), тиклопідин (Тиклід). Однак вони використовуються вже за конкретної серцево-судинної проблеми, до якої привів високий рівень холестерину в крові. Показаннями для їх призначення є:
Ангіопротектори покращують метаболічні процеси у стінках судин, а також призводять до розрідження крові, внаслідок чого перешкоджають тромбоутворенню.
Також для зниження рівня холестерину в крові можуть застосовуватись антиоксиданти. Приклади включають:
Для кращого, швидкого та ефективного лікування гіперліпідемії потрібно поєднувати медикаментозне лікування разом із дотриманням правильного способу життя, тобто дотримуватися збалансованого харчування, відмовитися від шкідливих звичок та займатися спортом.
Деякі продукти з високим вмістом холестерину, зрештою, не можуть підвищити ризик серцевих захворювань. Тим не менш, це не означає, що можна ігнорувати кількість холестерину, що споживається з продуктів харчування. Але багато продуктів з високим вмістом холестерину також містять велику кількість насичених жирів.
Продукти з високим вмістом насичених жирів пов'язані з підвищеним рівнем холестерину в крові та ризиком серцевих захворювань.
Деякі продукти, багаті на холестерин, дуже поживні та корисні для здоров'я, а інші можуть бути шкідливими. Тому до продуктів, яких слід уникати людям з високим рівнем холестерину, належать:
Величезна кількість людей у всьому світі страждають на гіпертонічну хворобу (високий артеріальний тиск). Неконтрольований високий кров'яний тиск підвищує ризик серцевих захворювань та інсульту, які є основними причинами смерті. Читайте на нашому блозі про те, що таке артеріальна гіпертензія: чому виникає, як допомагають діуретики і чи можна вилікуватися?
Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.
Цей редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем-кардіологом вищої категорії, заслуженим лікарем України медичного центру Medical Plaza — Гінзбургом Володимиром Михайловичем.
High cholesterol / Mayo Clinic (англ.)
What is high cholesterol? / NHS (англ.)
Blood Cholesterol / NIH (англ.)
Everything You Need to Know About High Cholesterol / Healthline (англ.)
High blood cholesterol levels / MedlinePlus (англ.)
High Cholesterol — Causes, Symptoms & Treatments / BHF (англ.)
Causes of High Cholesterol / Heart.org (англ.)
About Cholesterol / CDC (англ.)
What causes high cholesterol? / Medical News Today (англ.)
Cholesterol: What you Need to Know About High Blood Cholesterol / Cleveland Clinic (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.