На сьогодні до сих пір залишається актуальним питання про профілактику коронавірусу, особливо для тих людей, які ще не вакциновані або не можуть вакцинуватися за медичними показаннями або по релігійним причинам. Тому FDA після ряду досліджень схвалила для профілактики COVID-19 противірусний препарат, який зараз використовується для лікування захворювання легкого та помірного ступеня тяжкості. Даний препарат можна використовувати для профілактики після контакту з хворою людиною.
Що це за препарат? Кому і як його застосовувати? І чи варто українцям чекати його появи в нашій країні?
COVID-19 — це захворювання, викликане новим коронавірусом SARS-CoV-2. Вся складність полягає в тому, що у багатьох людей з COVID-19 проявляються лише легкі симптоми, і прояви бувають настільки незначні, що вони їх можуть не помічати, однак продовжувати носити в собі вірус, поширюючи його і стаючи джерелом зараження для навколишніх людей.
Доктора і вчені щодня відкривають нові нюанси про цей вірус. На цей час вони повідомляють нас про те, що COVID-19 може не викликати жодних показників у деяких людей.
Людина може переносити на собі вірус 2 дні або до 2 тижнів і лише потім відчути деякі симптоми.
Загальні ознаки COVID-19:
Рідкісні симптоми:
Однак у людей з COVID-19 можуть бути деякі, всі або жодного з перерахованих вище сигналів. Наприклад, жар часто зараховують до поширених проявів, але дослідження 213 осіб з легкою формою захворювання показало, що тільки 11,6 відсотків з них страждали від лихоманки.
У всієї групи коронавірусів зоонозна природа. Спершу вони процвітають у тварин, а потім потрапляють до людини. І щоб це сталося, якийсь час людина повинна перебувати в тісному контакті з твариною, у якої є інфекція.
Коронавіруси знаходять свій спосіб переходити від однієї людини до іншої, використовуючи дихальні шляхи, повітря при видиху, кашлі, чханні або розмові. Можливо, можна заразитися SARS-CoV-2, якщо торкнутися рота, носа або очей після дотику до поверхні, на якій знаходився патоген. Однак це не основний ризик.
Шансів заразитися куди більше, якщо тісно контактувати із зараженими людьми.
Високий ризик зараження SARS-CoV-2 — це прямий контакт з його носієм, особливо якщо людина поруч кашляє, чхає чи просто розмовляє.
Без належних заходів можлива небезпека зростає, якщо:
Вагітність підвищує ймовірність ускладнень від COVID-19.
Наприклад, ризик того, що заражена вагітна жінка потрапляє у відділення інтенсивної терапії, зростає в три рази. Смертність також висока, якщо порівнювати з жінками не в положенні.
Відповідно до дослідження від вересня 2020 року у вагітних заражених жінок з COVID-19 ймовірність передчасних пологів вище, ніж у незаражених.
Передача вірусу від матері до дитини під час вагітності малоймовірна, але той шанс, що новонароджений може заразитися вірусом після народження, залишається.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) дозволило використовувати три вакцини проти COVID-19 — відомі Pfizer-BioNTech, Moderna і Coronavac. Всі вони вимагають двох доз.
Але чому дві дози?
Вся річ у тому, що ці вакцини викликають відносно слабку імунну відповідь, якщо ввести одну з них всього один раз. Однак при додаванні другої дози імунна відповідь стає сильнішою.
По суті, перша доза вакцини запускає процес створення захисту, а друга — значно її посилює.
Якщо ви захворіли COVID-19, вам краще приступити до здійснення таких кроків, щоб запобігти поширенню вірусу серед інших людей:
REGEN-COV — це комбінація двох антитіл (казірівімаба і імдевімаба), які можна вводити внутрішньовенно. Раніше такий препарат був дозволений виключно для лікування наявної інфекції COVID-19 в легкій або помірній формі, тобто, для тих випадків, які не вимагали госпіталізації та кисневої терапії. Але з недавніх пір FDA переглянула своє рішення і схвалила REGEN-COV для тих, хто потребує профілактики.
Препарат дозволений дітям від 12 років і старше, а також дорослим, які важать понад 40 кг і мають високий ризик розвитку важкої форми COVID-19. Наприклад, це люди у віці 65 років і старше, що хворіють на діабет, мають проблеми з нирками, легенями і порок серця.
Доповнюють цей список наступні групи осіб:
REGEN-COV потрібно давати людині відразу після вірусного впливу. Тобто, людям, які постійно в контакті з інфікованими особами, його можна і потрібно вводити один раз в чотири тижні протягом усього часу контактування.
Побічні ефекти були від слабких до помірних, при цьому реакція в місці ін'єкції (така, як синяк або почервоніння) виникала лише у 4% людей.
REGEN-COV може бути отриманий постачальниками медичних послуг і установами, які запитують препарат безпосередньо у Regeneron.
Пацієнти ж, які отримують дані ліки, повинні продовжувати дотримуватися самоізоляції і здійснювати заходи інфекційного контролю, тобто, носити маски, дистанціюватися від людей, уникати спільного використання речей і дезінфікувати поверхні. А також частіше мити руки.
Фахівці підкреслюють, що поки коронавірус поширюється серед населення, вірус буде мутувати і розмножуватися, а вакцинам доведеться продовжувати вдосконалюватись. Дізнайтеся, які 4 найнебезпечніших штаму коронавируса є і наскільки ефективні проти них вже існуючі вакцини.
Деякі люди переживають, що нові мРНК-вакцини можуть змінювати структуру ДНК людини. Але якщо уважно ознайомитися з їх дією, то виявляється, що все не так страшно. Зараз найбільш відомі дві мРНК-вакцини нового покоління — це Pfizer і Moderna. Читайте докладніше про їх властивості, і дізнавайтеся, чому Pfizer і Moderna не викликають ніяких змін в геномі.
Дізнавайтеся більше про здоров'я
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність сімейним лікарем медичного центру Medical Plaza — Губаренко Галиною Василівною.
Symptoms of COVID-19 / CDC
Clinical characteristics of asymptomatic and symptomatic patients with mild COVID-19 / CMI
Necessity of 2 Doses of the Pfizer and Moderna COVID-19 Vaccines / JAMA
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.