Людське око — це орган почуттів, який реагує на світло, дозволяючи людям бачити. Око має складну анатомію та складається з різних тканин та структур, які працюють разом, забезпечуючи повноцінне функціонування:
«Очні хвороби» — це загальний термін, який відноситься до багатьох захворювань, що впливають на структури ока та їх функціонування. Великий відсоток населення Землі в якийсь момент свого життя відчуватиме проблеми із зором. Багато захворювань очей можуть призвести до проблем із зором. Деякі очні захворювання незначні і можуть зникнути самі собою або легко піддаються лікуванню. Однак деякі хвороби серйозніші і можуть призвести до сліпоти.
Катаракта, глаукома, аномалії рефракції — основні причини порушення зору та сліпоти. Катаракта є провідною причиною сліпоти, на яку припадає 66,2% випадків сліпоти та 80,7% випадків серйозних порушень зору з подальшими аномаліями рефракції та глаукомою. Нижче наведено деякі з найбільш поширених типів очних хвороб та їх симптоми.
Астигматизм — це поширена проблема із зором, через яку зір стає нечітким або спотвореним. Це відбувається, коли ваша рогівка або кришталик мають форму, відмінну від нормальної.
Найчастіші симптоми астигматизму:
Блефарит — захворювання очей, при якому повіки стають червоними, опухлими, роздратованими і сверблячими. Це може призвести до появи на віях кірок, що нагадують лупу.
Блефарит може викликати дискомфорт. Але це не заразно і зазвичай не завдає серйозної шкоди очам.
Загальні симптоми блефариту:
Вікова дегенерація жовтої плями — це захворювання очей, яке викликає втрату зору, як правило, у людей віком 50 років і більше. Ця хвороба призводить до пошкодження макули — це невелика область сітківки, яка відповідає за детальний центральний зір.
Вікова дегенерація жовтої плями зазвичай не викликає симптомів доти, доки хвороба вже не призведе до значної шкоди та втрати зору. Раннє виявлення та лікування можливе шляхом регулярного огляду окуліста окулістом.
Катаракта — це помутніння кришталика ока. У більшості випадків дана хвороба виникає через нормальні зміни в очах у міру того, як людина стає старшою. Однак є й інші причини — наприклад, травма ока або наслідки операції (наприклад, при терапії глаукоми). Незалежно від того, який тип катаракти, лікування завжди хірургічне.
Коли катаракта легка, у вас може бути ніяких симптомів спочатку. Але в міру погіршення стану можуть виникнути такі ознаки:
Діабетична ретинопатія — це захворювання очей, яке може спричинити втрату зору та сліпоту у людей з діабетом. Воно впливає на кровоносні судини сітківки.
На ранніх стадіях діабетичної ретинопатії симптоми, як правило, відсутні. Деякі люди помічають зміни у своєму зорі, наприклад, проблеми читання. Ці зміни можуть з'являтися та зникати.
На пізніших стадіях захворювання кровоносні судини сітківки починають кровоточити в склоподібне тіло. У цьому випадку ви можете побачити темні плаваючі плями або смуги, схожі на павутину. Іноді плями проходять самі собою, але важливо відразу ж розпочати лікування. Без лікування кровотеча може повторитися, погіршитися чи спричинити рубцювання.
Сухість очей виникає, коли з ваших очей не виділяється достатньої кількості слізної рідини, щоб поверхня ока залишалась зволоженою. Це може спровокувати дискомфорт, а в деяких випадках викликати проблеми зі зором.
Симптоми сухості очей:
Глаукома — це група очних захворювань, які можуть спричинити втрату зору та сліпоту через пошкодження зорового нерва. Від глаукоми немає ліків, але раннє лікування часто може зупинити пошкодження та захистити ваш зір.
Спочатку глаукома зазвичай протікає безсимптомно. Ось чому половина людей з глаукомою навіть не знають, що вона в них є. Єдиний спосіб дізнатися, чи є у вас глаукома, це пройти комплексне обстеження при розширенні зору.
При глаукомі поступово знижується чіткість зору. Але в міру того, як хвороба прогресує, ви можете помітити, що більше не бачите речі осторонь.
Кон'юнктивіт — стан, при якому запалюється тканина, що вистилає задню частину повік і покриває склеру — кон'юктиву. Це захворювання може бути спричинене інфекцією, впливом хімічних речовин або алергією.
Кон'юнктивіт викликає почервоніння, свербіння, печіння, сльозотечу, виділення чи відчуття, що щось потрапило у око.
Ретинобластома — це тип раку, який формується у сітківці (світлочутливої тканини в задній частині ока). Захворювання зазвичай виникає у дітей молодше 5 років і може вражати одне або обидва ока. У деяких випадках захворювання передається у спадок від батька.
Увеїт — це запалення судинної оболонкою ока. Запалення зазвичай виникає, коли імунна система бореться з інфекцією чи атакує здорові тканини у ваших очах.
Перші симптоми увеїту зазвичай виявляються раптово:
Блефарит — це запалення повік. Найчастіша причина блефариту — бактеріальна інфекція.
При цьому захворюванні у вас можуть виникнути такі ознаки:
Ячмінь — це невелике болюче гнійне утворення на краю повіки. Зазвичай це захворювання викликано бактеріальною інфекцією, що потрапила в основу фолікула вії.
Ознаки ячменю включають:
Халазіон — запаленням мейбомієвих залоз, які виділяють маслянистий секрет. При цьому стані з'являється невелика шишка на верхньому або нижньому віці. Також при халазіоні може виникнути легке роздратування, що викликає сльозотечу, а також затуманений зір.
Ірит — це набряк та запалення райдужної оболонки ока. Зазвичай він розвивається раптово і може тривати до трьох місяців.
Ознаки та симптоми іриту включають:
Очні краплі можуть полегшити симптоми більшості проблем з очима, чи то сухість очей, кон'юнктивіт, почервоніння очей чи свербіння.
Якщо у вас з'являться симптоми очних захворювань, краще проконсультуватися з лікарем. Вибір очних крапель залежить від того, які ознаки ви відчуваєте.
Очні краплі, відомі як штучні сльози, можуть полегшити короткочасну сухість очей, спричинену перенапругою очей, перебуванням на вулиці у вітряну та сонячну погоду, втомою чи іншими тимчасовими проблемами.
Більшість безрецептурних крапель очей додають на поверхню ока елементи, які вже знаходяться у ваших природних сльозах. Краще уникати протинабрякових очних крапель для сухих очей. Протинабрякові засоби можуть зробити ваші сухі очі менш червоними, але вони можуть посилити сухість у довгостроковій перспективі.
До найбільш популярних крапель від сухості відносять такі препарати:
Протинабрякові очні краплі можуть містити хімічні речовини, звані вазоконстрикторами, які звужують крихітні кровоносні судини ока. Це робить очі менш червоними.
Хоча протинабрякові краплі очей допомагають позбавитися від почервоніння, пам'ятайте, що вони можуть замаскувати потенційно серйозну основну проблему. Завжди краще проконсультуватися з окулістом, щоб визначити основні причини появи червоних очей.
При надмірному використанні ці краплі можуть спричинити сухість, подразнення, розширення зіниць та інші побічні ефекти. Ваші очі також можуть розвинути толерантність до відбілюючого ефекту крапель. Коли ефект проходить, може з'явитися ще більше почервоніння, що змусить вас використовувати їх дедалі більше. Це відомо як рикошетна гіперемія.
Для зменшення почервоніння очей можна використовувати такі краплі:
Антигістамінні очні краплі (Алергоділ, Опатанол) спеціально розроблені для лікування сверблячки, викликаної алергією. Очні краплі від алергії зменшують кількість гістамінів, природних хімічних речовин, що виділяються організмом у відповідь на алерген.
Безрецептурні антигістамінні краплі очей можуть допомогти зменшити симптоми з боку очей, пов'язані з алергією, такі як:
Очні краплі з антибіотиком призначаються лікарем на лікування бактеріальних інфекцій очей. Вони працюють, вбиваючи мікроскопічні організми, що потрапили в око та викликали інфекцію.
Перед застосуванням крапель для очей обов'язково ознайомтеся з наступними рекомендаціями:
Поряд із краплями мазі використовуються для лікування багатьох проблем з очима. Оскільки вони потрапляють прямо в око, вони можуть почати діяти набагато швидше, ніж ліки, які ви вживаєте.
Очні мазі — це препарати у жирній напівтвердій формі. Тепло вашого тіла змушує їх танути. Коли ви наносите мазь на око, вона перетворюється на крихітні краплі. Вони якийсь час знаходяться між очним яблуком та повікою. Ось що дає лікам час подіяти.
Мазі для очей можуть трохи розмивати зір на період застосування. З цієї причини ваш лікар може порадити використати їх прямо перед сном.
Найбільш популярними очними мазями є:
Якщо ви використовуєте мазь протягом тривалого часу та помітили погіршення стану очей, повідомте про це лікаря. Можливо, потрібна зміна плану лікування.
Ліки у вашій мазі можуть вплинути на інші ліки, вітаміни або добавки, які ви приймаєте. Переконайтеся, що лікар знає про все, що ви використовуєте щодня. Якщо ви вагітні, думаєте, що вагітні або годуєте грудьми, повідомите про це свого лікаря.
Очні мазі — не найпростіші у використанні ліки. Щоб отримати максимальну користь, необхідно використовувати правильну техніку її нанесення. Це гарантує, що ви отримаєте в око потрібну кількість ліків.
Нижче наводиться методика, яка допоможе вам нанести мазь для очей:
Очі людини відіграють важливу роль і надзвичайно чутливі до хвороб та ушкоджень. Вони вимагають особливого догляду та уваги, якщо ви хочете, щоб вони прослужили довго. Частиною стратегії догляду та профілактики є регулярне відвідування окуліста.
Необхідно дотримуватися наступних порад щодо профілактики хвороб очей та запобігання втраті зору:
Eye Ointments and How to Use Them / Healthline
Tips to Prevent Vision Loss / CDC
How Can Eye Drops Help? / WebMD
Eye Conditions and Diseases / NIH
Eye Diseases / MedlinePlus
Top Causes of Eye Problems / WebMD
What to know about common eye problems / MedicalNewsToday
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Засоби для лікування очей | Ціна |
---|---|
Тимолол краплі очні 5 мг/мл, 5 мл | 64,8грн |
Тауфон-Дарниця краплі очні по 40 мг/мл, 10 мл | 56грн |
Вінпоцетин таблетки по 0,005 г, 30 шт. | 80,9грн |
Дорзоптик краплі для очей, 20 мг/мл, 5 мл | 271,7грн |
Дексаметазон ВФЗ суспензія 0,1%, 5 мл | 136,4грн |