Глаукома — це поширене захворювання очей, при якому ушкоджується зоровий нерв, що з'єднує око з мозком. Як правило, це виникає через підвищений внутрішньоочний тиск.
Глаукома — основна причина сліпоти у людей старше 60 років. Втрата зору зазвичай поступова, і значна частина периферичного (бічного) зору може бути втрачена до того, як з'явиться усвідомлення будь-якої проблеми. Але сліпоту від глаукоми часто можна запобігти за допомогою раннього лікування.
Людське око постійно виділяє рідину. Коли в око потрапить нова рідина, стільки ж має витекти. Рідина витікає через область, що називається дренажним кутом. Цей процес підтримує стабільний тиск в оці (так званий внутрішньоочний тиск (ВГД)). Але якщо дренажний кут не працює належним чином, рідина буде накопичуватися. Тиск усередині ока підвищується, ушкоджуючи зоровий нерв.
Зоровий нерв складається з понад мільйона крихітних нервових волокон. Це схоже на електричний кабель, що складається з багатьох дрібних проводів. У міру того, як ці нервові волокна відмирають, у людини з'являються сліпі зони в очах. Спочатку можна не помітити ці сліпі плями, поки більшість волокон зорового нерва не помре. Якщо всі волокна загинуть, виникне повна сліпота.
Люди з діабетом вдвічі частіше хворіють на глаукому. До інших факторів ризику належать:
Залежно від виду глаукоми, можуть бути різні її симптоми.
Як правило, немає жодних ранніх попереджувальних ознак або симптомів відкритокутової глаукоми. Вона розвивається повільно, інколи ж без помітної втрати зору протягом багатьох років.
Більшість людей із відкритокутовою глаукомою почуваються добре і спочатку не помічають змін у своєму зорі, тому що початкова втрата зору пов'язана з бічним чи периферичним зором, а гострота зору зберігається до пізніх стадій захворювання.
На той час, коли пацієнт усвідомлює втрату зору, хвороба зазвичай знаходиться на досить пізній стадії. Втрата зору через глаукому необоротна лікуванням, навіть хірургічним.
Оскільки відкритокутова глаукома має кілька попереджувальних ознак або симптомів до того, як сталося ушкодження, важливо регулярно відвідувати лікаря для перевірки зору.
Найбільш поширені симптоми відкритокутової глаукоми включають:
При закритокутовій глаукомі (також званою вузькокутною глаукомою) кут закривається в багатьох або більшості областей, викликаючи підвищений очний тиск, що призводить до пошкодження зорового нерва і можливої втрати зору. Це підвищення очного тиску може відбуватися раптово (гострий напад закриття кута) чи поступово. Є також ранні стадії захворювання, при яких кут закритий, але тиск очей може бути або не бути високим, а зоровий нерв ще не вражений.
Симптоми гострої глаукоми дуже помітні, і пошкодження відбувається швидко. Тому потрібно не зволікати з відвідуванням лікаря.
Більш поширена форма захворювання, відкритокутова глаукома, виникає коли трабекулярна мережа (або «кут дренажу»), яка відводить водянисту вологу, коли око виробляє нову рідину, не функціонує належним чином.
Типи відкритокутової глаукоми включають:
За цих варіантів глаукоми очей не може повністю дренуватися, виробляючи більше водянистої вологи, ніж витікає. Цей дисбаланс призводить до надлишку рідини, яка чинить руйнівний тиск на зоровий нерв.
Оскільки цей надлишок накопичується з часом, відкритокутова глаукома поступово прогресує, що дозволяє людині легко пропустити цей стан. Тому необхідні регулярні огляди очей для виявлення пошкодження зорового нерва на ранніх стадіях глаукоми. Якщо людина починає помічати сліпі плями у периферичному чи центральному зорі, слід якнайшвидше звернутися до лікаря.
На відміну від відкритокутової глаукоми, закритокутова глаукома (також відома як закритокутова або вузькокутова глаукома) виявляє раптові та серйозні симптоми. Вона розвивається, коли райдужна оболонка знаходиться незвичайно близько до дренажного кута і починає частково або повністю блокувати його, внаслідок чого тиск очей різко зростає.
Закритокутова глаукома проявляється нападами гострих симптомів і може спричинити сліпоту. Гостра закрита глаукома часто досягає рівня невідкладної медичної допомоги, і пацієнти, які мають її симптоми, повинні негайно звертатися за лікуванням у відділення невідкладної допомоги або до кабінету свого офтальмолога.
Двома найбільш поширеними станами, що загрожують зору, є глаукома та катаракта.
Як уже обговорювалося раніше, глаукома — це пошкодження зорового нерва, який з'єднує око з мозком, зазвичай викликане надмірним тиском в очах. Катаракта ж характеризується помутнінням кришталика ока, розташованого безпосередньо за зіницею.
І глаукома, і катаракта частіше виникають у людей похилого віку і погіршують зір, але на цьому подібність значною мірою закінчується. Вони вважаються двома основними причинами сліпоти, але способи їхнього впливу на очі зовсім різні.
Є кілька основних відмінностей між цими двома станами:
Ще одна відмінність полягає в тому, як виконуються хірургічні процедури лікування цих захворювань.
Збитки, завдані глаукомою, не можна виправити. Однак лікування та регулярні огляди можуть допомогти уповільнити або запобігти втраті зору, особливо якщо хвороба перебуває на ранніх стадіях.
Глаукома лікується зниженням тиску очей. Залежно від тяжкості та виду глаукоми, варіанти лікування можуть включати рецептурні краплі очей, пероральні ліки, лазерне лікування, хірургічне втручання або комбінацію будь-якого з них.
Очні краплі – основний засіб лікування глаукоми. Можна використовувати різні типи. Вони мають різний механізм дії, але зрештою всі вони призводять до зниження внутрішньоочного тиску та зменшення негативного впливу на зоровий нерв.
Місцеві офтальмологічні краплі не тільки знижують внутрішньоочний тиск, але також допомагають зняти біль в очах при глаукомі. Зазвичай їх використовують від 1 до 4 разів на день. Важливо використовувати їх за призначенням, навіть якщо не помітно жодних проблем із зором. Зір наражається на ризик, якщо не дотримуватися рекомендованого лікування лікаря.
Краплі при глаукомі включають:
При недостатньо ефективному місцевому лікуванні лікар може призначити таблетки внутрішньо, які застосовуються для лікування глаукоми. До таких відносяться препарати з групи інгібіторів карбоангідрази (Діакарб, Діуремід).
Лазерне лікування може бути рекомендовано, якщо краплі очей не покращують симптоми глаукоми.
Тут високоенергетичний промінь світла ретельно прямує на частину ока, щоб запобігти скупченню рідини всередині нього.
Види лазерного лікування включають:
Лазерне лікування зазвичай проводиться в неспаному стані. Для знеболювання очей використовують краплі місцевого анестетика.
В окремих випадках, коли лікування очними краплями, таблетками або лазером неефективне, може бути рекомендоване хірургічне втручання.
Операція щодо глаукоми може проводитися під місцевою анестезією (під час неспання) або під загальним наркозом (під час сну).
Найпоширеніший тип хірургії глаукоми — трабекулектомія. Він включає видалення частини трубок для дренажу очей, щоб рідина могла легше витікати.
Інші типи хірургії глаукоми включають:
Після операції очей може сльозитися і червоніти, а зір може бути трохи нечітким на термін до 6 тижнів, але має повернутися до нормального стану.
Єдиний надійний спосіб діагностувати глаукому пройти повне обстеження очей. Скринінг глаукоми, який перевіряє лише очний тиск, недостатній для виявлення глаукоми.
Під час обстеження на глаукому лікар-офтальмолог проводить такі процедури, як:
Ризик виникнення глаукоми зростає із віком. Саме тому люди похилого віку більш схильні до розвитку даного захворювання. Однак глаукома все ж таки не є неминучою частиною старіння. Головним чинником запобігання ризику виникнення глаукоми є її профілактика.
Як профілактика глаукоми на фармацевтичному ринку представлені спеціальні БАДи, які благотворно впливають на зорову функцію та очі в цілому. До таких зараховують:
Було проведено кілька клінічних випробувань очних вітамінів чи добавок на лікування глаукоми. Деякі дані свідчать, що високе споживання вітаміну B з харчових джерел, включаючи зелені листові овочі, може знизити ризик деяких типів глаукоми.
Інші дослідження показали, що антиоксиданти, а також природні сполуки, такі як гінкго білоба, тропічні фрукти та зелений чай, серед іншого, можуть уповільнити прогресування глаукоми, але докази поки що недостатні. І хоча деякі дослідження показали, що добавки вітаміну С можуть знизити ризик розвитку глаукоми, потрібні додаткові дослідження.
What Is Glaucoma? Symptoms, Causes, Diagnosis, Treatment / AAO (англ.)
Glaucoma / Mayo Clinic (англ.)
Glaucoma / NHS (англ.)
Glaucoma / NIH (англ.)
Glaucoma / Cleveland Clinic (англ.)
Glaucoma: Signs & Symptoms / BFF (англ.)
Glaucoma and Cataracts / BrightFocus Foundation (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Краплі при глаукомі | Ціна |
---|---|
Дорзоптик краплі для очей, 20 мг/мл, 5 мл | 271,7грн |
Бриглау Еко краплі для очей, 2 мг/мл, 5 мл | 317грн |
Ксалоптик краплі очні по 50 мкг/мл, 2,5 мл | 293,4грн |
Травінор очні краплі по 0,040мг/мл, 2,5 мл | 297,6грн |
Дорзоптік Комбі Еко краплі для очей, 20мг/мл + 5 мг/мл, 5 мл | 352,7грн |