Гіпотиреоз — це захворювання, що характеризується пригніченням функції щитовидної залози внаслідок дефіциту тиреоїдних гормонів або зниженням їх біологічного ефекту на тканинному рівні.
Гіпотиреоз більшою мірою є синдромом, а не окремим захворюванням.
На ранніх стадіях захворювання може не спостерігатися явних симптомів, проте з часом гіпотиреоз може стати причиною різних порушень здоров'я.
Симптоми гіпотиреозу досить різноманітні й дуже неспецифічні.
Гіпотиреоз проявляється наступними симптомами:
За ступенем тяжкості, гіпотиреоз класифікують таким чином:
Також гіпотиреоз ділиться на:
Наслідки гіпотиреозу безпосередньо залежать від форми даного захворювання. Річ у тому, що первинна форма гіпотиреозу класифікується на явний і субклінічний.
У разі явного (маніфестного) щитовидна залоза практично не працює, тому, що в крові сильно знижений рівень її гормонів. Даний стан супроводжується різноманітністю симптомів.
Субклінічний гіпотиреоз обумовлений слабким виробленням гормонів, однак в такому випадку щитовидна залоза справляється зі своїми функціями.
Оскільки гіпотиреоз є наслідком аутоімунного ураження щитовидної залози, люди, що хворіють на дане захворювання, схильні до виникнення інших порушень, наприклад:
Також гіпотиреоз може становити небезпеку у вигляді наступних наслідків:
Відсутність лікування гіпотиреозу здатне викликати незворотні зміни в багатьох органах і системах організму.
З боку серцево-судинної системи нелікований гіпотиреоз може призводити до таких захворювань:
У дітей відсутність терапії гіпотиреозу може привести до затримки фізичного розвитку і розумової відсталості.
Одним з найголовніших наслідків відсутності лікування гіпотиреозу є гіпотиреоїдна кома. Даний стан небезпечно тим, що в більшості випадків настає летальний результат.
Перш ніж самостійно йти й здавати аналізи на гіпотиреоз, слід звернути увагу на те, що у кожної людини існує індивідуальна норма показників. Отже, не варто орієнтуватися на певні показники, які є для вас еталонними.
У разі, якщо ви помітили у себе симптоми, схожі з проявом гіпотиреозу, для початку зверніться до лікаря. Саме фахівець здатний дати адекватну оцінку захворювання, а також призначити необхідний комплекс обстежень.
Золотим стандартом визначення гіпотиреозу є гормональне дослідження на рівень гормонів гіпофіза і безпосередньо самої щитовидної залози.
У деяких випадках достатньо визначення одного тиреотропного гормону, щоб визначити діагноз, однак буває так, що показані більш розширені аналізи.
Для встановлення причини лікар може вам призначити додатково визначення рівня антитіл до тиреотропної пероксидази або на тиреоглобулін. Також може знадобитися ультразвукове дослідження щитовидної залози.
Основне лікування гіпотиреозу — це штучна гормонозамісна терапія.
Зверніть увагу! Замісна терапія проста, ефективна і безпечна з того моменту, коли ваш доктор визначить потрібну для вас дозу ліків.
Якщо ви отримуєте гормональну терапію при гіпотиреозі, плануйте свої звернення до лікаря так часто, наскільки це потрібно.
Гіпотиреоз передбачає приймання препаратів, які є синтетичними гормонами щитовидної залози, без яких, як правило, повноцінна і якісне життя не є можливим.
Гіпотиреоз є невиліковним захворюванням, проте стан здоров'я при цьому в більшості випадків залежить від причини виникнення та регулярності приймання призначених лікарських препаратів. Найчастіше гіпотиреоз передбачає замісну гормональну терапію, тривалість якої є пролонгованою або довічною.
Оскільки до гіпотиреозу більшою мірою схильні жінки, відповідно підіймається питання поєднання вагітності з даним захворюванням. Внаслідок цього, якщо жінка планує вагітність або виникають якісь певні скарги, необхідно звернутися до ендокринолога з метою підтвердження або виключення даного захворювання.
При невилікуваному гіпотиреозі настання вагітності малоймовірно.
Гіпотиреоз у вагітних жінок може нести загрозу як для матері, так і на розвиток і життя плоду.
Для вагітної жінки гіпотиреоз несе такі загрози:
Для плода, своєю чергою, гіпотиреоз також має певні наслідки:
У жінок, які годують грудьми, для лікування гіпотиреозу застосовують ті ж принципи терапії, що і у негодуючих осіб. Лактація допускається у жінок, які отримують замісну терапію. Це пов'язано з тим, що левотироксин, найбільш часто застосовується при даному захворюванні, не дивлячись на те, що здатний проникати в грудне молоко, не робить негативного впливу на дитину.
Проте під час лактації необхідно враховувати дозування препарату, оскільки при перевищенні добової норми ймовірні побічні реакції можуть спостерігатися як у матері, так і новонародженого.
Hypothyroidism and the Heart / PubMed (англ.)
Decompensated hypothyroidism: A review for the emergency clinician / PubMed (англ.)
Diagnosis and management of treatment-refractory hypothyroidism: an expert consensus report / PubMed (англ.)
Hypothyroidism and subclinical hypothyroidism in the older patient / PubMed (англ.)
Subclinical Hypothyroidism: A Prospective Observational Study from Southern India / PubMed (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Препарати при гіпотиреозі | Ціна |
---|---|
Ламінарія-морська капуста, 75 г | 99,7грн |
Мінірин Мелт ліофілізат оральний таблетки по 120 мкг, 30 шт. | 1 635,8грн |
L-Тироксин таблетки по 100 мкг, 50 шт. | 130,5грн |
L-Тироксин-Фармак таблетки по 25 мкг, 50 шт. | 84,3грн |
L-Тироксин 75 Берлін-Хемі таблетки по 75 мкг, 50 шт. | 123,9грн |