ІНСТРУКЦІЯ
для медичного застосування препарату
СМОФліпід 20 %
(SMOFlipid 20 %)
Склад:
діючі речовини: 1000 мл розчину містять 60 г олії соєвої рафінованої, 60 г тригліцеридів середнього ланцюга, 50 г олії оливкової рафінованої, 30 г риб'ячого жиру очищеного;
допоміжні речовини: фосфоліпіди яєчного жовтка, гліцерин, DL-α-токоферол, натрію олеат, натрію гідроксид (для корекції рН), вода для ін'єкцій.
Лікарська форма. Емульсія для інфузій.
Фармакотерапевтична група. Розчини для парентерального харчування. Жирові емульсії. Код АТС В05ВА02.
Клінічні характеристики.
Показання.
СМОФліпід є джерелом енергії, незамінних жирних кислот і омега-3-жирних кислот для пацієнтів при парентеральному харчуванні, коли пероральне або ентеральне харчування неможливе, недостатнє або протипоказане.
Протипоказання.
Підвищена чутливість до риб'ячого, яєчного, соєвого білків або до будь-якої з діючих чи допоміжних речовин; тяжка гіперліпідемія; тяжка печінкова недостатність; тяжкі порушення згортання крові; тяжка ниркова недостатність без гемофільтрації або діалізу; гострий шок; загальні протипоказання до інфузійної терапії: гострий набряк легенів, гіпергідратація, декомпенсована серцева недостатність; нестабільний стан (наприклад, після тяжких травм, декомпенсованогоцукрового діабету, гострого інфаркту міокарда, інсульту, емболії, метаболічного ацидозу, тяжкого сепсису та гіпотонічної дегідратації).
Спосіб застосування та дози.
Внутрішньовенні інфузії в центральну або периферичну вени.
Дорослі
Стандартна доза становить 1-2 г жиру/кг ваги тіла на добу, що відповідає 5-10 мл/кг ваги тіла на добу. Рекомендована швидкість інфузії −0,125 г жиру/кг ваги тіла/год, що відповідає 0,63 мл СМОФліпіду 20 %/кг ваги тіла/год і не повинна перевищувати 0,15 г жиру/кг ваги тіла/год, що відповідає 0,75 мл СМОФліпіду 20 %/кг ваги тіла/год. Новонароджені і немовлята.
Початкова доза повинна становити 0,5-1 г жиру/кг ваги тіла на добу з наступним послідовним збільшенням на 0,5-1 г жиру/кг ваги тіла на добу. Рекомендується не перевищувати добову дозу −3 г жиру/кг ваги тіла на добу, що відповідає 15 мл СМОФліпіду 20 %/кг ваги тіла на добу. Швидкість інфузії не повинна перевищувати 0,125 г жиру/кг ваги тіла/год.
Недоношеним та новонародженим немовлятам із низькою вагою СМОФліпід необхідно вводити безперервно протягом 24 годин.
Діти
Рекомендується не перевищувати добову дозу 3 г жиру/кг ваги тіла/добу, що відповідає 15 мл СМОФліпіду 20 %/кг ваги тіла на добу. Добова доза повинна збільшуватись поступово протягом першого тижня. Швидкість інфузії не повинна перевищувати 0,15 г жиру/кг ваги тіла/год.
Побічні реакції.
Після застосування препарату спостерігалися побічні реакції з такою частотою: дуже часто (>1/10;) часто (>1/100,<1/10); нечасто (>1/1000,<1/100); рідко (>1/10000,<1/1000); дуже рідко (<1/10000).
З боку органів дихання:
Рідко: задишка.
З боку травної системи:
Нечасто: відсутність апетиту, нудота, блювання.
З боку судинної системи:
Рідко: артеріальна гіпотензія, гіпертензія.
Загальні побічні реакції та реакції у місці введення:
Часто: незначне збільшення температури тіла.
Нечасто: відчуття холоду.
Рідко: реакції гіперчутливості (анафілактичні реакції, шкірні висипи, уртикарія, почервоніння, головний біль), відчуття жару або холоду, блідість, ціаноз, біль у шиї, спині, кістках, грудях та попереку.
З боку репродуктивної системи:
Дуже рідко: пріапізм.
У разі виникнення побічних реакцій інфузію СМОФліпіду 20 % слід припинити або продовжитизнизивши дозу.
Якщо рівень тригліцеридів під час инфузії піднімається вище 3 ммоль/л, введення СМОФліпіду 20 % потрібно припинити або, за необхідності, продовжитизнизивши дозу.
При лікуванні поряд з амінокислотами і глюкозою СМОФліпід 20 % завжди повинен бути частиною комплексного парентерального харчування. Нудота, блювання і гіперглікемія є симптомами, які пов'язані з умовами парентерального харчування.
Рекомендується проводити моніторинг рівня тригліцеридів і глюкози в крові, щоб уникнути підвищеного рівня, який може бути небезпечним.
Синдром жирового перевантаження:порушення потенціалу для усунення тригліцеридів може призвести до синдрому жирового перевантаження. Необхідно проводити моніторинг зазначеного прояву, який може виникнути у результаті передозування. Також причиноювиникнення синдрому може бути генетично обумовлена індивідуальна особливість обміну речовин, захворювання з порушенням жирового обміну або перенесені хвороби. Синдром може також з'явитися під час тяжкої гіпертригліцеридемії, навіть при рекомендованій швидкості інфузії, і в зв'язку з різкою зміною клінічного стану пацієнта: нирковою недостатністю або інфекцією.
Синдром жирового перевантаження характеризують гіперліпемія, лихоманка, жирова інфільтрація, гепатомегалія у тому числі з жовтяницею, спленомегалія, анемія,лейкопенія, тромбоцитопенія, порушення коагуляції, гемоліз і ретикулоцитоз, порушення функції печінки і кома.
При виникненні ознак синдрому жирового перевантаження інфузію треба припинити.
Передозування.
Передозування може спричинити синдром жирового перевантаження у випадку занадто швидкої інфузії або тривалої інфузії при рекомендованій швидкості у зв'язку зі змінами клінічного стану пацієнтів, наприклад виникнення печінкової недостатності або інфекції.
Передозування може призвести до появи побічних ефектів. В цих випадках вливання ліпідів слід припинити або, при необхідності, продовжити знизивши дозу.
Застосування у період вагітності або годування груддю.
Немає даних про вплив СМОФліпіду 20 % в період вагітності і лактації. Немає ніяких досліджень репродуктивної токсичності. СМОФліпід 20 % слід застосовувати вагітним і жінкам, які годують груддю, після ретельного обстеження. Препарат слід призначати лише тоді, коли очікуваний сприятливий ефект для матері перевищує потенційний ризик для плода.
Діти.
Застосовують у педіатричній практиці (див. розділ «Спосіб застосування та дози»).
Особливості застосування.
Потенціал для елімінування жиру індивідуальний, і тому потрібний контроль рівня тригліцеридівлікарем. Особливо обережно треба застосовувати хворим з вираженим ризиком гіперліпідемії (наприклад, пацієнтам з високою дозою ліпідів, тяжким сепсисом, новонародженим з низькою масою тіла при народженні). Концентрація тригліцеридів в сироватці крові, як правило, не перевищує 3 ммоль/л під час інфузії. Зниження дози або припинення постачання жирової емульсії слід розглядати, якщо концентрація тригліцеридів в сироватці або плазмі крові під час або після інфузії перевищує 3 ммоль/л. Передозування може спричинити синдром жирового перевантаження.
Цей лікарський засіб містить соєву олію, риб'ячий жир і фосфоліпіди яєчного жовтка, які можуть зрідка викликати алергічні реакції. Перехресна алергічна реакція спостерігається між соєвими бобами і арахісом.
СМОФліпід 20 % слід застосовувати з обережністю в умовах порушеного ліпідного обміну, якийможе виникати у пацієнтів з печінковою недостатністю, цукровим діабетом,панкреатитом, порушенням функції печінки, гіпотиреозом і сепсисом.
Клінічні дані щодо хворих з цукровим діабетом або з печінковою недостатністю єобмеженими.
Застосування середньоланцюгових жирних кислот може призвести до метаболічного ацидозу. Цей ризик значною мірою можливо усунути одночасним введенням довголанцюгових жирних кислот, включених до СМОФліпіду 20 %. Одночасне призначення вуглеводів сприяє усуненню цієї загрози.
Таким чином, одночасне введення вуглеводів, що містять амінокислоти, рекомендується. Лабораторні дослідження, в основному пов'язані з моніторингом внутрішньовенного харчування,слід проводити регулярно. Вони включають перевірку рівня глюкози в крові, функції печінки, базового кислотного метаболізму, балансу рідини, загальний аналіз крові і електролітів. При будь-якому симптомі анафілактичної реакції (наприклад, висока температура, озноб, висип, задишка) треба негайного припинити інфузію.
СМОФліпід 20 % слід обережно застосовувати новонародженим і недоношеним дітям, новонародженимз гіпербілірубінемією і у випадках легеневої гіпертензії. У новонароджених, особливо недоношених, яким парентеральне харчування призначено на тривалий термін, слід перевірити показники крові на тромбоцити, печінкові проби і проби тригліцеридів сироватки.
Високий рівень ліпідів у плазмі крові може впливати на деякі лабораторні аналізи крові, наприклад на рівень гемоглобіну.
Застосування інших лікарських речовин поряд із СМОФліпідом 20 %, як правило, слід уникати, крім випадків, коли сумісність відома.
Здатність впливати на швидкість реакції при керуванні автотранспортом або роботі з іншими механізмами.
Не впливає.
Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій.
Застосування гепарину в клінічних дозах викликає тимчасове підвищення ліпопротеїнів у кровотоці. Спочатку це може призвести до тимчасового підвищення ліполізу плазми, а потім до зниження рівня тригліцеридів.
СМОФліпід 20 %, дотримуючись асептичних умов, можна змішувати з амінокислотою, глюкозою і розчинами електролітів, готуючи розчин для повного парентерального харчування «Все в одному».
Фармакологічні властивості.
Фармакодинаміка. Частки жирової емульсії мають розмір і біологічні властивості, подібні ендогенним хіломікронам. СМОФліпід 20 % є джерелом енергії. Соєва олія має високий вміст незамінних жирних кислот. Омега-6-жирні кислоти і лінолева кислота становлять найбільшучастку (55–60 %). Альфа-лінолева кислота і омега-3-жирні кислоти становлять майже 8 %. Ця частина СМОФліпіду 20 % забезпечує необхідну кількість незамінних жирних кислот, які швидко окиснюються і забезпечують організм енергією. Оливкова олія забезпечує, в основному, енергію у вигляді мононенасичених жирних кислот, які є менш схильними до перекисного окиснення, ніж відповідна кількість поліненасиченних жирних кислот. Риб'ячий жир характеризується високим вмістом ейкозапентаєнової кислоти (ЕРА) і докозагексаєнової кислоти (DHA). DHA є важливим структурним компонентом кліткових мембран, в той час як ЕРА є попередником ейкозаноїдів як простагландинів, тромбоксанів та лейкотриєнів.
Вітамін Е захищає ненасичені жирні кислоти від перекисного окиснення ліпідів.
Фармакокінетика. Окремо тригліцериди мають різні швидкості виведення, але СМОФліпід 20 % як суміш елімінується швидше, ніж довголанцюгові тригліцериди (LCT) під час інфузії. Оливкова олія має найповільнішу швидкість виведення ніж інші компоненти (трохи повільніше, ніж LCT), а середньоланцюгові тригліцериди (МСТ) – високу швидкість. Риб'ячий жир в суміші з LCT має таку ж швидкість виведення, як і при застосуванні окремо.
Фармацевтичні характеристики.
Основні фізико-хімічні властивості:гомогенна емульсія білогокольору.
Несумісність.Препарат не слід змішувати з іншими лікарськими засобами, за винятком тих що зазначаються у розділі «Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій».
Термін придатності. 2 роки.
Умови зберігання.
Зберігати в недоступному для дітей місці при температурі не вище 25° С. Не заморожувати.
Термін зберігання після першого відкриттяфлакона не більше 24 годин при температурі 2-8 ° С.
Упаковка.
Скляний флакон по 100 мл, по 250 мл або по 500 мл,№ 1 або№10, у картонній коробці.
Категорія відпуску.
За рецептом.
Заявник.
Фрезеніус Кабі Дойчланд ГмбХ.
Місцезнаходження.
Ельзе-Крьонер-штрассе, 1, 61352, Бад Гомбург, Німеччина.
Виробник.
Фрезеніус Кабі Австрія ГмбХ.
Місцезнаходження.
Хафнерштрассе 36, 8055 Грац, Австрія.
Ціни (327,3 - 2 311,8 грн)