Зовнішній вигляд досить сильно впливає на почуття власної впевненості. Люди можуть сидіти вдома, уникати заходів та інших зустрічей просто тому, що вважають себе недостатньо привабливими. Те ж саме стосується і акне! У багатьох людей ця проблема щільно асоціюється з брудною і заразною шкірою, навіть якщо людина тільки і робить, що користується найдорожчими засобами по догляду і підтримує гігієну. У цій статті розглянемо, що провокує появу акне-захворювання і чи є взаємозв'язок між вживанням деяких продуктів з появою прищів.
Існують різні види акне, які маю свої причини й фактори розвитку. Ось деякі з них:
Акне різниться і за ступенем тяжкості:
Відсутність гігієни і дорогих косметичних засобів в арсеналі — не основна причина, по якій можуть з'явитися прищі. Часто буває навіть навпаки. Чим ретельніше людина умивається і полірує свою шкіру до блиску, тим інтенсивніше знищуються «корисні» бактерії, які захищають шкірний бар'єр. До того ж можуть з'явитися лущення, тобто, ті самі омертвілі клітини, які забивають пори.
Ось найпоширеніші причини через які можуть з'явитися прищі.
Зв'язок між бактеріями і акне — є, але він не такий міцний, як вважалося раніше.
Шкіра людини, яка є найбільшим органом тіла, складається з безлічі ключових мікробних пологів, пов'язаних зі здоров'ям шкіри — це і Staphylococcus, Propionibacterium, Streptococcus, Corynebacterium і Malassezia.
Зокрема, бактерія Propionibacterium acnes домінує в волосяних клітинах і є основним резидентом нормальної мікробіоти шкіри людини.
Хоча бактерія Propionibacterium acnes (P. acnes) бере участь у підтримці здоров'я шкіри, раніше вважалося що вона також може діяти як умовно-патогенний мікроорганізм при вульгарних вуграх. Але з урахуванням останніх даних стало відомо, що поширення P. acnes не є тригером вугрів, оскільки пацієнти з вуграми не переносять більше P. acnes.в фолікулах, ніж люди зі здоровою шкірою.
У розвитку акне грають роль певні штами бактерій, які змінюють мікробіоту шкіри. У деяких випадках ці ж штами можуть сприйматися організмом як патогенні, відповідно, викликаючи слідом запалення.
Андрогени — це жіночі і чоловічі статеві гормони, саме вони найбільшою мірою активні в період статевого дозрівання. З цієї причини акне — це найбільш поширена проблема у підлітків. Сюда можна віднести і гормональні втручання ззовні, наприклад, курс анаболічних стероїдів.
Вугри часто асоціюються з гормональними проблемами, тому що одним з основних причинних факторів є гормон тестостерон.
Рівень тестостерону підвищується в підлітковому віці в період статевого дозрівання. Цей гормон також збільшує вироблення шкірного сала біля основи волосся. Це пов'язано з тим, що залози, які виділяють жир, чутливі до тестостерону.
Інші гормони теж грають роль у виникненні прищів. У жінок гормональні зміни, пов'язані з вагітністю або менструальним циклом, також можуть псувати зовнішній вигляд шкіри. Наприклад, падіння рівня естрогену може збільшити ризик появи прищів в період менопаузи.
Також будь-який стан, що впливає на рівень гормонів, наприклад синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) здатний викликати прищі.
Деякі складові способу життя людини, наприклад, куріння, вживання алкоголю, стрес, сон і догляд за шкірою, можуть вплинути на тяжкість акне. Також на стані шкіри можуть позначитися певні захворювання:
Найпопулярніший пункт, які люблять пов'язувати з акне. Насправді взаємозв'язок їжі й проблемної шкіри тільки вивчається. Ось відмінне дослідження, проведене на 64-х дорослих людях із середньою або важким ступенем акне без інших захворювань і додаткових провокуючих чинників. Проводилось воно для того, щоб виявити взаємозв'язок звичної дієти з проблемною шкірою. Висновок вийшов таким: учасники з акне-захворюванням показували більш високе споживання вуглеводів, в тому числі тих, які несуть в собі високий глікемічний індекс.
Ось ще одна праця 2017 року, опублікована в Журналі Академії харчування та дієтології. І тут передбачається, що продукти з високим вмістом вуглеводів і цукру (наприклад, рогалики, білий рис і шоколадний торт) можуть бути пов'язані з прищами і / або впливати на їх ступінь тяжкості.
Ось деякі продукти з високим глікемічним індексом, які, як вважається, посилюють перебіг акне або провокують розвиток:
Дослідженнями підтверджено, що додавання в свій раціон певних вітамінів, мінералів та інших з'єднань здатне зменшити вираженість вугрової висипки.
Мінеральний цинк відіграє роль в загоєнні ран і може допомогти зменшити запалення. Він був вивчений як можливий засіб від прищів.
У людей з акне рівень цинку в крові нижче, ніж у людей з чистою шкірою. Було доведено, що приймання цинкових добавок допомагає. Приймання 30-45 мг цинку в день може значно зменшити висипання.
В одному дослідженні 48 осіб з акне брали добавки цинку 3 рази в день. Через 8 тижнів у 38 з них висипання зменшилися на 80-99%.
Такий мінерал доступний в багатьох формах, кожна з яких містить різну кількість елементарного цинку.
Незалежно від того, яку форму ви оберете, ймовірно, краще не приймати більше рекомендованої верхньої межі в 40 мг цинку в день.
Риб'ячий жир, як джерело омега-3 жирних кислот (ейкозапентаєнової кислоти (EPA) і докозагексаєнової кислоти (DHA)), може допомогти в лікуванні шкіри.
Дослідження показують, що споживання EPA може допомогти контролювати вироблення себума, запобігає появі прищів і допомагає шкірі підтримувати адекватну ступінь зволоженості.
Також було показано, що високі рівні EPA і DHA знижують фактори, що сприяють запаленню, що в кінцевому підсумку може знизити ризик їх виникнення на шкірі.
Ви також можете отримати омега-3 жирні кислоти, вживаючи в їжу волоські горіхи, насіння чіа, мелене насіння льону, лосось, сардини та анчоуси.
Однак зазначені вище рослинні джерела містять альфа-ліноленову кислоту омега-3 жирних кислот (ALA) і практично не містять EPA або DHA. Тому простіше добирати потрібні елементи з готових якісних добавок.
Якщо людина, самостійно вирішила видалити якийсь продукт, починає відзначати результат на обличчі в кращу сторону, то це тільки в плюс.
Вітамін А у формі ретиноїдів, можливо, є найбільш широко вивченим антиоксидантом, який довів свою ефективність при вугровому висипу.
Вітамін А працює, прискорюючи природний процес регенерації шкіри. Але ці результати можна бачити тільки при місцевому застосуванні в формі ретиноїдів.
Що стосується вітаміну Е, то для місцевого застосування він зазвичай випускається у вигляді масел, сироваток і кремів.
При активних висипаннях буде більше користі від локального лікування. Ви можете шукати препарати для локального застосування, що містять вітамін Е (альфа-токоферол).
Дуже важливо отримувати достатню кількість вітаміну Е зі звичайного раціону. Це може поліпшити загальний стан вашої шкіри як на обличчі, так і на всьому тілі загалом.
Наступні продукти вважаються багатими вітаміном Е:
Ваш лікар може порекомендувати добавки з вітаміном Е, якщо ви не отримуєте достатньої кількості цього елементу. Згідно Національному інституту здоров'я (NIH), рекомендована добова доза вітаміну Е для дорослих становить 15 міліграмів (мг).
Існує безліч способів догляду за собою, які допоможуть запобігти появі прищів. Ці дії здатні також допомогти в лікуванні або зробити його більш підконтрольним. Ось кілька варіантів, які варто спробувати для профілактики прищів:
Незначне випадіння волосся є нормальним явищем для всіх і в будь-якому віці. Але що робити, якщо волосся стало випадати в набагато більшій кількості? Чи є це першим дзвінком до облисіння? Дізнайтеся, чому сильно випадає волосся: причини і список засобів від випадіння волосся.
Спіруліна може бути вкрай корисна не тільки для волосся, але і для шкіри. Ця водорість застосовується в косметології і має перелік корисних ефектів. Читайте, які корисні властивості може дати спіруліна, а також 3 простих масок для обличчя.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем дерматологом Першої Мобільної клініки України «DobroDoc +» — Бабич Катериною Юріївною.
Consumption of dairy in teenagers with and without acne / JAAD
Cutibacterium acnes (Propionibacterium acnes) and acne vulgaris: a brief look at the latest updates / PubMed
An observational study of methionine-bound zinc with antioxidants for mild to moderate acne vulgaris / Dermatologic Therapy
Comparison of oral treatment with zinc sulphate and placebo in acne vulgaris / BJD
Effects of oral zinc and vitamin A in acne / PubMed
Dietary polyunsaturated fatty acids and inflammatory mediator production / PubMed
Omega-3 fatty acid supplementation and cardiovascular disease / NCBI
Emerging Issues in Adult Female Acne / NCBI
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.