Щороку з настанням літа з'являється реклама сонцезахисних засобів з SPF. Рекламні ролики, білборди, пости в соціальних мережах обіцяють, що сонцезахисний крем, лосьйони та спреї захистять нас від негативного впливу сонячних променів, будуть зволожувати, живити нашу шкіру, а чим вище показник SPF, тим довше триватиме дія крему. Але чи так це насправді?
Ця складна абревіатура має вельми просту розшифровку, SPF означає Sun Protex Factor, що перекладається з англійської як сонцезахисний фактор (набір компонентів, що захищають від небезпечних променів). Він захищає шкіру від шкідливого впливу ультрафіолетового випромінювання, яке призводить до почервоніння, опіків і різних шкірних захворювань, а також подовжує час безпечного перебування на сонці.
На полицях магазинів або в інтернеті можна знайти такі засоби з SPF, як креми, спреї, лосьйони, гелі, бальзами для губ, тональні основи, молочко й олія для засмаги. Тобто, SPF може бути присутнім практично у всіх косметичних засобах. Їх радять використовувати для різних ділянок тіла: від чола і до пальців ніг, але при цьому дотримуватися певних правил.
Головні вимоги до нанесення засобів з SPF:
Дані правила можна знайти на упаковці будь-якого крему, лосьйону або іншої косметики з сонцезахисним фактором. Але, якщо їх уважно прочитати, то можна звернути увагу на те, що засіб з SPF потрібно повторно наносити через кожні 2-3 години.
А як же тоді бути з рекламним обіцянки більш тривалого ефекту крему з SPF50, ніж крему з SPF30? Щоб не бути обдуреними рекламою, потрібно розуміти значення та відмінність 10,15,30,50 і SPF100.
Згідно зі статтями косметологічних сайтів, блогів та рекламних оголошень, різне значення сонцезахисного фактора (SPF10, SPF20, SPF30 і т.д.) означає, у скільки разів більше часу можна безпечно перебувати на сонці. Наприклад, якщо зазвичай без нанесення будь-яких засобів шкіра починає негативно реагувати на сонце (червоніти, пекти, свербіти) через 10 хвилин перебування на вулиці, то за допомогою засобу з SPF15, ви в 15 разів довше зможете безпечно засмагати.
Помноживши 10 на 15, виходить 150 хвилин, тобто саме стільки часу можна безтурботно гуляти на сонці. Однак, за такою логікою, крем з SPF100 може захищати від почервоніння й опіків протягом 1000 хв. А це суперечить правилам, записаним в інструкціях по використанню сонцезахисних засобів з SPF, де сказано, що їх потрібно наносити повторно через кожні 2-3 години (120-180 хв.).
Що ж тоді означають цифри, які стоять поруч з SPF?
Вони показують, від якої кількості шкідливих променів захищає той, чи інший засіб. Так, крем з SPF15 вберігає від 93% променів, з SPF30 від 97%, з SPF50 від 98% і з SPF100 від 99% негативних променів. Як видно з цього прикладу різниця між SPF15 і SPF100 усього 6%.
Знаючи всі ці факти, можна більше не піддаватися впливу реклами й не думати, що сонцезахисний крем з SPF100 захищатиме від почервоніння та опіків у сто разів довше. Не захистить він і від усіх шкідливих променів.
До речі, а які промені здатні принести шкоду здоров'ю, і проти яких з них можна застосовувати косметику з SPF?
Сонячні промені можуть як благотворно, так і негативно впливати на людину. Якщо знаходитися на вулиці у світлу, сонячну погоду не довго, то від такого проведення часу можна отримати користь.
До позитивної дії ультрафіолетових променів відносять:
Однак якщо перебувати на сонці довго, і особливо з 12:00 до 16:00, коли дія ультрафіолетових променів стає небезпечною, можна завдати шкоди здоров'ю.
Розглянемо типи ультрафіолетових променів і їх особливості:
Існує два види сонцезахисної косметики з SPF. Перший захищає тільки від В випромінювання, оберігаючи шкіру від опіків і пігментних плям. Другий вид, засоби широкого спектра з SPF, перешкоджає негативному впливу UVA і UVB. Дерматологи радять використовувати другий вид захисної косметики, щоб уберегтися від усіляких шкірних хвороб, які провокуються А і В променями.
Зрозуміти, який крем захищає від двох типів випромінювання, а який тільки від одного, можна за допомогою спеціальних абревіатур на упаковці. Так, абревіатури IPD (Immediate Pigment Darkening) і PPD (Persistent Pigment Darkening) свідчать про те, що містить їх засіб захищає від UVA і UVB. Тому читайте уважно упаковку, перш ніж придбати товар.
Важливо зауважити, що захист від двох типів променів не позначиться на засмагу, адже кошти з SPF вберігають від А і В променів в співвідношенні 1: 3, і ефект UVA надавати шкірі бронзовий відтінок зберігається.
Також слід пам'ятати, що жодний сонцезахисний засіб з SPF не захищає від 100% ультрафіолетових променів, і жодна реклама не повинна переконати вас у зворотному.
У статтях інтернет-магазинів косметики та описах товарів, що містять SPF говориться, що кошти з сонцезахисним фактором можуть зволожувати шкіру. Чи відповідає це дійсності?
Щоб це з'ясувати, потрібно дізнатися, з яких елементів складається косметика з SPF.
Всі елементи сонцезахисного крему можна поділити на 3 види:
Купуючи сонцезахисний крем з SPF, потрібно уважно ознайомитися з його складом. У тому випадку, якщо там є природні олії та екстракти, які надають живильний ефект, його можна назвати зволожуючим і живильним. Однак, якщо там тільки фізичні й хімічні УФ-фільтри це тільки сонцезахисний крем без будь-яких інших властивостей.
Ще слід зазначити, що не всі компоненти косметичних засобів з SPF можуть бути безпечними для здоров'я людини, а деякі викликають серйозні побічні ефекти.
У ході досліджень вченими були виявлені небезпечні компоненти сонцезахисної косметики. Їх не рекомендують включати до складу сонцезахисних засобів, адже вони викликають шкірні захворювання. Однак деякі виробники ігнорують зауваження дослідників і включають ці компоненти в свою продукцію.
До небезпечним складовим сонцезахисних засобів відносять:
У складі сонцезахисних кремів з SPF70-100 висока концентрація ультрафіолетових фільтрів теж небезпечна. Тому що провокує закупорювання пор і може призвести до запальних процесів.
Перш, ніж остаточно визначитися з вибором сонцезахисного крему з SPF, ознайомтеся з порадами лікарів.
Людям, що живуть у різних кліматичних поясах, не може підходити однакова сонцезахисна косметика. Те ж саме стосується пори року. Не можна навесні й влітку використовувати один і той же крем, так як у різний час, у різній місцевості УФ-індекс буде відрізнятися.
Уф-індекс — показник ультрафіолетового випромінювання. Його складають для багатонаселених міст, розписуючи щомісячні значення. Чим вище показник УФ-індексу, тим більша небезпека для здоров'я від сонячних променів.
Дерматологи радять наносити сонцезахисний крем з SPF тільки при значенні УФ-індексу — три й вище.
Також важливу роль у виборі засобу з сонцезахисним фактором відіграє вік. Шкіра людини до 35 років краще захищена від сонця, ніж шкіра тих, кому за 35. Тому що з віком змінюється структура шкіри (вона стає тоншою), захисна функція слабшає і вплив ультрафіолетових променів збільшує ризик виникнення ракових захворювань. Ось чому зрілим і літнім людям захист від сонця потрібно посилювати.
Дві всесвітньо відомі організації рекомендують використовувати сонцезахисні засоби з мінімальними показниками SPF.
Так, Американська академія дерматології радить купувати крем з не менш, ніж SPF30, який може блокувати 97% сонячних променів. Хоча засоби з більш високим SPF вберігають від більшої кількості променів, але в них висока концентрація ультрафіолетових фільтрів. А вона, як говорилося вище, може призвести до негативних наслідків.
ВООЗ рекомендує використовувати сонцезахисний крем для обличчя з SPF15. За її приписом, наносити засіб слід щільним рівномірним шаром на відкриті ділянки шкіри. І повторювати цю процедури кожні дві години, якщо ви перебуваєте на сонці тривалий період.
Підіб'ємо підсумки, як вибрати сонцезахисний крем:
Дотримуйтеся всіх згаданих в статті рекомендацій і уважно читайте етикетки сонцезахисних засобів перед їх покупкою.
А якщо вам до відпустки залишилося всього пару тижнів, а ви після карантину ще не привели своє тіло в норму або попкорн все ж осів на ваших боках, то круті лайфхаки з цієї статті точно допоможуть швидко позбавитися від «апельсинової кірки» на стегнах.
Чи знаєте ви про те, наскільки глобально літня спека позначається на організмі? Страждають буквально всі органи та системи. І якщо не вміти в спеку правильно охолоджуватися та регулювати температуру тіла, то не виключене виникнення хворобливих станів. Але цього можна уникнути. Читайте нашу статтю про те, як спека і зневоднення впливають на організм. З неї ви дізнаєтеся, що відбувається з органами й системами в умовах підвищеної температури, і отримаєте цінні лайфхаки, як уникнути перегрівання в спеку, коли немає кондиціонера.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
УФ-индекс / ВОЗ
Защита от солнца / ВОЗ
Sunscreen Faqs / AAD
Which sunscreen should I use? / MedicalNewsToday
Selection of sunscreen and sun-protective measures / UpToDate
All About Sunscreen / SkinCancerFoundation
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.