У зимовий час дуже важливо зміцнювати імунітет, так як погода постійно змінюється, підвищується ризик переохолодження, а в щоденному раціоні стає все менше вітамінів і мінералів. Все це послаблює імунну систему й робить організм більш схильним до захворювань. Але як виправити таку ситуацію і що приймати для підняття імунітету?
Для початку потрібно з'ясувати, що таке імунітет.
Імунна система являє собою комплекс клітин, тканин і органів, які захищають організм від бактерій, мікробів та інших патогенів. До її складових відносять: лейкоцити, антитіла, мигдалини, селезінку й лімфатичну систему. Крім боротьби з шкідливими мікроорганізмами, що потрапляють із зовнішнього середовища, імунна система також нейтралізує патогенні клітини самого організму, наприклад, ракові.
Нижче представлені 5 порад, як уберегтися від застуди та добре себе почувати в холодну пору року.
Науково доведено, що стресові ситуації негативно позначаються на імунній системі. Постійне перебування в стресі провокує підвищення рівня двох гормонів: кортизолу та адреналіну. Така зміна в роботі ендокринної системи може призвести до підвищення рівня цукру в крові, погіршення травлення, гіпертонічного кризу та інших серцевих захворювань.
Щоб уникнути затяжного стресу, потрібно почати думати про щось хороше, що вже відбулося або трапиться в найближчому майбутньому. Крім того, необхідно знайти співрозмовника й розповісти йому про свою проблему. Такою людиною може бути партнер, близький друг або психолог. Не потрібно все носити в собі та постійно прокручувати в голові негативні думки.
Для боротьби зі стресом також можна зайнятися йогою, медитацією або іншими духовними практиками. Це допоможе відволіктися і перемкнути увагу.
Досягти спокою, стати менш напруженими й повернутися до врівноваженого стану можна за допомогою медикаментів, наприклад, таких препаратів:
Багато хвороб і навіть ослаблення імунітету може стати результатом поганого й незбалансованого харчування. Щоб такого не сталося, необхідно переглянути свій раціон. Він обов'язково повинен бути наповнений вітамінами та мінералами, які підвищують імунітет.
До продуктів, які необхідно вживати для імунної системи, а саме для її посилення, відносять:
Також слід пам'ятати про те, що зловживання будь-якими продуктами може завдати шкоди здоров'ю. Не варто захоплюватися жирною, смаженою, солоною, гострою їжею, а також вживати багато цукру. Раціон, насичений такими стравами, може спровокувати патології шлунково-кишкового тракту, серцево-судинної системи, а підвищене споживання цукру викликати діабет.
Говорячи про вплив продуктів харчування на імунітет, не можна не звернути увагу на важливість підтримки водного балансу. Кожен день необхідно вживати не менше 2-3 л води, а в деяких індивідуальних випадках цей об'єм може бути збільшений. Пам'ятайте, зневоднення порушує роботу нирок, травної системи та серця, що збільшує ймовірність виникнення захворювань.
Як не дивно, але підтримка імунної системи в активному стані залежить від здорового сну, а мала кількість годин нічного відпочинку й низька його якість підвищує ймовірність виникнення застуди. Також важливо помітити, що недолік сну збільшує тривалість процесу одужання і може чинити такий же вплив на організм, як і стрес.
Коли доросла людина спить менше 7 годин на добу, то у неї знижується активність Т-лімфоцитів (клітини імунної системи) і збільшується кількість запальних клітин. Все це призводить до ослаблення імунітету та підвищує ймовірність виникнення грипу або застуди.
У різному віці людина повинна спати щоночі певну кількість часу, щоб її організм нормально функціонував і був здоровим. Так, дорослі й діти мають потребу в наступній тривалості нічного відпочинку:
Щоб легко засинати й мати високу якість сну, можна дотримуватися таких рекомендацій:
Якщо ж вас турбує безсоння, то ви можете від нього позбутися за допомогою наступних препаратів:
Фізична активність, а саме заняття спортом, необхідні кожній людині незалежно від віку. Однак займатися потрібно в міру й не перестаратися, так як посилені фізичні навантаження можуть принести людині більше шкоди, ніж користі.
Під час вправ нормалізується циркуляція крові, вона рівномірно розподіляється по всьому тему й надходить до кожної клітини. Також сповільнюється вивільнення кортизолу (гормону стресу), а реакції імунної системи на патогени прискорюються.
Звичайно, найбільш продуктивними заняттями спортом вважаються заняття на вулиці, під час яких організм насичується киснем і людина починає себе бадьоро відчувати. Але взимку не завжди є можливість займатися на вулиці, тому можна вдатися до таких видів тренувань:
Як зміцнювати імунну систему в зимовий час? На жаль, взимку з їжі не можна отримати необхідну кількість вітамінів та мінералів, а їх дефіцит негативно позначається на функціонуванні імунної системи.
Людині необхідно споживати достатню кількість таких корисних речовин:
Заповнити нестачу корисних речовин завжди можна за допомогою біологічно активних добавок. Взимку медичні фахівці рекомендують приймати:
Ви тепер знаєте, як зміцнити імунітет, слідуючи всього 5 простим порадам. Тому бережіть себе й пам'ятайте, що ваше здоров'я тільки у ваших руках.
А чи може ударна доза вітаміну С підняти імунітет? Дізнайтеся відповідь на дане питання в статті про корисні властивості вітаміну С і про те, як він впливає на імунну систему.
Чому вітамін Д3 настільки популярний останнім часом? Багато хто вважає, що причина криється в його впливові на зміцнення імунітету. Чи так це, читайте в статті про вітамін Д3: для чого він потрібен, чи зміцнює він імунітет і чим загрожує його нестача.
apteka24.ua — перша інтернет-аптека, якій можна довіряти.
Exercise and immunity / MedlinePlus
Zinc in human health: effect of zinc on immune cells / PubMed
Can Better Sleep Mean Catching Fewer Colds? / WebMD
9 Ways to Boost Your Body’s Natural Defenses / Healthline
Vitamin D Helps the Immune System During Cold and Flu Season / Pharmacy Time
How to boost your immune system / Harvard Health Publishing
Vitamin C and immune function / PubMed
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.