У сучасних українських реаліях вам доведеться діяти негайно. Тому кожен українець повинен знати про перші дії надання медичної допомоги при різних травмах, які можуть бути отримані під час боїв. Знаючи покроковий алгоритм дій заздалегідь, вам буде легше впоратися у напруженій ситуації і не заплутатись. Знаючи, що і як зробити, ви збільшуєте шанси на збереження життя, зменшення болю і мінімізуєте наслідки травми або раптового захворювання до прибуття швидкої допомоги. Читайте далі.
Найголовніше! Переконайтеся, що ви самі в безпеці, і ви здатні прийти на допомогу. Це еквівалентно золотому правилу «спочатку маску на себе, потім на дитину». Перевірте місце навколо, лише тоді допомагайте.
Першим кроком у всіх випадках полягає в тому, щоб зателефонувати до швидкої допомоги за номером 103. І лише тоді починайте включатись самостійно.
Діяти потрібно швидко. Якщо здається, що людина не реагує, перевірте реакцію на стимули, дихання, загрожуючі життю кровотечі або інші загрозливі для життя стани. Ви можете обережно дати ляпас або ущипнути постраждалого за обличчя. Зніміть верхній одяг і огляньте його.
Якщо людина реагує і прийшла до тями:
Примітка. Не просіть рухатися, вставати і перекручуватись, якщо ви підозрюєте травму голови, шиї або хребта!!! Не просіть переміщати будь-яку частину тіла, якщо це викликає дискомфорт або біль.
У випадку, якщо людина не виявляє реакції, не відповідає і взагалі не дихає, не роздумуючи, починайте серцево-судинну реанімацію. Про це йде мова далі.
Серцево-легенева реанімація потрібна, якщо людина не свідома і не дихає. Дії такі:
Якщо людина несвідома, але дихає, переверніть її на бік. Прослідкуйте, щоб голова, шия та хребет були на одному рівні. Слідкуйте, щоб він чи вона дихали, поки не прибудуть співробітники швидкої допомоги.
Тут вам знадобиться тільки вода, причому достатньо кімнатної температури. Повірте цього вже достатньо, щоб зменшити температуру шкіри, яка підлягає критичному стану. Отже, перше правило полягає в тому, щоб кинути виклик швидкої допомоги, а потім зупинити процес горіння шкіри:
Не можна: застосовувати лід, оскільки це може зменшити кровообіг в ураженій ділянці і навіть загострити процес горіння! Лід є такою ж екстремальною температурою, тільки з низьким ступенем.
Не можна: обгортати людину в ковдру або обгортати частини тіла яким-небудь покриттям. Так ви зберігаєте тепло і збільшуєте процес спалювання ще більше.
Особі без медичної освіти може бути важко визначити зі стовідсотковою точністю, чи травма є переломом, вивихом, розтягуванням або чимось іншим. Якщо ви сумніваєтеся, завжди потрібно ставитися до травми як до перелому.
Зазвичай людину з травмою супроводжує наступне:
Поки ви чекаєте бригади, ви можете негайно розпочати наступні заходи:
Контузія — також відома як бойова черепно-мозкова нейротравма. Це те, що робить її не очевидною, на відміну від травм і забоїв.
Причина: вибуховий удар, через потужну повітряну хвилю, удар о воду, прямий удар по голові або падіння з висоти.
Таким чином, людина, яка набула контузію, не такий вже «щасливчик», навіть якщо не травмовані інші частини тіла.
Відповідно до міжнародно визнаних критеріїв, людина з контузією це та, якій притаманні наступні ознаки:
Якщо контузії сильні, то внутрішні органи страждають. Справа може доходити аж до розриву печінки і селезінки. Чим сильніше травма, тим більше ризикують системи організму і життєво важливі органи, а це тягне за собою непередбачувані наслідки.
Отже, ось як виглядає перша допомога, якщо ви хочете спробувати надати її людині з серйозною травмою:
Стосовно контузії, остерігайтеся штучного масажу серця, оскільки ви ніколи не знаєте, що за пошкодження можуть бути приховані глибоко всередині, наприклад, травма грудної клітини або пошкоджені легені. Залиште це фахівцям. А самі — забезпечте безпеку і спокій.
Для лікування ран, у тому числі й інфікованих ран, опіків, які довго не загоюються, застосовується Олазоль. Перед застосуванням не забудьте проконсультуватися з лікарем.
Дізнайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Ошибки при оказании первой помощи или Как не надо спасать людей? / Doc.ua
First aid basics and DRSABCD / BetterHealth
Fractures (broken bones) / Mayo Clinic
First aid for fractures and dislocations / St John Ambulance
10 things you need to know about treating burns / EMS1
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.