Радіація — це великий викид радіоактивного матеріалу в довкілля, яке може дуже несприятливо вплинути на організм людини і призвести до масштабних проблем зі здоров'ям.
Радіація є частиною нашого життя. Фонове випромінювання, що надходить переважно з природних мінералів, постійно оточує нас. На щастя, існує дуже мало ситуацій, коли людина піддається впливу неконтрольованих джерел радіації, вищих за фоновий рівень. Проте розумно бути готовим і знати, що робити, якщо виникне така ситуація.
Головними принципами захисту від радіації є такі аспекти як:
При великомасштабному радіаційному викиді, такому як аварія на атомній електростанції або терористичний акт, було перевірено та доведено такі рекомендації, що забезпечують максимальний захист.
У разі виникнення радіаційної аварійної ситуації потрібно вжити заходів для захисту себе, своїх близьких та домашніх тварин:
Оскільки радіоактивні матеріали згодом стають слабшими, перебування в приміщенні протягом як мінімум 24 годин може захистити вас і вашу сім'ю доти, доки не стане безпечно залишити це місце. Якщо ваші близькі перебувають у школах, дитячих садках, лікарнях, будинках для людей похилого віку або інших закладах під час радіаційної аварійної ситуації, залишайтеся на місці! Вихід на вулицю за близькими може піддати вас та їх небезпечному рівню радіації.
Радіоактивний йод може викинутися при ядерній аварії. Щоб запобігти його накопиченню в щитовидній залозі, нерадіоактивний йод слід приймати у вигляді таблеток із високою дозою у відповідний час (це відомо як блокування щитовидної залози йодом).
Вважається, що йодид калію може забезпечити важливий захист одного органу від радіації через один радіонуклід. Він може забезпечити захист щитовидної залози від надходження радіоактивного йоду. Він не має жодного значення для захисту інших органів тіла або для захисту від випромінювання інших радіоактивних нуклідів. Наприклад, йодид калію немає захисного значення від «брудної бомби» чи дисперсії відпрацьованого ядерного палива.
Ця проста сіль, йодид калію (KI), останнім часом привернула до себе велику увагу. З'єднання KI зазвичай додають до кухонної солі, натрію хлориду (NaCl), для йодування солі. Йод — це елемент, який надходить із кровотоку в щитовидну залозу і необхідний для її правильного функціонування.
Йодид калію (KI) — це сіль стабільного (не радіоактивного) йоду, який допомагає блокувати поглинання радіоактивного йоду щитовидною залозою, тим самим захищаючи цю залозу від радіаційного ураження.
Щитовидна залоза є частиною тіла, яка є найбільш чутливою до радіоактивного йоду.
Людям слід приймати KI лише за рекомендацією працівників органів охорони здоров'я або управління надзвичайними ситуаціями. Існують ризики здоров'я, пов'язані з прийомом KI.
KI не запобігає потраплянню радіоактивного йоду в організм і не може звернути наслідки для здоров'я, викликані радіоактивним йодом при пошкодженні щитовидної залози.
KI не може захистити організм від інших радіоактивних елементів, крім радіоактивного йоду — якщо він відсутній, прийом KI не захищає і може зашкодити.
Поварена сіль і продукти, багаті на йод, не містять достатньої кількості йоду, щоб запобігти попаданню радіоактивного йоду в щитовидну залозу. Не слід використовувати кухонну сіль або їжу як замінник KI.
Зовнішній вплив великих кількостей I-131 може спричинити опіки очей та шкіри. Внутрішній вплив може вражати щитовидну залозу — невеликий орган, розташований на шиї поруч з адамовим яблуком.
Щитовидна залоза використовує йод для виробництва гормонів щитовидної залози і не може відрізнити радіоактивний йод від стабільного (нерадіоактивного) йоду.
Якби I-131 був випущений в атмосферу, люди могли б проковтнути його з харчовими продуктами, водою або вдихнути. Крім того, якщо молочні тварини споживають траву, заражену I-131, радіоактивний йод утримуватиметься в їх молоці. Отже, люди можуть отримати внутрішнє опромінення при вживанні молока або молочних продуктів, виготовлених із зараженого молока. Потрапляючи в організм, I-131 поглинається щитовидною залозою, піддаючи її впливу радіації та потенційно збільшуючи ризик раку щитовидної залози або інших проблем із щитовидною залозою.
Щитовидна залоза не може відрізнити стабільний йод від радіоактивного. Вона поглинає обидва.
KI блокує потрапляння радіоактивного йоду до щитовидної залози. Коли людина приймає KI, стабільний йод у ліках поглинається щитовидною залозою. Оскільки KI містить так багато стабільного йоду, щитовидна залоза переповнюється і не може більше поглинати йод нестабільний, радіоактивний протягом наступних 24 годин.
KI не може дати людині 100% захист від радіоактивного йоду. Захист підвищуватиметься залежно від трьох факторів:
Найбільшому ризику ураження радіоактивним йодом схильна щитовидна залози плода і немовляти. Маленькі діти та люди з низьким вмістом йоду в щитовидній залозі також схильні до ризику пошкодження щитовидної залози.
Немовлята мають найвищий ризик захворіти на рак щитовидної залози після дії радіоактивного йоду. Усім дітям грудного віку, у тому числі дітям, які перебувають на грудному вигодовуванні, необхідно давати дозу KI, рекомендовану для дітей раннього віку.
Немовлята (особливо новонароджені) мають отримати одноразову дозу КІ. Більш ніж разова доза може призвести до пізніших проблем із нормальним розвитком. Потрібно використовувати інші захисні заходи.
У випадках, коли необхідно більше однієї дози, може знадобитися медичне спостереження.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) рекомендує всім дітям, які зазнали внутрішнього забруднення радіоактивним йодом, приймати KI, якщо вони не мають відомої алергії на йод (протипоказання).
FDA рекомендує молодим людям (віком від 18 до 40 років), внутрішньо забрудненим радіоактивним йодом, приймати рекомендовану дозу KI. Молоді люди менш чутливі до радіоактивного йоду, ніж діти.
Оскільки всі форми йоду проникають через плаценту, вагітним жінкам слід приймати KI для захисту плода, що росте. Вагітні жінки повинні приймати лише одну дозу КІ після внутрішнього зараження (або ймовірного опромінення) радіоактивним йодом.
Жінки, які годують груддю, повинні прийняти лише одну дозу йодиду калію, якщо вони зазнали внутрішнього забруднення (або можуть бути заражені) радіоактивним йодом. Вони мають бути пріоритетними для вживання інших захисних заходів.
Дорослим старше 40 років не слід приймати КІ, за винятком випадків, коли представники органів охорони здоров'я або управління надзвичайними ситуаціями повідомляють, що очікується зараження дуже великою дозою радіоактивного йоду.
Дорослі віком від 40 років мають найменшу ймовірність розвитку раку щитовидної залози або пошкодження щитовидної залози після зараження радіоактивним йодом.
Дорослі старше 40 років більш схильні до алергічних реакцій або побічних ефектів від KI.
FDA схвалило дві різні форми KI, таблетки та розчин, які люди можуть приймати внутрішньо після радіаційної аварійної ситуації, пов'язаної з радіоактивним йодом.
Звичайні таблетки йодиду калію випускаються в дозі 250 міліграмів (мл). На таблетках є лінії, щоб їх можна було розділити на більш дрібні шматочки для прийняття нижчих доз.
Відповідно до FDA, після внутрішнього зараження радіоактивним йодом, доцільно приймати наступні дози одноразово (тобто один раз без подальшого прийняття доз):
Як альтернативний варіант таблеткам, можна використовувати звичайний розчин йоду 5%.
Дозування для розчину наступне (також у вигляді одноразового застосування):
Дітям молодше 5 років розчин йоду внутрішньо приймати не можна. Однак можна використовувати йодну сіточку для нанесення її на стегно або сідниці:
Зверніть увагу! Прийом вищої дози KI або прийом частіше, ніж рекомендується, не дає більшого захисту і може спричинити серйозне захворювання або смерть.
Одна доза KI захищає щитовидну залозу протягом 24 годин. Одноразова доза в дозах, що рекомендуються, — це, як правило, все, що необхідно для захисту щитовидної залози.
У деяких випадках люди можуть зазнавати впливу радіоактивного йоду понад 24 години. Якщо це станеться, представники органів охорони здоров'я або управління надзвичайними ситуаціями можуть порадити приймати одну дозу КІ кожні 24 години протягом декількох днів.
Потрібно уникати повторного застосування KI вагітним і жінкам, що годують, а також новонародженим.
Побічні дії KI можуть включати розлад шлунку, алергічні реакції, висип та запалення слинних залоз.
У поодиноких випадках KI може спричинити несприятливі наслідки для здоров'я, пов'язані зі щитовидною залозою.
Ці рідкісні побічні ефекти більш ймовірні, якщо людина:
Новонароджені (молодше 1 місяця), які отримують більше однієї дози йодиду калію, схильні до ризику розвитку стану, відомого як гіпотиреоз (занадто низький рівень гормонів щитовидної залози). Якщо його не лікувати, він може спричинити пошкодження головного мозку.
Під час військових дій на території України трапляються різні катастрофи, внаслідок яких можуть постраждати люди. Внаслідок цього кожному громадянинові України необхідно знати основи надання першої допомоги. Радимо вам ознайомитися з нашою статтею про те, що робити до приїзду швидкої: перша допомога при опіках, травмах, контузії та при непритомності.
Дізнайтесь більше про здоров'я на apteka24.ua.
Radiation Exposure Protection / Stanford EHS (англ.)
Protecting Yourself from Radiation / ЕРА (англ.)
Iodine / NIH (англ.)
Potassium Iodide (KI) / CDC (англ.)
Potassium Iodide (KI) and Radiation Emergencies: Fact Sheet / NYS (англ.)
Is Potassium Iodide a "Magic Bullet" for Radiation Exposure? / НРS (англ.)
Radiation: Does iodine help? / DW (англ.)
Should I take Potassium Iodide (KI) during a radiological emergency? / ЕРА (англ.)
Use and effectiveness of iodine tablets / BFS (англ.)
Taking iodine tablets in the event of a nuclear accident / DSA (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.