Сьогодні досить важко знайти дорослу людини, яка б не використовувала засоби контрацепції. Однак їх велика різноманітність ускладнює вибір надійного засобу захисту. Якому методу контрацепції віддати перевагу та в чому полягають їх відмінності?
У цій статті ми розглянемо переваги й недоліки 5 найпопулярніших методів контрацепції.
Вона являє собою системне застосування спеціальних таблеток або пластирів, у яких містяться синтетичні жіночі гормони в невеликому дозуванні. Такі засоби потрібно застосовувати відповідно до інструкції та вказівкам лікаря.
Пропуск навіть однієї дози орального контрацептиву може призвести до небажаного результату. Дані медикаменти блокують вихід яйцеклітини з яєчника, а також змінюють склад слизової оболонки матки, зупиняючи проникнення сперматозоїдів.
Переваги гормональних контрацептивів:
Недоліки гормональних контрацептивів:
Такий вид контрацепції повинен підбиратися суто індивідуально для кожної жінки, після попередньої консультації з лікарем. Якщо у вас є які-небудь протипоказання, гінеколог порекомендує вам інший засіб захисту від незапланованої вагітності.
Пам'ятайте, що гормональні таблетки й пластирі не здатні захищати від інфекцій, що передаються статевим шляхом, і ВІЛ! Тому їх найкомфортніше використовувати подружнім парам, де партнери впевнені один в одному.
МОЗ стверджує, що 98% жінок, які застосовують даний вид захисту від незапланованої вагітності, отримують бажаний результат.
Найвідомішим засобом внутрішньоматкової контрацепції є спеціальні спіралі, які необхідно вводити в порожнину матки. Вони бувають гормональними (гормони — основне діючі речовини) і негормональними (до складу входять іони срібла, міді або золота).
Гормональні внутрішньоматкові спіралі можуть застосовувати для лікування деяких гінекологічних захворювань, однак вони мають схожі з гормональними контрацептивами недоліками.
Переваги внутрішньоматкової контрацепції:
Недоліки внутрішньоматкової контрацепції:
Жінки не часто звертаються до цього методу захисту не тільки із-за великого переліку негативних моментів, але й через необхідність вводити в порожнину матки й носити там тривалий час чужорідне тіло (спіраль), яке може викликати алергічні реакції.
Кожна жінка повинна вести свій менструальний календар. Завдяки знанню фаз циклу, можна розрахувати період, у який найкраще відмовитися від інтимного життя. Дівчина може завагітніти приблизно протягом 6 днів кожного менструального циклу (фертильний період), у цей час краще не мати інтимної близькості.
Це природний вид запобігання від незапланованої вагітності, суть якого полягає в підрахунку попередньої дати овуляції. Запліднення яйцеклітини може наступити відразу після цього проміжку часу, а так як сперматозоїди не втрачають свою активність протягом кількох днів, то на цей час слід відмовитися від статевого контакту.
Переваги календарного методу:
Недоліки календарного методу:
Гінекологи не вважають такі календарні обчислення та утримання від інтимної близькості протягом декількох днів методом контрацепції. Усе тому що, мало в якої жінки овуляція настає чітко у визначений день. А визначити її початок самостійно неможливо, так як сперматозоїди здатні жити у вагіні до 7 днів. Менструальний цикл збивається постійно.
Календарний метод контрацепції підходить подружнім парам, які не проти появи дитини й не турбуватимуться, якщо це трапиться спонтанно.
Для того щоб спробувати якоюсь мірою убезпечити себе від незапланованої вагітності, вам доведеться перевіряти себе тестами на овуляцію для визначення овуляторного періоду, щоб унеможливити кохання в ці дні, або ж робити тести на вагітність у разі затримки.
Сюди відносять сперміцидні засоби (розчини, піни, аерозолі, пасти, вагінальні супозиторії), які вбивають сперматозоїди. Вони пошкоджують мембрани чоловічих статевих клітин, викликаючи таким чином масову загибель сперматозоїдів. Головною діючою речовиною хімічних засобів контрацепції може бути: хлорид бензалконію, октоксинол або ноноксинол-9.
Ефект сперміцидів посилюється завдяки речовині-основі, яке обволакує цервікальний канал і перекриває сперматозоїдам доступ у шийку матки.
Переваги хімічних засобів контрацепції:
Недоліки хімічних засобів контрацепції:
Використовуючи цей метод не варто забувати, що дані засоби мають хімічну основу, можуть викликати алергію і не захищають від інфекцій, що передаються статевим шляхом.
До цього виду контрацепції відносяться презервативи, вагінальні губки, діафрагми (гумові або латексні куполоподібні ковпачки з гнучким обідком). Вони ефективно захищають під час статевого акту як від небажаної вагітності, так і від передачі під час нього різних захворювань.
Переваги бар'єрної контрацепції:
Недоліки бар'єрної контрацепції:
Завдяки великій кількості переваг і зручному використанню, бар'єрна контрацепція, а саме презервативи, є дуже популярною.
На сьогоднішній день в Україні лідером бар'єрної контрацепції є бренд презервативів Durex, що випускає найбільш якісну продукцію, яка проходить дерматологічні дослідження, що знижує ризик виникнення будь-яких побічних ефектів від використання латексних виробів.
Що стосується такого недоліку, як ймовірність виникнення алергії на натуральний латекс, то цього можна уникнути, використовуючи спеціальні презервативи Durex Real Feel із синтетичного латексу. Вони є гіпоалергенними.
Медичні експерти відзначають, що протизаплідна ефективність чоловічих презервативів дорівнює 98% відсотків, а жіночих 95%. Однак неправильне застосування, зберігання в неналежних умовах, механічні пошкодження, а також використання неякісних і несумісних з презервативами гель-змазок стає причиною низького контрацептивного ефекту й підвищення ризику зараження ЗПСШ.
Рекомендується використовувати гель-змазки разом з презервативом, так як вони необхідні для додаткового зволоження піхви, роблять статевий акт більш комфортним, захищають латексне виріб від пересихання та супутніх ушкоджень.
Неправильно підібрана змазка, а саме гель-змазка на олійній основі, може руйнувати сам презерватив, в латексі з'являються пори, внаслідок чого контрацептивний захист і захист від інфекцій зводиться до нуля. Тому дуже важливо звертати увагу на її склад. Найбезпечніше вибирати гель-змазки на водній основі з нейтральним pH. Вони здатні посилювати відчуття під час статевого акту і не порушують цілісність презерватива.
Найкраще використовувати гель-змазки, створені спеціально під ті презервативи, які ви вибрали. Наприклад, при використанні презервативів Durex краще до них в пару купувати гель-змазки Durex — вони будуть ідеально поєднуватися з латексними виробами й не позначаться на їх якості в негативному ключі.
Бар'єрна контрацепція — це єдиний метод, який може захистити і від небажаної вагітності, і від інфекцій, що передаються статевим шляхом. Однак, пам'ятайте, що для досягнення бажаного результату потрібно підбирати якісні презервативи та комбінувати їх тільки з відповідними гель-змазками.
Даний засіб бар'єрної контрацепції, на відміну від всіх інших методів, надає подвійний ефект: захищає від незапланованої вагітності та захищає від ЗПСШ. Однак при неправильному використанні презервативів підвищується ризик зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, а також збільшується ймовірність завагітніти.
У яких випадках і при яких помилках використання презерватива, цей виріб не захистить на 100%:
Тільки правильне використання бар'єрної контрацепції може гарантувати її ефективність. Але також слід розуміти, що жоден засіб захисту від небажаної вагітності не гарантує 100% результат.
Перед вибором методу контрацепції найкраще звернутися до лікаря. Саме фахівець зможе підібрати індивідуально для кожного найефективніший та безпечний засіб запобігання небажаної вагітності.
Вибирати їх самостійно не рекомендується, так як ви можете не знати про існування у вас протипоказань і таким чином завдати шкоди своєму здоров'ю.
Зовсім нещодавно ми взяли інтерв'ю у гінеколога-онколога в рамках проекту «Жіноча самоосвіта». Лікар відповіла на хвилюючі жіночу аудиторію питання й розповіла про найбільш безпечні та ефективні методах контрацепції. Читайте повне інтерв'ю на нашому блозі.
Чи можуть протизаплідні таблетки полегшувати симптоми ПМС? Дізнайтеся в новій статті про маловідомі корисні властивості гормональних контрацептивів.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем медичного центру Medical Plaza — Поваровою Христиною Павлівною.
Методи контрацепції: що варто знати? / МОЗ
Медицинские критерии приемлемости использования методов контрацепции / ВОЗ
Який метод контрацепції найефективніший? / BBC
Durex / Durex.ua
Современные способы контрацепции: эффективность, факторы выбора / Медпросвіта
«Современная гормональная контрацепция: опасности мнимые и реальные» / Медпросвіта
9 types of contraception you can use to prevent pregnancy / QLD
Methods of contraception / Family Planning
Which method of contraception suits me? / NHS
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.