Вітряна віспа — це найзаразніша хвороба, яку краще подолати в дитинстві і забути навічно. Так думають майже всі. Однак це захворювання не завжди здатне протікати так гладко і спокійно, навіть у дітей.
Читайте далі, щоб дізнатись, що собою виявляє вітряна віспа, і які ускладнення від неї можуть бути. А також найголовніше — як допомогти собі і дитині, що можна і не можна робити, якщо інфікування вже відбулося.
Вітряна віспа — одна з «дитячих інфекцій», викликаних вірусом. І захворювання це дуже заразне для людей, котрі ніколи не хворіли вітрянкою та не були вакциновані проти неї. Вітрянка дуже летуча, але, на щастя, не стійка (це означає, що інфекція довго не живе на предметах меблів і знищується антисептиками).
Вірус 3 типу Varicella-Zoster (VZV) викликає інфекцію вітряної віспи. Звісно, що інфекція найлегша для зараження через шлях повітряної трансмісії. Вірус може поширюватися через:
Симптоми з'являються протягом 10-21 днів після контакту з носіями вірусу. І у дорослих прояви точно такі ж, як у маленьких дітей, правда, чим людина старша, тим важче це захворювання переноситься.
Вітрянка протікає в три етапи.
Почервонінням на шкірі характерно те, що вони:
Плями наповнені рідиною і перетворюються на пухирі. Їхня особливість полягає в тому, що вони починають чесатись і можуть лопнути. Важливо просто почекати і не торкатися їх руками.
Плями утворюють струпи. Деякі можуть лущитись, а інші виділяти рідину. Все це повідомляє про те, що процес зцілення закінчується.
На додаток до шкірних проблем під час вітрянки, як і під час будь-якої інфекції, людина може відчувати симптоми грипу, такі як лихоманка, втома, втрата апетиту, ломота в тілі. Нерідко збільшуються лімфатичні вузли.
У середньому ця хвороба залишає людину через 7-10 днів. І добре, якщо все проходить без ускладнень.
Одразу відзначимо, що дорослі ризикують більше, ніж діти. Люди з ослабленою імунною системою теж.
І навіть якщо ви перехворіли на вітрянку, вірус залишається в клітинах протягом багатьох років. Він може «прокинутися» і знову стати активним.
Наприклад, одне з добре відомих ускладнень — оперізувальний лишай, стан, який викликає не менш болючі пухирі. На щастя, і від нього є вакцина, яка успішно застосовується. Лікарі особливо рекомендують її людям старше 60 років.
Інші не менш серйозні ускладнення, які можуть виникнути після вітрянки:
Дія вірусу в результаті попередньої активної інфекції або вакцинації знижує ризик зараження в майбутньому. Імунітет від вірусу може передаватися від матері до новонародженого і триватиме до 3-х місяців після народження.
Ті особи, що не піддавалися впливу вірусу (у вигляді перенесеної вітрянки в минулому або в формі вакцини) можуть захворіти. Ризик зростає за будь-якої із цих умов:
По-перше, якщо ви або ваша дитина захворіла, тримайтеся далі від школи, дитячого саду або місяця роботи.
Залишайтесь вдома, поки не буде утворюватися струп (знак, що більше немає вірусу на шкірі). Це зазвичай відбувається через 5 днів після появи плям.
І поки ви одужаєте вдома, ось кілька кроків, які ви повинні робити, щоб прискорити ваше відновлення та покращити самопочуття:
Найголовніше, не царапати, не дряпати, і не давити шкіру. Важливо дати їй зажити. Максимум те, що можна зробити для цього, полягає у використанні спеціальних лікарських засобів, наприклад:
Щодо використання зеленки (або діамантового зеленого), то на сьогодні її ніде не застосовують, окрім як у пострадянських країнах — це дуже застаріла рекомендація. Тому для лікування буде достатньо м'яких антисептичних засобів, які не зафарбовують плями (щоб ви могли контролювати, чи не посилилося запалення) і сильно не пересушують.
Єдиний плюс, який можна отримати від зеленки — це відстеження прогресу одужання, тобто, позначивши кольором нові цятки, ви можете відзначити появу нових, якщо вони виникатимуть.
Ось те, що вам НЕ потрібно робити, коли ви хворієте:
Обов'язково і терміново повідомте свого лікаря, якщо лихоманка досягла понад 39, а елементи висипу нагноюються. Також дзвоніть лікарю, якщо дитина поводить себе незвично, погано реагує.
Вакцина від вітряної віспи запобігає інфікування в 98% людей, які прийняли дві необхідні дози.
Перша доза вакцинації повинна бути отримана віком від 12 до 15 місяців. І далі бустер у віці від 4 до 6 років.
Підсумовуючи про вакцину: якщо був контакт, і ви не хворіли раніше та не вакциновані, тоді бігом робіть екстрену вакцинацію. Подальше зачекайте закінчення інкубаційного періоду на 21 день, оскільки вакцина жива!
Зверніть увагу! Ні в якому разі її не можна робити вагітним, людям з алергією до желатину, хворим на ВІЛ або тим, хто приймає препарати, які пригнічують захист організму.
Інфекції в організмі часто викликають нудоту та запаморочення. Іншою причиною може бути мігрень та інші стани. Але чому запаморочення і нудота настільки пов'язані, і які захворювання вони зазвичай приховують?
Довгий нежить або закладеність носа може бути початком розвитку такої хвороби як риносинусит. Ми розповідаємо все про риносинусит: його симптоми, як лікувати, і які препарати для носа потрібно використовувати.
Дізнайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
What is Chickenpox? / WebMD
Chickenpox in Adults / healthline
Chickenpox / NHS
Chickenpox (Varicella) / CDC
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.