Дні стають довшими і спекотливими, а продажі сонцезахисних кремів переживають великий щорічний бум, оскільки люди запасаються, готуючись до активного відпочинку. Ми покладаємося на захист від сонця, щоб уберегти себе від передчасного старіння і болісних опіків. Але найголовніше — захиститися від потенційно смертельного впливу ультрафіолетового випромінювання.
Бензол — це хімічна речовина, яка присутня в навколишньому середовищі та широко використовується людьми. За даними Центру з контролю і профілактики захворювань (CDC) бензол являє собою безбарвну або світло-жовту рідину, яка утворюється природним шляхом, але також проводиться в результаті діяльності людини.
Наприклад, автомобільні викиди, спалювання вугілля і нафти можуть привести до викиду бензолу в повітря. До речі, в сигаретному димі він теж є. Бензол бере участь у виробництві деяких пластиків, каучуків, барвників, миючих засобів, пестицидів, просто тому що він відмінний розчинник. У рідкісних випадках бензол використовують при створенні ліків, але на обмежених рівнях і якщо на те є вагомі причини, а саме — високий терапевтичний ефект. Загалом, його використання неминуче.
Проблема в тому, що бензол — токсичний. Він викликає рак крові, а саме лейкемію.
Залежно від того, вдихнути його випадково, проковтнути або нанести собі на шкіру, симптоми будуть варіюватися. Від запаморочення і нерегулярного серцебиття до судом, а у випадку з високими дозуванням — до смерті.
Про бензол повідомлялося у великій кількості сонцезахисних кремів і продуктів після засмаги. Було проведено тестування незалежною компанією Valisure LLC, яка перевіряє хімічний склад ліків і товарів для здоров'я (новина травня 2021 року).
Тестовані продукти включали спреї, гелі, лосьйони та креми. Бензол був виявлений в 43 з 224 сонцезахисних кремів і в 8 з 48 засобів після засмаги.
«Спреї, гелі та лосьйони зі складом як на хімічній, так і на мінеральній основі містять бензол», — пише Valisure.
Згідно з результатами лабораторії, ця четвірка брендів в США відзначена з найвищим канцерогенним рівнем:
Наприклад, найлегший сонцезахисний спрей Ultra Sheer SPF 100 від Neutrogena містив найбільше бензолу з протестованих партій — більш ніж в три рази перевищують допустиму межу FDA (Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів).
Хоч ці результати й звучать тривожно, вони не доводять, що кожен продукт цих брендів сповнений бензолу: «Від партії до партії були значні відмінності, навіть в межах однієї марки», — йдеться у звіті.
Негативну реакцію людей з приводу бензолу можна зрозуміти й виправдати. Адже якщо це канцероген, то як могли допустити його наявність у складі засобів? Тим більше, що завдання SPF — захищати нас від онкології, а не піддавати ризику.
Річ у тому, що це не проблема сонцезахисного крему — це проблема виробництва. Ці поняття не повинні бути розмиті.
Бензол — НЕ інгредієнт SPF-продукту, а забруднення, яке, швидше за все, є результатом виробничого процесу — токсичною побічною речовиною (його не слід плутати з авобензолом — звичайним хімічним сонцезахисним фільтром, який можна знайти на багатьох етикетках).
Більш того, важливо відзначити, що будь-які включення «токсичних» інгредієнтів в побутові товари незаконно.
Що стосується вітчизняних марок, однозначної відповіді немає, адже українським SPF-засобам тільки належить пройти перевірку. Інша справа — іноземні бренди, бо вони перші потрапили на тестування.
Найкраще буде викинути будь-який з сонцезахисних кремів, згаданих у звіті (ви можете побачити повний і оригінальний список тут). Якщо у вас є які-небудь сонцезахисні креми, перераховані у відгуку Johnson & Johnson, від них компанія рекомендує позбутися. А саме:
У численних звітах про дослідження бензолу є висновок про те, що будь-який вплив цієї хімічної речовини є шкідливим. В одному дослідженні 2010 року, проведеному Каліфорнійським університетом у Берклі, йдеться: «Ймовірно, не існує безпечного рівня впливу бензолу, і будь-яка його кількість має певний ризик».
На щастя, існують сонцезахисні засоби, в яких абсолютно точно немає бензолу. Компанія Valisure їх винесла в окремий список, визначивши їх імовірно безпечними. А це означає, що їх можна і потрібно використовувати.
Популярні продукти таких брендів як Banana Boat, Coppertone, Coola, EltaMD не містять канцерогенів.
Оскільки уся перерахована продукція є імпортною, більшу частину з неї ви можете придбати через спеціалізовані магазини.
Якщо ви користуєтеся українськими марками, намагайтеся уникати захистів у вигляді спрею, оскільки переважна більшість марок-порушників в згаданих списках — аерозолі.
Інформація з приводу канцерогену безумовно важлива, але вона не повинна змушувати турбуватися про купівлю сонцезахисного крему.
Той факт, що після виявлення токсичної речовини, дані були моментально передані людям, говорить про чесність компаній. Будь-яка продукція як і раніше покликана дбати про нас, а за її якістю і поліпшенням невпинно продовжують слідкувати.
Сонцезахисний крем був і залишається одним з найефективніших засобів захисту шкіри. Вибирайте безпечні та перевірені марки для протекції з даного списку.
Пам'ятайте, що SPF — це один зі способів ефективного захисту наряду з фізичними бар'єрами, такими як одяг і пошук тіні між 10:00 і 16:00.
Уникайте агресивного сонця, більше відпочивайте, пийте воду і стежте за своїм самопочуттям. Поки ви піклуєтеся про себе, все добре.
Щоб не отримати сонячний опік, важливо дотримуватися заходів безпеки. А для якнайшвидшого лікування шкіри або допомоги іншій людині, необхідно знати правила надання першої допомоги. Дізнайтеся зі свіжої статті про те, що можна і не можна робити при сонячному опіку і які мазі в таких випадках рекомендується наносити.
Чим спекотніше літо, тим вище ризики розвитку теплового і сонячного удару. Читайте в нашій статті про те, які ознаки можуть сигналізувати про насуваються небезпечних станах.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Valisure Detects Benzene in Sunscreen / Valisure
Facts About Benzene / CDC
Advances in Understanding Benzene Health Effects and Susceptibility / Annual Review of Public Health
Benzene and Cancer Risk / American Cancer Society
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.