Поруч із вами людина робить неприємний дивний звук, схожий на звук рушниці або потріскування. Ви не розумієте, що це було?
«Це моє коліно», людина знизує плечима і знову згинає та розгинає ногу, але не для того, щоб роздратувати вас, а задля перевірки, чи був цей звук одноразовим або регулярним явищем.
Можливо, ви самі мали подібний досвід, коли ваше тіло робить дивні гучні чіткі звуки. У цій статті ми оглядаємо питання, чому виникає хрускіт та тріск в суглобах, що робити з цим, і в яких випадках суглоби слід лікувати.
Хрускіт, клацання, глухий звук в суглобах — це досить поширене явище серед усіх людей. Але чи завжди проблема? Часто це є наслідком певного фізіологічного процесу.
Кістки та суглоби можуть видавати скрип, хрускіт, хлопки та інші звуки, які можуть виникнути у будь-якому віці. Медичний термін — крепітація.
Фізіологічний хруст в суглобі визначається лише звуком. У той же час, людину більше нічого не турбує, у неї немає болю, набряку, почервоніння та температура шкіри над суглобом залишається нормальною. Якщо усіх цих симптомів немає, і людина може безпечно продовжувати робити рухи в цьому суглобі, то хрускіт або тріск можна віднести до фізіологічних.
Природне клацання за своєю суттю не має ніякого зв'язку з травмою, не може посилюватись або змінюватись при навантаженні.
Найбільш поширеною причиною такого природного хрускоту або клацання є наявність газових бульбашок у суглобовій порожнині. Крім того, якщо звук є послідовним і здатний повторюватись, то можна сказати, що причина в сухожиллях. Наприклад, коли людина робить рух, що супроводжується згином в суглобі, то сухожилля можуть трохи розтягуватись, а потім, зі зворотним рухом, вони можуть клацнути, створюючи глухий тріск.
А патологічний звук завжди супроводжується такими симптомами, як:
Слід пам'ятати, що хрускіт може бути одним з симптомів ураження суглобів, наприклад, при артриті або остеоартриті.
Варто також відзначити таке вроджене явище, як гіпермобільність суглобів, що стосується дисплазії сполучної тканини. Тут також може часто супроводжувати хрускіт під час руху, кліки та тріскання в різних суглобах, від великих до малих. Все через те, що колагенові волокна в таких людей більш еластичні, але менш міцні.
Якщо ви впевнені, що звук, який з'являється в суглобі під час руху, відноситься до фізіологічного, і ви не мали жодних травм, тоді в цьому немає нічого небезпечного. Ви можете хрумтіти стільки, скільки ви хочете, і навіть при бажанні відвідувати остеопата.
Обережність повинна бути дотримана людьми з гіпермобільністю, оскільки ця вроджена особливість робить їх дуже вразливими до травми. При дисплазії сполучної тканини легко перестаратись і не помітити, як суглоб може "вилетіти" зі свого місця.
Категорично не можна пробувати відтворювати ці звуки, якщо у вас не так давно була травма в певній суглобовій ділянці, або якщо ви відчуваєте біль, вам неприємно, а шкіра над суглобом почервоніла і припухла. У цьому випадку потрібно звернутися до лікаря і не намагатися тестувати себе самостійно.
Вітамінно-мінеральні комплекси будуть корисні для людей з гіпермобільністю. А також тим людям, які перенесли травму або операцію, і чиє тіло потребує швидкого відновлення.
Деякі люди використовують добавки, щоб зменшити біль у суглобах, викликаних артритом. Глюкозамін, хондроїтин, омега-3 та зелений чай — це лише деякі з них.
Глюкозамін являє собою речовину, яке тіло самостійно виробляє з глюкози та амінокислот глутаміну.
Приймання добавок глюкозамін сульфату заснований на припущенні, що вони піднімають рівень глюкозаміну в організмі до того, що відновлення хряща стає можливим.
Наприклад, у дослідженні European GUIDE є висновок, що він також ефективний для полегшення болю в суглобах, як і тайленол (ацетамінофен).
Глюкозамін допомагає підтримувати здоровими хрящі в суглобах і може надавати протизапальний ефект. Рівень природного глюкозаміну зменшується за віком, тому його можна заповнити готовими спеціальними добавками.
Рекомендована доза глюкозаміну становить 1500 міліграмів (мг) на день до шести місяців. Не виходячи з цих обмежень, такий прийом зазвичай вважається безпечним.
Хондроітин знижує біль, збільшує рухливість в суглобах і зменшує потребу в знеболювальних засобах. Дуже часто хондроїтин приймають із глюкозаміном в комплексі для посиленого ефекту.
Дослідження ефективності глюкозаміну та хондроїтину в симптомах артриту неоднозначні. Лікарі не рекомендують ці добавки, але також не заперечують їх використання, якщо пацієнт відзначає полегшення для себе. Лікарі не рекомендують використовувати гідрохлорид глюкозаміну.
Омега-3 жирні кислоти, що містяться в рибі та деяких інших продуктах, заохочують організм для виробництва хімічних речовин, які допомагають контролювати запалення.
Вітамін D важливий для збереження міцності кісток і запобігання травм.
Вчені, що вивчають ревматоїдний артрит, виявили, що люди з цією хворобою часто не мають нормального рівня вітаміну Д. Його низький рівень може бути пов'язаний з болем. Тому, коли ви приймаєте його як добавку, це в певному сенсі може допомогти в лікуванні артриту.
Один із способів уникнути хрускоту в суглобах полягає в тому, щоб встати і рухатися якомога більше протягом дня. Тому, якщо у вас немає жодних протипоказань до активності, рухайтесь.
Рух — це свого роду лосьйон для суглобів: зрештою, чим більше ви рухаєтеся, тим більше суглобів виробляють мастило для себе.
Важливий також правильний розподіл навантаження, особливо при виконанні важких вправ.
При необхідності спробуйте носити захист (наприклад, накладки на коліна і лікті), якщо ви займаєтеся такою діяльністю, при якій існує ризик травми. Але не тільки. Спробуйте не мити підлоги, повзаючи на колінах. Покладіть под себе щось м'яке, наприклад, подушки, килими.
Однією з найбільш ефективних форм лікування є посилення м'язів, що підтримується спільним. Особливо це стосується гіпермобільності. Людям з дисплазією сполучної тканини рекомендовано приділяти більше уваги до зміцненнюючих вправ, а не на розтягування або йогу, де існує ризик ще більше "розбалансувати" себе і отримати травму.
Іноді ви можете використовувати тейпи, якщо ви гіпермобільні або деяким з ваших суглобів потрібна фіксація. Це може врятувати від травм у майбутньому, від раптових та накопичувальних.
Зверніться до лікаря для оцінки. Важливо розуміти першопричину, щоб нормальний природний звук суглоба можна було відділити від гострого або хронічного стану, що вимагає медичної допомоги.
Більшість дітей дуже гнучкі порівняно з дорослими людьми, тому дитяча гіпермобільність для них характерна як частина нормального росту, та як одна із фаз розвитку. Отже, їхні суглоби можуть періодично хрустіти та клацати. Якщо це не супроводжується болем, набряком, дискомфортом і не заважає руху, то все в порядку.
Від гіпермобільності можна мати свою вигоду. Діти можуть використовувати свої рухомі суглоби, щоб досягти успіху в таких сферах, як гімнастика, танці, плавання, легка атлетика тощо. Збереження активності та сили важливі для суглобів, оскільки фізична форма та рівновага покращуються з часом.
Гіпермобільність часто проходить з віком. Але в той час як дитина зростає, слід заохочувати іі в тому, що вона прагне зберегти нормальний рівень активності, у тому числі в освоєнні будь-якого виду спорта, який їй подобається. Переконайтеся, що ваша дитина добре розігрівається і роминається перед началом, оскільки це запобігає ризику травм.
Сколіоз може вплинути не тільки на людське тіло, але й на психологічний стан. Якщо це не лікується, він може спричинити хронічний біль і навіть вплинути на роботу серця. Дізнайтеся, як позбутися сколіозу: зарядка та вправи при сколіозі вдома.
Часто плоскостопість можна знайти у дорослих, якщо ви спостерігати за ходою або подивитись на сліди, які вони залишають. Але якщо ви помітите те саме і у дитини, чиє тіло інтенсивно росте і формується? Дізнайтеся, як визначити плоскостопість у дитині, і в яких випадках плоску стопу слід терміново виправити?
Дізнайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Supplements for Arthritis and Joint Pain / WebMD
Role of glucosamine in the treatment for osteoarthritis / SpringerLink
Glucosamine sulfate in the treatment of knee osteoarthritis symptoms: a randomized,
double-blind, placebo-controlled study using acetaminophen as a side comparator / PubMed
Chondroitin for osteoarthritis / NCBI
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.