Кашель — один із найпоширеніших симптомів, який зустрічається при багатьох захворюваннях. Виділяють два протилежні види кашлю: сухий і вологий. Як відрізнити сухий кашель від вологого та правильно підібрати лікування?
Кашель — це захисна реакція, яка необхідна для очищення дихальних шляхів від секрету, що виробляється бронхами, або сторонніх тіл.
У верхніх дихальних шляхах розташовані кашльові рецептори — це рецептори блукаючого нерва. При подразненні рецепторів цього нерва імпульси передаються в кашльовий центр, що знаходиться в довгастому мозку. Далі сигнали надходять по нервових волокнах у зворотний бік до дихальних м'язів, діафрагми, м'язів гортані.
Від довгастого мозку сигнали по нервах надходять до дихальної мускулатури. Спочатку слідує глибокий вдих зі змиканням голосової щілини, потім активуються м'язи, що стискають грудну порожнину. Тиск всередині грудної клітки сильно збільшується, раніше зімкнена голосова щілина розмикається, і повітряний потік прямує вгору трахеєю з високою швидкістю — таким чином виникає кашель.
Оскільки кашель не є захворювання, а тільки його симптомом, спочатку слід виявити його причину.
Найчастіші причини виникнення кашлю у дітей та дорослих:
Більшість пульмонологів класифікують симптоми кашлю на три види:
Для того, щоб визначити тактику лікування та правильно підібрати лікарські засоби, необхідно розуміти відмінності між різними видами кашлю.
Відмінні ознаки сухого кашлю:
Сухий кашель виникає за таких станів як:
До станів, які можуть спричинити вологий кашель, відносяться:
Якщо у вас був сухий, нападоподібний кашель, який проходив довго, це могло бути проявом одного із симптомів COVID-19.
Кашель — один із найпоширеніших симптомів COVID-19, який спостерігається у 57-74% пацієнтів. У більшості випадків сухий, нападоподібний, але може бути з невеликою кількістю мокротиння.
Тривалість кашлю залежить від тяжкості перебігу захворювання. Виділяють легкий, середній ступінь тяжкості, а також важкий і критичний перебіг захворювання.
Легкий рівень тяжкості COVID-19 характеризується:
Лікування пацієнтів із легким ступенем тяжкості проводиться амбулаторно. При зниженні імунного захисту у пацієнтів із симптомами кашлю можливе приєднання вторинної бактеріальної інфекції, у цьому випадку сухий кашель може перейти у вологий.
Слизова оболонка дихальних шляхів покрита миготливим епітелієм. Зверху нього рухається шар слизу, який виносить пил, мікроби, віруси. Вірус швидко прикріплюється до вій миготливого епітелію і потрапляє в альвеоли, в яких відбувається обмін кисню та вуглекислого газу. Альвеоли оточені кровоносними судинами — капілярами. Далі вірус проникає в кров і викликає запалення ендотелію (пласт клітин, що вистилає внутрішню поверхню кровоносних судин).
В нормі в'язкість бронхіального секрету визначається співвідношенням двох фаз, з яких він складається: щільного, нерозчинного зовнішнього шару (гелю) та рідкого, розчинного внутрішнього шару (золя). Завдяки такій будові і постійному руху вій миготливого епітелію, гель у вигляді безперервної рухомої плівки «ковзає» по поверхні слизової оболонки трахеї та бронхів і виводить назовні осілі на ньому частинки пилу, віруси та мікроби.
При інфекційному ураженні вії працюють хаотично, це викликає застій слизу всередині та накопичення мокротиння. В цьому випадку необхідно використовувати препарати, що покращують природне очищення дихальних шляхів (мукоциліарний транспорт). До таких препаратів відносять більшість мукоактивних речовин:
Амброксол знижує в'язкість мокротиння, таким чином покращуючи його відходження.
Ацетилцистеїн розриває дисульфідні зв'язки густого мокротиння, від чого воно стає більш рідким і таким чином покращується його виведення.
Обидва препарати включені до списку ліків для медичної допомоги пацієнтам, які хворіють на COVID-19, згідно з наказом №225 від 20.03.2020.
У разі погіршення стану при COVID-19 госпіталізація показана при:
Лікування кашлю у дітей має свої особливості
Кашель виникає при різних захворюваннях у дітей:
Найчастіше кашель у дітей зустрічається при інфекційних захворюваннях. Гострі респіраторні інфекції більш ніж 40% випадків супроводжуються кашлем.
У дітей раннього віку особливості кашлю пов'язані з анатомо-фізіологічними особливостями бронхіального дерева. Дихальні шляхи відносно вужчі, слабкий розвиток гладкої мускулатури, схильність до бронхіальної обструкції, що розвивається на тлі набряку. Цей факт необхідно враховувати в оцінці стану дитини під час хвороби, під час виборів лікарського засобу.
Продуктивний кашель при інфекційному запаленні дихальних шляхів у дітей частіше зумовлений підвищеною в'язкістю бронхіального секрету, порушенням ковзання мокротиння по бронхіальному дереву, недостатньою активністю миготливого епітелію та скороченням бронхів, слабкістю дихальної мускулатури.
Надмірне виділення бронхіального секрету є основним патогенетичним механізмом формування продуктивного кашлю. Збільшення продукції слизу є захисною реакцією слизової оболонки на вторгнення патогенних агентів. Однак надмірне її виділення через захисний процес може перетворитися на патологічний, тому що застій мокротиння призводить до посиленого розмноження мікробів, розвитку бактеріального бронхіту, пневмонії.
До засобів, що дозволяють зменшувати в'язкість через зміни кількості та властивості бронхіального секрету, відносяться мукоактивні препарати, такі як амброксол. Він розріджує бронхіальний секрет, тим самим покращує відходження мокротиння.
Зверніть увагу! Без консультації лікаря не рекомендується застосовувати мукоактивні препарати дітям до 2-х років — це пов'язано з фізіологічними особливостями, такими як відходження мокротиння, що стає складнішим, а його застій може призводити до розвитку синдрому «затоплення легень».
Зазвичай, сухий непродуктивний або рефлекторний кашель при інфекційних захворюваннях є наслідком локального запалення без утворення ексудату. Непродуктивний сухий кашель при запаленні нижніх дихальних шляхів не може виконувати своєї захисної функції, що є основою його посилення шляхом переведення з сухого непродуктивного у вологий продуктивний. У цьому випадку доцільніше застосування відхаркувальних.
Зверніть особливу увагу на стани дитини, при яких необхідно терміново звернутися до педіатра:
На жаль, часто батьки самостійно, не порадившись із педіатром, вибирають для дитини протикашльові препарати — це може бути не лише неефективним, а й небезпечним.
Протикашльовий ефект, пов'язаний з придушенням кашльового центру, що абсолютно неприпустимо при вологому кашлі та за наявності мокротиння. Така група препаратів повинна застосовуватися в педіатрії за суворими показаннями.
Щоб підібрати засіб від кашлю, необхідно звернутися до лікаря, оскільки за різних захворювань причина кашлю відрізняється. Тільки після проведеного обстеження та постановки діагнозу фахівець може призначити ефективний препарат, що підходить вам у вашому індивідуальному випадку.
Препарати від сухого кашлю поділяються на наступні групи.
Протикашльові:
Відхаркувальні засоби (зменшують в'язкість та полегшують відділення мокротиння з дихальних шляхів):
До засобів, що дозволяють керувати кашлем через зміну кількості та властивостей бронхіального секрету, належать мукоактивні препарати.
З мукоактивних засобів в амбулаторній практиці активно застосовуються амброксол, карбоцистеїн, ацетилцистеїн.
Протикашльова терапія показана в тому випадку, коли кашель не сприяє очищенню дихальних шляхів, кашель болючий, сухий, нав'язливий.
При таких захворюваннях як фарингіт (запалення слизової оболонки задньої стінки глотки), ларингіт (запалення слизової оболонки гортані) кашель стає «гавкаючим» і сухим. Через ураження відділів, що не беруть участь у рясній секреції мокротиння, немає необхідності переводити сухий кашель у вологий. У цьому випадку можна прийняти протикашльові препарати, які зменшують симптоми сухого чи непродуктивного кашлю. Ці препарати діють на кашльовий центр довгастого мозку, пригнічують кашльовий рефлекс, цим зменшують симптом кашлю.
Для лікування сухого кашлю у дорослих найчастіше застосовують такі препарати:
Зверніть увагу! Слід враховувати, що протикашльові препарати протипоказані при вологому кашлі, тому що придушення кашльового рефлексу може перешкоджати відходженню мокротиння, сприяючи розвитку застійних явищ у бронхах та легенях.
Крім медикаментозної терапії необхідно дотримуватись загальних рекомендацій для зменшення симптомів сухого кашлю:
При сухому кашлі часто використовують додаткові методи лікування, такі як інгаляції небулайзером — він покращує доставку лікарських речовин у дихальні шляхи. При використанні небулайзера та застосування таких препаратів як Лорде та Назісофт відбувається зволоження дихальних шляхів, зменшуються симптоми сухого кашлю.
Продуктивний кашель супроводжується виділенням в'язкого, густого мокротиння.
В'язкість бронхіального секрету (мокроти) визначається співвідношенням двох фаз: зовнішнього шару — гелю (щільного та нерозчинного) та внутрішнього шару — золю (рідкого та розчинного).
Золь — це секрет залоз, капілярний трансудат, міжклітинна рідина. В результаті запального процесу збільшується густа гель-фаза і зменшується рідка золь-фаза, виникає мукостаз (застій мокротиння). В результаті страждає дренажна функція бронхів, порушується вентиляційно-респіраторна функція легень, знижується ефективність захисних механізмів, таких як мукоциліарний транспорт (природне очищення дихальних шляхів).
Порушення транспорту мокротиння призводить до підтримки та прогресування бронхолегеневого запалення, до розвитку бронхіальної обструкції. Застійне в'язке мокротиння є живильним середовищем для розмноження патогенної мікрофлори. Запальний процес, спричинений вірусами, може призвести до розвитку гнійного бронхіту чи пневмонії.
Препарати для лікування вологого кашлю поділяються на:
Амброксол стимулює серозні клітини підслизових залоз — в результаті секрет збільшується і відновлюється рідка фаза, покращується відходження мокротиння. Ацетилцистеїн розриває дисульфідні зв'язки густого мокротиння — вона стає більш рідкою і таким чином поліпшується її виведення.
Відхаркувальні препарати розріджують слиз, що полегшує його відкашлювання. Щоб відхаркувальний засіб подіяв належним чином, необхідно пити багато води. Іноді при лікуванні вологого кашлю, крім засобів, що стимулюють розрідження та відходження мокротиння, застосовують препарати з протизапальною дією, які пригнічують утворення та секрецію факторів запалення. До них відноситься фенспіриду гідрохлорид (Ереспал).
Існує безліч форм лікарських препаратів для лікування кашлю як для дорослих, так і для дітей:
Ми знаємо, що найчастіше причиною кашлю є ГРВІ. Однак ГРВІ — це інфекція, яка може бути спричинена величезною кількістю вірусів. Залежно від того, який вірус вразив дихальні шляхи, відрізнятиметься симптоматика та тяжкість перебігу. Дізнайтеся, які існують види вірусів ГРВІ та як їх відрізнити за симптомами.
Профілактика інфікування респіраторними вірусами дуже важлива, адже набагато легше запобігти виникненню хвороби, ніж потім лікувати її. Міцний імунітет — запорука загального здоров'я загалом. Саме тому ми рекомендуємо ознайомитись із нашою статтею про профілактику ГРВІ: як зміцнити імунітет та які добавки захищають від вірусів? Огляд цинку, вітамінів С та D, ехінацеї та інших.
Узнавайте больше о здоровье на apteka24.ua.
Can Kids Take Cough & Cold Medicine? / MedicineNet
Children's Cough: Symptoms and Causes / MedicineNet
Symptoms of COVID-19 / СDС
УНІФІКОВАНИЙ КЛІНІЧНИЙ ПРОТОКОЛ ПЕРВИННОЇ МЕДИЧНОЇ ДОПОМОГИ КАШЕЛЬ У ДОРОСЛИХ / Державний експертний центр МОЗ України
Нормативно-директивні документи МОЗ України / mozdocs
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.