Зелений чай вважається одним з найкорисніших напоїв на планеті і не дарма.
Зелений чай виготовляється з рослини Camellia sinensis, як і чорний. Але шляхи приготування у них різні. Зелений чай отримують шляхом легкого пропарювання свіжозрізаного листя, що дозволяє зберегти найголовніші речовини — катехіни. Саме катехіни проявляють антиоксидантні, протипухлинні та антимікробні властивості.
Зелений чай як напій або екстракт рекламується завжди та всюди як «корисний для здоров'я», але це широке поняття. Якщо розглядати конкретніше, його головна користь полягає у впливі на серцево-судинні захворювання, діабет, рак і ожиріння. Але не просто на словах, а тому є вагомі підтвердження.
Вживання зеленого чаю пов'язують зі зниженим ризиком смертності від серцевих захворювань в принципі не просто так. Популяційні дослідження показують, що випиваючи зелений чай на регулярній основі (від 5 чашок в день), можна знизити ризик ішемічної хвороби серця на 20%.
Інше дослідження, проведене в Китаї, протягом цілих 7 років (!) дало аналогічні результати, але тут вже не потрібна така велика кількість чаю: досить 3-х кухлів на тиждень. Цього вже достатньо, щоб знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань на 20%.
Ще зелений чай проявив себе як помічник в зниженні артеріального тиску і навіть як профілактор гіпертрофії лівого шлуночка серця.
Це дійсно так. На сьогодні зелений чай є визнаним профілактичними засобом в Японії. Фактично достатня кількість досліджень показують, що люди, які п'ють зелений чай, значно рідше хворіють багатьма видами раку.
Але будьте обережні. Не рекомендується пити зелений чай дуже гарячим, буквально в перші хвилини після заварювання. Якраз-таки занадто високі температури (понад 54,9 °C) можуть бути провокаторами розвитку раку стравоходу і шлунка.
Екстракт зеленого чаю корисний при фізичних вправах, будь то поліпшення працездатності або якісне відновлення.
Фізичні вправи та активність в цілому мають багато переваг для здоров'я, але що стосується надмірних навантажень, то вони здатні викликати окислювальний стрес і пошкоджувати клітини в організмі. Особливо, якщо не відбувається належного відновлення.
Катехіни зеленого чаю можуть зменшити пошкодження клітин і навіть уповільнювати м'язову втому під час роботи.
Екстракт зеленого чаю також допомагає при тренуваннях. Одне дослідження показало, що 14 чоловіків, які його вживали протягом 4 тижнів, збільшили дистанцію бігу на 10,9%.
Є деякі попередні докази того, що зелений чай може знизити зараження грипом як у випадку зі звичайним вживанням, так і у випадку з полосканням горла.
Якщо приготувати розчин екстракту зеленого чаю і прополоскати їм горло, це може знизити ризик зараження грипом на 30%.
У зеленому чаї є поліфеноли — речовини, які можуть перешкоджати утворенню зубного нальоту, а значить і зниження поширеності бактерій.
Крім того, невелике клінічне дослідження показало ідентичний результат зеленого чаю і хлоргексидину — розчину, який використовують в стоматології для знезараження ротової порожнини. Картина така: добровольці полоскали рот свіжозавареним зеленим чаєм (пара чайних ложок), хлоргексидином і водою. У перших двох випадках результат був однаково гідним щодо кількості бактерій, ніж до полоскання. Кількість патогенної флори знизилося на 16-17%. Що стосується води, результат не змінився.
Не дарма екстракт зеленого чаю застосовують в дерматології. Було доведено, що з ним поліпшується стан шкіри, незалежно від того, приймається він в якості добавки всередину або наноситься прямо на потрібну ділянку.
Наприклад, акне-терапія. Акне на шкірі — дуже поширена проблема, особливо серед підлітків. Дослідження на піддослідних показало, що щоденне вживання 1500 мг екстракту зеленого чаю протягом 4 тижнів призвело до значного зменшення червоних прищиків на шкірі, викликаних акне (Acne vulgaris).
Більш того, як БАДи, так і місцеве застосування екстракту зеленого чаю, мабуть, допомагають запобігти таким шкірні проблеми як втрата еластичності шкіри, різні запалення, передчасне старіння і рак, викликаний впливом сонячних УФ-променів.
Класичний зелений чай — це подрібнені й висушені листочки рослин, які готові до заварювання.
А екстракт — це перш за все БАД (біологічно активна добавка), мінімально оброблена сировина. Всього в одній капсулі міститься така ж кількість активних інгредієнтів, як в середній чашці зеленого чаю. Логічно, що в екстракті ще більше корисних властивостей, основні з яких катехіни, флавоноїди, кофеїн і вітаміни С, Р, К.
Відповідно, концентровані екстракти ви можете зустріти в спеціальних магазинах і аптеках, а зелений чай доступний на полицях магазинів і ринків.
Класичний зелений чай — це подрібнені й висушені листочки рослин, які готові до заварювання.
А екстракт — це перш за все БАД (біологічно активна добавка), мінімально оброблена сировина. Всього в одній капсулі міститься така ж кількість активних інгредієнтів, як в середній чашці зеленого чаю. Логічно, що в екстракті ще більше корисних властивостей, основні з яких катехіни, флавоноїди, кофеїн і вітаміни С, Р, К.
Відповідно, концентровані екстракти ви можете зустріти в спеціальних магазинах і аптеках, а зелений чай доступний на полицях магазинів і ринків.
Матчу — це особлива потужна форма зеленого чаю у вигляді порошку. Він походить з тієї ж рослини, але вирощується і готується по-іншому. І концентрацію у нього можна порівняти з екстрактом. Річ у тому, що для приготування матчу, листя подрібнюються в порошок, тому випити такий напій — це те ж саме, що з'їсти цілий лист.
Такий напій всього лише більш концентрований катехінами та антиоксидантами. Так, одна чашка (237 мл) може бути еквівалентна трьом таким же чашкам (711 мл) звичайного зеленого чаю.
З цієї причини матчу може мати навіть більше переваг, ніж звичайний зелений чай. Тільки не вживайте більше ніж 2 чашки в день.
Попиваючи матчу, ви дійсно ковтаєте весь чайний лист разом з усім, що він містить. А самі листя можуть містити забруднювачі, в тому числі важкі метали, пестициди та фтор з ґрунту, в якій була рослина.
Безумовно, краще віддавати переваги органічним пакуванням. Але навіть в органічному листі можуть зберігатися речовини з ґрунту і навколишнього середовища, які шкідливі при попаданні всередину у великих кількостях. Тому просто не зловживайте.
Є багато способів приготувати напій матчу, і всі вони однаково добрі. Ми пропонуємо найбільш простий і швидкий варіант:
Перед тим як залити окропом, краще просіяти 1-2 чайні ложки порошку матчу в чашку, поступово і повільно додаючи гарячу воду, перемішуючи все віночком. Можна бамбуковим.
Ви також можете відрегулювати співвідношення порошку і води в залежності від бажаної консистенції та міцності.
При більш творчому підході, можна навіть спробувати збивати матчу в лате, пудинги або білкові коктейлі, щоб підвищити вміст поживних речовин в улюблених рецептах. З матчу можна сміливо експериментувати — це завжди досить смачно і незвично.
Чай Ройбуш може стати чудовим аналогом зеленого чаю для тих людей, яким не можна вживати кофеїн. Адже він його абсолютно не містить, проте зберігає цілий пласт корисних властивостей. Дізнайтеся з нашої статті, в чому полягають особливості такого африканського напою і як правильно його готувати.
Якщо ви залишили чай остигати і забули про нього, а на наступний день вирішили допити залишки — цього краще не робити. Він повинен бути свіжим. Чай вчорашньої свіжості японці прирівнюють до зміїної отрути. Дізнайтеся, які речовини можуть утворюватися в чаї, якщо його занадто довго настоювати.
Дізнавайтеся більше про здоров'я на apteka24.ua.
Даний редакційний матеріал пройшов перевірку на достовірність лікарем медичного центру Medical Plaza — Кутовий Вікторією Олександрівною.
Beneficial effects of green tea: A literature review / NCBI
Green Tea Consumption and Mortality Due to Cardiovascular Disease, Cancer, and All Causes in Japan / JAMA
Black and green tea consumption and the risk of coronary artery disease: a meta-analysis / The American Journal of Clinical Nutrition
Tea consumption and the risk of atherosclerotic cardiovascular disease and all-cause mortality: The China-PAR project / European Journal of Preventive Cardiology
Green tea: cancer preventive beverage and/or drug / ScienceDirect
Green Tea Consumption Is Inversely Associated with the Incidence of Influenza Infection among Schoolchildren in a Tea Plantation Area of Japan / The Journal of Nutrition
Pharmacological effects of green tea on the gastrointestinal system / PubMed
Green tea in dermatology / PubMed
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.