Деменція (недоумство) — це загальноприйнятий термін для захворювань пов'язаних з порушенням когнітивних функцій мозку. Хвороба Альцгеймера — найчастіше виникаючий вид деменції (зустрічається близько 60-80% людей). Деменція, як правило, зустрічається у літніх людей, проте це не є нормальною частиною біологічного старіння.
Захворювання, при яких відзначається деменція, викликані аномальними змінами головного мозку, в результаті чого виникають порушення в мисленні (когнітивних здібностях). Це негативно позначається на поведінці, почуттях і взаєминах хворого.
Також відзначаються деякі інші стани, які можуть викликати симптоми деменції, в тому числі оборотні, наприклад, проблеми з щитовидною залозою і дефіцит вітамінів.
Симптоми деменції у кожного хворого можуть бути різними. Однак найпоширеніший симптом — це забування (провали в пам'яті). Також у людей з деменцією є проблеми з:
Деякі ознаки, які можуть вказувати на деменцію, включають:
Психологічні зміни у людей з деменцією:
У людей з обмеженими інтелектуальними можливостями й вадами розвитку також може розвинутися деменція з віком, і розпізнати їх симптоми може бути особливо складно. Важливо враховувати поточні здатності людини й відстежувати зміни з плином часу, які можуть сигналізувати про деменцію.
Деменція виникає в результаті різних захворювань і травм, які в першу чергу вражають мозок. Хвороба Альцгеймера є найбільш поширеною формою деменції й може становити 60-70% випадків. Хоча дослідження показали, що деякі зміни в мозку пов'язані з певними формами деменції, в більшості випадків основні причини невідомі.
Деменція викликається пошкодженням клітин мозку. У головному мозку є безліч різних областей, кожна з яких відповідає за різні функції (наприклад, пам'ять, судження і рух). Коли клітини в певній частині пошкоджені, ця область не може нормально виконувати свої функції.
Різні порушення і фактори сприяють розвитку деменції. Нейродегенеративні розлади призводять до прогресуючої та незворотної втрати нейронів і функцій мозку. Нині від цих хвороб досі немає ліків.
Захворювання через які може виникнути деменція:
Люди з деменцією все частіше відчувають збентеження. Коли вони не можуть щось зрозуміти або згадати, вони можуть відчувати розчарування і гнів на себе. Також вони можуть дуже легко розсердитися або турбуватися через інших людей. Можливо, вони не зможуть сказати чому, оскільки вони самі не можуть знати.
На сьогодні не існує «ліків» від недоумства. Фактично, оскільки деменція викликається різними захворюваннями, малоймовірно, що будуть одні ліки проти деменції. Лікування деменції направлено лише на уповільнення прогресування і поліпшення окремих її симптомів:
Також, виходячи із симптомів деменції, лікарі можуть призначати інші препарати з різних фармакологічних груп, такі як засоби, що покращують мозковий кровообіг (Цинаризин), антипаркінсоністичні препарати (Циклодол), ноотропні засоби (Ноофен), аналептики (Бемегрид).
Крім приймання медикаментозних засобів при деменції, необхідно дотримуватися здорового способу життя, включаючи регулярні фізичні вправи, здорове харчування та підтримання соціальних контактів.
Цікавий факт! Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів США (FDA) схвалило препарат Адуканумаб для боротьби з хворобою Альцгеймера. Цей медикамент впливає на глибинні причини даної хвороби, а не на її симптоми. Адуканумаб руйнує амілоїд — білок, що формує в мозку людини згустки, які пошкоджують клітини і викликають проблеми з пам'яттю, мисленням і спілкуванням. |
Виділяють такі форми деменції, як:
Є певні медичні профільні фахівці, які можуть оцінити проблеми з пам'яттю та мисленням і діагностувати деменцію:
Деяким людям з неясними симптомами, в тому числі особам молодше 65 років, може знадобитися обстеження у двох або більше фахівців, які об'єднають свої висновки для постановки діагнозу.
Лікування деменції залежить від основної причини. Нейродегенеративна деменція, така як хвороба Альцгеймера, невиліковна, хоча існують ліки, які можуть допомогти захистити мозок або впоратися з такими симптомами, як занепокоєння або зміна поведінки. Дослідження по розробці додаткових варіантів лікування тривають донині.
Хоча вік є найсильнішим відомим фактором ризику деменції, він не є неминучим наслідком біологічного старіння. Крім того, деменція вражає не тільки літніх людей — деменція з раннім початком (визначається як поява симптомів у віці до 65 років) становить до 9% випадків. Дослідження показують, що люди можуть знизити ризик зниження когнітивних функцій і недоумства, якщо будуть дотримуватися деяких рекомендації:
Додаткові фактори ризику деменції включають депресію, соціальну ізоляцію, низький рівень освіти, відсутність когнітивної активності та забруднення повітря.
Деменция / Всемирная организация здравоохранения
What Is Dementia? / CDC (англ.)
Dementia / Drugs.com (англ.)
What Is Dementia? / Alzheimer's Association (англ.)
About dementia / NHS (англ.)
Dementia / WebMD (англ.)
Dementia / WHO (англ.)
What is dementia? / Alzheimer's Society (англ.)
Dementia / Mayo Clinic (англ.)
What Is Dementia? Symptoms, Types, and Diagnosis / NIH (англ.)
Medications for Dementia / Drugs.com (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Препарати при деменції | Ціна |
---|---|
Аміналон-КВ капсули по 250 мг, 50 шт. | 49,8грн |
Фенібут-Астрафарм таблетки по 250 мг, 20 шт. | 258,6грн |
Фезам капсули тверді, 60 шт. | 590,1грн |
Аміналон таблетки 0.25 г №50 | 56,4грн |
Пірацетам таблетки по 200 мг, 60 шт. | 64,2грн |