Кашель — це рефлекторна реакція дихальних шляхів на різні дратівливі чинники й служить захисним механізмом, що сприяє очищенню дихальних шляхів від надмірного накопичення секрету, а також сторонніх часток.
Просто кажучи, кашель — це спосіб очищення дихальних шляхів, як верхніх, так і нижніх.
Кашель неможливо лікувати, оскільки він являється не захворюванням, а симптомом. На кашель можна тільки впливати, в основному за допомогою приймання лікарських препаратів, здатних придушити його або зробити продуктивним (вологим) для виведення мокротиння.
На слизових оболонках дихальної системи є кашльові рецептори, які відчувають подразнювальну дію з боку запального процесу і продуктів самого запалення, наприклад:
В результаті цього імпульси направляються в головний мозок, де знаходиться кашльовий центр, у зв'язку з чим і виникає сам кашель.
Під час кашлю найбільш часто зачіпаються такі зони та органи:
Кашель можуть провокувати як патологічні, так і непатологічні чинники. Найчастіше даний симптом викликають вірусні захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів, однак кашель може мати набагато більше причин, іноді навіть які не мають відношення до респіраторної системи.
В першу чергу, для того, щоб з'ясувати причину кашлю, необхідно звернутися за консультацією до лікаря. Як правило, це може бути не один лікар, наприклад:
Також при підозрі на певне захворювання може знадобитися консультація лікаря більш вузького спрямування:
Для докладного з'ясування причини кашлю можуть призначатися такі лабораторні методи діагностики:
Це не весь список медичних досліджень. Перераховані вище види аналізів є найбільш частими й популярними для визначення фактора, що викликає кашель.
Не слід здавати всі аналізи одночасно без попередньої консультації лікаря, тому, що це може бути недоцільно, а також ви не завжди зможете самостійно їх розшифрувати.
Зверніть увагу! Всі необхідні дослідження повинен призначати фахівець, після попередньої консультації та оцінки вашого самопочуття.
Поява прожилок крові у виділеному мокротинні під час кашлю є тривожним симптомом. Кров в мокротинні передбачає серйозний патологічний процес або пошкодження вході кашлю через розрив кровоносних судин дихальної системи, зокрема бронхів і легенів.
Обсяг крові під час кашлю може бути різним, від одиничних прожилок до відділення червоної крові повним ротом з пінистим секретом.
Частими причинами появи крові під час кашлю є:
Джерело крововтрати при кровохарканні можна визначити за кольором крові, тому що її наявність може свідчити про патологічні процеси інших систем організму.
Наприклад, червона, піниста кров вказує на кровотечу з дихальних шляхів. В той самий час темно-червона або кавового кольору кров може говорити про кровотечі з шлунково-кишкового тракту.
Першіння в горлі, що супроводжується кашлем, може вказувати на запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, однак здатне і бути причиною інших станів, таких як алергія. Щоб не ворожити, слід в найближчі терміни звернутися до лікаря.
Для високоефективного придушення першіння в горлі слід в першу чергу виявити причину виникнення. Для цього необхідно звернутися до лікаря, який поставить діагноз і підбере відповідне лікування.
Призначене лікарем лікування може кардинально різнитися залежно від фактора виникнення першіння, наприклад:
Залежно від того, як здіймається мокрота, кашель ділиться на сухий (непродуктивний) і вологий (продуктивний).
Сухий кашель на відміну від вологого, викликається не мокротою, а подразненням кашльових рецепторів різної локалізації. Саме у зв'язку з цим, терапія сухого кашлю передбачає препарати, які приборкують кашльовий процес.
При непродуктивному кашлі лікарі часто приписують такі групи лікарських засобів:
Основною концепцією в лікуванні продуктивного кашлю є виведення мокротиння. У деяких випадках, коли мокрота є занадто густою для відкашлювання, її слід зробити більш рідкою.
При вологому кашлі лікарі приписують такі групи лікарських засобів:
Незалежно від причини виникнення, кашель під час вагітності є загрозливим симптомом. Це пов'язано з тим, що під час сильних нападів у вагітної жінки постійно напружуються м'язи живота, внаслідок чого підвищується тонус матки й постачання кров'ю плода.
В результаті даних змін у вагітної жінки може початися кровотеча або навіть передчасні пологи.
Список дозволених препаратів від кашлю для вагітних містить:
Народні засоби часом не гірше справляються з нападами кашлю, при цьому маючи максимальні переваги у вигляді відсутності ряду побічних ефектів на відміну від синтетичних протикашльових препаратів.
Найбільш популярними й ефективними народними рецептами вважаються:
Зверніть увагу! Народні засоби від кашлю не повинні стати повною заміною протикашльових препаратів, а повинні використовуватися в комплексі.
Застуда це запалення верхніх дихальних шляхів, що зачіпає переважно ніс і виникає через гостру респіраторну інфекцію. У запалення можуть бути залучені горло, гортань і носові пазухи.
Найбільш часто до застуди схильні діти. В середньому діти хворіють на застуду приблизно від 6 до 8 разів на рік. В той самий час у дорослих дані показники на порядок менше — від 2 до 4 разів на рік.
Тривалість захворювання може становити від одного до двох тижнів. У рідкісних випадках симптоми можуть зберігатися до 3 тижнів.
Застудою, як правило, називають все, що об'єднує в собі ГРЗ і ГРВІ. Різниця полягає в тому що гостра респіраторна вірусна інфекція (ГРВІ) відразу вказує на причину того, що викликало симптоми застуди, тобто, віруси. Гострі респіраторні захворювання (ГРЗ) є більш всеосяжним поняттям і можуть містити віруси, бактерії та в деяких випадках гриби.
Як правило, застудою люди називають те, що протікає в легшій формі, ніж, наприклад, грип. Застуда проявляється наступним чином:
Залежно від віку, а також загального стану здоров'я симптоматика застуди може варіюватися.
Існує думка, що застуда проходить через тиждень незалежно від того, лікувати її чи ні. Як правило, лікування застуди більшою мірою спрямоване на приглушення симптомів (температура, головний біль, кашель і т.д.).
В такому випадку застосовують такі групи препаратів:
Проте існує цілий ряд лікарських препаратів, що володіють противірусною й імуномодулювальною активністю:
Основним завданням батьків при застуді у дитини є полегшення проявів симптомів і нормалізація загального самопочуття. Для цього необхідно дотримуватися певних правил:
Залежно від віку і вказівок лікаря дітям також можна давати певні противірусні препарати, наприклад:
Приймання антибіотиків є нераціональним і протипоказаним при застуді, оскільки дане захворювання викликається переважно вірусною інфекцією, на яку антибактеріальні препарати не діють.
Зверніть увагу! Неправильне використання антибіотиків — основна причина стійкості бактерій до антибіотиків.
Винятком, що дозволяє застосовувати антибіотики при застуді можуть стати тільки ті випадки, коли в ході захворювання приєдналася вторинна бактеріальна інфекція.
Night cough / Drugs.com (англ.)
Prevalence, pathogenesis and causes of chronic cough / PubMed (англ.)
Cough and bronchiectasis / PubMed (англ.)
Post-infectious persistent cough: pathogenesis and treatment options / PubMed (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Препарати від кашлю та застуди | Ціна |
---|---|
Амброксол сироп для дітей по 15 мг/5 мл, 100 мл | 62,5грн |
Березові бруньки, 20 г - ПрАТ ФФ Віола | 75,1грн |
Алтеї кореня сироп, 100 мл - ПрАТ ФФ Віола | 65,5грн |
Грудний збір №1 у фільтр-пакетиках, 20 шт. - ПрАТ ФФ Віола | 68грн |
Пертусин сироп від кашлю, 200 г - ПрАТ ФФ Віола | 76,7грн |