Підвищення температури — це захисна реакція організму на чужорідні агенти, такі як віруси, бактерії, паразити і токсини, які викликають різні захворювання і можуть супроводжуватися лихоманкою від 37°C і значно вище. Всупереч тому, що лихоманка грає ключову роль в боротьбі з рядом інфекцій, даний стан обумовлює прийом жарознижуючих засобів.
Висока температура (лихоманка) — це захисна реакція організму на пірогени, чужорідні речовини для організму, які проникають в кров. Розрізняють первинні і вторинні види пірогенів. Первинні (екзогенні, зовнішні) пірогени можуть бути інфекційного походження: токсини вірусів і продукти метаболізму мікроорганізмів, а також неінфекційного: певні ліпіди, білки і білкововмістні речовини, що надходять в організм із зовнішнього середовища або виникають в організмі при запальних процесах, алергічних реакціях або при розпаді пухлинних тканин.
Первинні пірогени взаємодіють з клітинами імунної системи і тим самим ініціюють вироблення вторинних (ендогенних, внутрішніх) пірогенів — цитокінів, які в свою чергу впливають на центр терморегуляції в мозку і викликають підвищення температури тіла.
Швидкість підйому температури залежить від концентрації пірогенів в крові і може бути характерною ознакою для виявлення певного захворювання.
Існує кілька видів температур:
Потрібно розуміти, що якщо у вас спостерігається підвищення температури тіла, то це не завжди означає, що її треба відразу збивати. Лихоманка означає, що організм бореться з запаленням або інфекцією — це так звана імунна відповідь. Кращою альтернативою в такому випадку стане застосування холодного компресу на область лоба, рясне тепле питво для видалення з організму токсинів, а також спокій і постільний режим.
Температуру необхідно збивати, якщо вона перевищує 38°С і ви погано її переносите, у вас виникають неприємні симптоми, такі як ломота тіла, головний біль, нудота, озноб, одним словом — інтоксикація організму.
Збиваючи субфебрильна температура, ви створюєте сприятливі умови для розмноження і поширення чужорідних агентів по організму. Цим ви затягуєте перебіг хвороби, яка може перерости у важкі інфекційні процеси, при яких необхідно буде підключити антибіотикотерапію.
Нормальна температура тіла коливається протягом дня. Вранці, як правило, температура найнижча, у другій половині дня даний показник дотримується більш високого значення. Більшість людей вважають 37 градусів високим значенням, проте температура вашого тіла може варіюватися на градус або більше — від 36,1 до 37,3 градуса — що є нормою протягом доби.
Лихоманка або підвищення температури тіла можуть бути викликані такими станами і захворюваннями:
Зверніть увагу! Іноді причину підвищення температури визначити складніше. Якщо у вас жар триває понад три тижні, і ваш лікар не може знайти причину, у вас може бути так звана «лихоманка неясного генезу». В такому випадку вам може знадобитися більш ретельне обстеження.
Залежно від того, що викликає у вас високу температуру, додаткові ознаки і симптоми лихоманки можуть включати:
Антипіретики (жарознижуючі препарати) — це препарати, які знижують температуру, впливаючи на терморегуляцію. Найчастіше цю групу препаратів називають анальгетики-антипіретики, так як їх механізм дії пов'язаний зі зменшенням вироблення гормоноподібних речовин — простагландинів, які беруть участь в утворенні запалення і болю, в результаті чого підвищується температура.
Також для зниження температури і зменшення запального процесу використовуються нестероїдні протизапальні засоби (НПЗЗ), найбезпечніший, але не менш ефективний представник цієї групи — ібупрофен (Нурофен, Імет, Ібупром).
Засоби, які можна застосувати для зниження температури:
Зверніть увагу! При виборі жарознижуючих препаратів необхідно знати: парацетамол є найбезпечнішим вибором, особливо в застосуванні у вагітних та дітей, але також потрібно пам'ятати про те, що він гепатотоксичний (чинить негативний вплив на печінку).
Якщо ви приймаєте монокомпонентний парацетамол для зниження температури, то при виборі додаткових препаратів для лікування грипу та / або застуди слід уважно вивчати склад, так як в них теж входить парацетамол, що загрожує передозуванням і ускладненнями з боку печінки.
Ібупрофен — найбезпечніший препарат з групи НПЗЗ, також використовується в педіатричній практиці (можна давати дитині) в різних лікарських формах. Але застосовувати його необхідно за рекомендацією лікаря.
При застосуванні метамізолу натрію (Анальгін) варто пам'ятати про небажаному побічний ефект — агранулоцитоз (зниження рівня лейкоцитів до критичного рівня), його не рекомендується застосовувати в дитячій практиці.
Найчастіше ускладнення внаслідок підвищеної температури виникають у груп людей, які є більш сприйнятливими по тій або іншій причині. Це може бути віковий фактор (новонароджені діти, люди похилого віку) або супутні захворювання.
Наприклад, діти у віці від 6 місяців до 5 років можуть відчувати викликані лихоманкою судоми (фебрильні судоми), які зазвичай включають втрату свідомості та тряску кінцівок з обох сторін тіла.
Більшість нападів проходять самі по собі. Якомога швидше після нападу покажіть дитину лікарю, щоб визначити причину лихоманки. Викличте швидку медичну допомогу, якщо напад триває понад п'ять хвилин.
Також ускладнення лихоманки можуть бути наступні:
Під час підвищеної температури тіла передбачені правила, яких слід дотримуватися для більш комфортного самопочуття і щоб уникнути погіршення ситуації.
Список заходів для полегшення стану лихоманки:
Слід зрозуміти, що не можна вилікувати та уникнути підйому температури як такої, оскільки даний стан є лише наслідком якого-небудь патологічного процесу або захворювання. Для того, щоб знизилася температура, слід в першу чергу вплинути на той стан, який і викликав її підвищення. Однак ви можете бути в змозі запобігти лихоманку шляхом зниження впливу інфекційних захворювань.
Рекомендації, здатні запобігти причину виникнення лихоманки, а саме інфекційних та вірусних захворювань:
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Жарознижуючі | Ціна |
---|---|
Парацетамол таблетки по 200 мг, 10 шт. - Лубнифарм | 13,2грн |
Терафлю Екстра порошок в пакетиках зі смаком лимона, 10 шт. | 368,7грн |
Налгезін форте таблетки знеболюючі по 550 мг, 10 шт. | 144,4грн |
Аскофен-Екстра таблетки №10 | 35,8грн |
Цитрамон У таблетки, 10 шт. | 28,5грн |