Порушення мозкового кровообігу: що це?
Гарний мозковий (церебральний) кровообіг необхідний для того, щоб постачати мозок кров'ю, багатою киснем і живильними речовинами. Також він допомагає вивести з мозку вуглекислий газ і інші продукти життєдіяльності. Якщо порушується мозковий кровообіг, це може призвести до серйозних цереброваскулярних проблем.
Цереброваскулярні захворювання належать до групи станів, захворювань і порушень, які впливають на кровоносні судини й кровопостачання мозку.
Цереброваскулярні захворювання можуть розвиватися з різних причин, включаючи атеросклероз, коли артерії звужуються, тромбоз або емболічний артеріальний згусток крові, який являє собою згусток крові в артерії головного мозку.
Порушення мозкового кровообігу не дозволяє клітинам мозку отримувати достатню кількість кисню, що може призвести до пошкодження мозку і до виникнення неврологічних проблем. Деякі стани, пов'язані з порушенням мозкового кровообігу, включають:
- інсульт;
- крововилив у мозок;
- церебральна гіпоксія;
- набряк мозку.
Симптоми: як проявляється порушення мозкового кровообігу?
Порушення мозкового кровообігу проявляється по різному і залежить від ступеня тяжкості даного порушення. Це може бути початкова стадія порушення кровопостачання мозку, внаслідок чого виникають такі симптоми як:
- запаморочення і головний біль;
- втома, млявість;
- підвищена стомлюваність;
- порушення сну;
- зниження працездатності;
- шум у вухах.
Гостра стадія порушення церебрального кровообігу включає такі симптоми:
- сильний і раптовий головний біль;
- параліч однієї сторони тіла (геміплегія);
- слабкість з одного боку, також відома як геміпарез;
- сплутаність свідомості;
- труднощі в спілкуванні, в тому числі невиразна мова;
- втрата зору з одного боку;
- втрата рівноваги;
- втрата свідомості.
В результаті гострого порушення мозкового кровопостачання можуть виникнути такі стани як:
- геморагічний або ішемічний інсульт;
- транзиторна ішемічна атака (ТІА) — це тимчасова цереброваскулярна подія, яка не призводить до незворотних ушкоджень. Це відбувається, в результаті того, що артерія, яка веде до мозку, тимчасово закупорена, внаслідок чого виникають симптоми схожі на інсульт;
- церебральна аневризма або субарахноїдальний крововилив. Вони можуть бути результатом структурних проблем в кровоносних судинах головного мозку. Аневризма — це випинання в стінці артерії, яке може розірватися і кровоточити. Цей витік крові може пошкодити клітини мозку.
Також можуть виникати повільно прогресуючі стани, пов'язані з порушенням мозкового і спінального кровообігу:
- мієлопатія — ураження шийного відділу спинного мозку;
- енцефалопатія — дистрофічні зміни тканин мозку і подальше порушення його функцій.
До симптомів мієлопатії та енцефалопатії відносяться:
- головний біль та запаморочення;
- порушення пам'яті;
- підвищена дратівливість;
- неуважність;
- підвищена стомлюваність;
- апатія;
- м'язова слабкість;
- порушення чутливості.
Діагностика: як перевірити мозковий кровообіг?
Для діагностики мозкового кровообігу необхідно пройти один або ж кілька обстежень, призначених лікарем, після попередньої консультації з ним. Такі діагностичні процедури, допомагають дослідити стан судин головного мозку. До таких належать:
- Церебральна ангіографія. Для цієї процедури використовується рентгеноконтрастний барвник, щоб добре проглядалися артерії. Ця процедура допомагає визначити стан судин.
- Дуплекс сонної артерії. Процедура проводиться за допомогою ультразвуку. Вона допомагає виявити згустки крові або інші проблеми з кровотоком в сонних артеріях.
- Комп'ютерна томографія (КТ) — це обладнання зчитує рентгенівські знімки й дозволяє виявити будь-які крововиливи в мозку. Особливо дане обстеження ефективно для виявлення геморагічного інсульту.
- Електроенцефалограма (ЕЕГ). За допомогою електродів поміщених на область голови, реєструються електричні імпульси, вони зчитуються у вигляді мозкових хвиль. Цей метод дозволяє визначити функціональність головного мозку.
- Магнітно-резонансна томографія (МРТ) — цей діагностичний тест може виявляти різні стани мозку, такі як кісти, пухлини, кровотеча, набряк, аномалії розвитку і структурні аномалії, інфекції, запальні стани або проблеми з кровоносними судинами. Він може визначити, чи працює шунт, і виявити пошкодження головного мозку, викликане травмою або інсультом.
- Магнітно-резонансна ангіографія (МРА). Для цього тесту використовується потужне магнітне поле, радіохвилі і комп'ютер для оцінки кровоносних судин і виявлення аномалій. У цьому дослідженні не використовується радіація і може знадобитися ін'єкція контрастної речовини.
До якого лікаря звернутися з порушеннями мозкового кровообігу?
При підозрі на проблеми, пов'язані з мозковим кровопостачанням в першу чергу необхідна консультація лікаря-невролога. Саме цей фахівець займається станами, пов'язаними з порушенням мозкового кровообігу.
Також може знадобитися консультація кардіолога і нейрохірурга, якщо у хворого відзначається гостре або повільно прогресуюче цереброваскулярне захворювання.
Якими препаратами покращують мозковий кровообіг?
Засоби, що впливають на мозковий кровообіг діляться на кілька підгруп:
- Антагоністи іонів кальцію (Цинаризин, Німодипін).
- Альфа-адреноблокатори (Тамік, Серміон).
- Рослинного походження: препарати Гінкго білоба, алкалоїди Барвінка (Мемоплант, Кавінтон).
- Препарати інших груп, які покращують церебральний кровообіг (Вазоніт, Компламін).
Перераховані вище групи препаратів призначаються лікарем, якщо у людини є порушення мозкового кровопостачання. Ці ліки покращують кровообіг головного мозку, розширюють судини мозку, забезпечують нормальне харчування головного мозку достатньою кількістю кисню і глюкози, а також запобігають виникненню гіпоксії (кисневе голодування) і ішемії (відмирання тканин).
Як поліпшити мозковий кровообіг в домашніх умовах?
Стабільний кровотік забезпечує життєвий кисень, глюкозу, вітаміни, амінокислоти, мінерали та інші поживні речовини, необхідні мозку для нормальної його роботи й регулювання інших органів і систем. Також кровопостачання мозку підтримує його гідратацію, що дуже важливо, оскільки мозок на 70% складається з води.
Залежно від тяжкості порушення припливу крові до мозку, лікар призначає хворому відповідні хімічні лікарські засоби. Однак на початковій стадії виникнення порушення мозкового кровообігу не завжди є необхідність в застосуванні медикаментозних засобів. Іноді достатньо лише дотримуватися активного, здорового способу життя, а також включити у свій раціон приймання біологічних активних речовин, які благотворно впливають на мозкове кровопостачання.
Список добавок, які, як доведено, збільшують приплив крові до мозку:
- ацетил-L-карнітин — амінокислота, яка живить клітини мозку;
- рослина бакопа (Bacopa monnieri) — найбільш відома, як нервовий тонік і підсилювач пам'яті;
- какао — містить в собі рослинні антиоксиданти — флаваноли, які стимулюють роботу клітин мозку;
- куркумін — сприятливо впливає на роботу головного мозку, а також сприяє регенерації його клітин;
- риб'ячий жир — стимулює розумову діяльність і робить позитивний вплив на судини мозку і серця;
- імбир — підвищує активність мозку і покращує його кровопостачання;
- гінкго — збільшує кровопостачання шляхом розширення кровоносних судин, знижує в'язкість крові і знижує щільність вільних радикалів кисню;
- глід — він покращує кровотік не тільки в коронарних судинах серця, але також сприятливо впливає на судини головного мозку;
- н-ацетилцистеїн — є потужним антиоксидантом, який покращує надходження кисню в мозок;
- екстракт соснової кори — пікногенол, який входить до складу підсилює кровотік (через механізм, пов'язаний з підвищеним рівнем оксиду азоту), а також покращує контроль рівня глюкози в крові;
- піролохінолінохінон — це хінонове з'єднання, яке покращує споживання кисню тканинами мозку;
- ресвератрол — сприятливо діє на всі судини організму;
- розмарин — фенольні сполуки розмарину, знижують рівні холестерину і триацилгліцеринів в сироватці крові. Це своєю чергою, зменшує ризик виникнення порушень мозкового кровообігу;
- таурин — проявляє різні біологічні дії, включаючи захист від ішемії, модуляцію внутрішньоклітинної концентрації кальцію, а також антиоксидантні, антиатерогенні і знижуючий артеріальний тиск ефекти;
- вінпоцетин — покращує стан вен і судин;
- вітамін С — відновлює коронарну мікроциркуляторну функцію;
- вітамін К — поживна речовина, яка бере участь у розвитку та виживанні клітин мозку.
Всупереч того, що всі перераховані вище добавки так чи інакше сприятливо впливають на кровообіг головного мозку, їх все ж не можна безконтрольно застосовувати. Обов'язково потрібна консультація фахівця.
Які продукти корисні для мозкового кровообігу?
Їжа, яку людина вживає, дійсно може вплинути на кровообіг мозку, як позитивно, так і негативно. Саме тому рекомендується збалансовано харчуватися і стежити за тим, щоб в організм надходили всі необхідні поживні речовини, а також мікро- і макроелементи.
Список продуктів, які покращують кровопостачання мозку:
- імбир, часник, розмарин і куркума — це спеції, які не тільки роблять їжу смачнішою, але і покращують мозковий кровообіг;
- молюски та темне м'ясо птиці — головні джерела амінокислоти таурину;
- риба, особливо холодноводна, жирна риба, така як лосось, є вихідним джерелом омега-3, що міститься в риб'ячому жирі;
- продукти багаті фітонутрієнтом — ресвератрол. Він міститься в ягодах, винограді, арахісі і шоколаді;
- буряк — відмінне джерело нітратів, потужний регулятор кровотоку;
- шоколад збільшує церебральний кровотік з ефектом, який зберігається протягом декількох годин після вживання;
- зелений чай — він містить L-теанін, який компенсує зниження мозкового кровотоку, викликане кофеїном, а також покращує когнітивні здібності.
Профілактика: як можна запобігти порушенню мозкового кровообігу?
Кращий спосіб запобігти можливим порушенням мозкового кровообігу — це дотримуватися здорового харчування, регулярно займатися спортом, уникати паління і вживання занадто великої кількості алкоголю.
Ці зміни в способі життя можуть знизити ризик виникнення таких проблем, як:
- засмічення артерій жировими речовинами (атеросклероз);
- високий кров'яний тиск;
- гіперліпідемія (високий рівень холестерину).
Також для людей які перенесли інсульт, такі зміни можуть допомогти знизити ризик повторного інсульту в майбутньому.
Особливо важливою складовою для профілактики виникнення порушень мозкового кровообігу є контроль деяких наявних в анамнезі хвороб:
- гіпертонічна хвороба серця;
- аритмія;
- ішемічна хвороба серця;
- цукровий діабет.
Джерела
Cerebrovascular Disease / AANS (англ.)
What to know about cerebrovascular disease / Medical News Today (англ.)
The cerebral circulation and cerebrovascular disease II: Pathogenesis of cerebrovascular disease / NCBI (англ.)
Cerebral Circulation / Healthline (англ.)
An Overview of Vascular Neurology / Very Well Health (англ.)
Відмова від відповідальності
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.