При нестачі солей заліза в організмі виникає залізодефіцитна анемія або недокрів'я — гематологічний синдром, що характеризується дефіцитом гемоглобіну в крові. Даний стан небезпечний тим, що викликає системні порушення, здатні без своєчасної терапії та заповнення відсутнього елемента препаратами заліза привести до гіпоксичної коми.
Заліза в організмі людини не багато (всього від 2,5 до 4,5 грамів), проте його роль вкрай важлива. Цей елемент в першу чергу необхідний для перенесення кисню з легенів до решти тканин і органів.
Залізо є важливим елементом гемоглобіну в еритроцитах (клітинах крові). Саме ця речовина приєднує О2 (кисень) в легенях, допомагає транспортувати його по всьому організму, після чого віддає кисень і приєднує СО2 (вуглекислий газ) для повернення в легені.
Також елемент необхідний для метаболізму, синтезу ДНК і фізико-хімічних процесів, що призводять до вироблення енергії.
Дефіцит даного елементу викликає захворювання — залізодефіцитну анемію.
Так називається стан, при якому виникає хронічна нестача заліза, зване недокрів'ям. При відсутності цієї речовини в достатній кількості гемоглобін в еритроцитах починає руйнуватися. Клітини крові стають нездатними приєднувати кисень. Розвивається кисневе голодування, погіршується метаболізм, спостерігається занепад сил. Такий стан загрожує не тільки здоров'ю, але й життю.
Для цього є безліч причин. У нормі щодня елемент заліза виводиться з організму при травленні, через сечовидільну систему і під час критичних днів у жінок. Добова втрата заліза становить 2 грами.
ВООЗ відзначають, що залізодефіцитна анемія спостерігається у кожної третьої представниці прекрасної статі і у кожного шостого чоловіка. Вагітні, дівчатка-підлітки і діти до трьох років потрапляють в групу ризику. Всі ці люди потребують додаткового прийому заліза.
Анемію лікують за допомогою дієти, багатої на залізовмісні продукти. Також призначають препарати заліза, найчастіше в пероральній формі. Ін'єкційні препарати вводять тільки при стаціонарному спостереженні. У випадках дуже важкої анемії проводиться переливання компонентів крові, що містять еритроцити, зване гемотрансфузія.
Симптоми анемії легко сплутати з іншими захворюваннями, але їх наявність є приводом для проведення комплексного обстеження.
Ознаки початковій стадії анемії — це:
При важкому стані, званому сидеропенічний синдром, виникають такі симптоми:
Добова норма для чоловіків — 10 мг, для жінок трохи більше — 15 мг (підвищена потреба зумовлена роботою гормональної системи і щомісячними менструальними кровотечами). При вагітності потреба зростає до 20 мг або більше, тому лікарська практика передбачає призначення препаратів заліза в таблетках всім вагітним. Дітям залежно від віку необхідно отримувати від 5 до 15 мг.
Якщо анемію довго не лікувати, вона здатна завдати великої шкоди організму. Загальна слабкість, нездатність концентруватися, кисневе голодування — це лише початок.
При тривалій анемії виникають такі ускладнення:
Лікування анемії починається зі зміни раціону харчування і введення продуктів, збагачених залізом — це:
Однак при вагітності, крововтратах, для дівчаток-підлітків і дітей молодшого віку вживання тільки їжі, багатої на залізо недостатньо — потреби організму великі, а продукти не можуть задовольнити ці потреби. Також і для лікування вже присутньої анемії потрібна додаткова лікарська терапія.
У цих випадках обов'язковим є прийом залізовмісних препаратів.
Всі засоби діляться на кілька різних груп:
Препарати випускаються в таких формах для застосування:
У список кращих залізовмісних препаратів входять такі:
Препарати заліза для дітей призначаються наступні:
Ні, цього не можна робити. Залізовмісні препарати можна приймати тільки при діагностованій залізодефіцитній анемії з визначенням рівня дефіциту.
Залізовмісні препарати всмоктуються дуже швидко, що може стати причиною надлишку заліза, що призводить до серйозних побічних ефектів і ускладнень.
Тому терапію при анемії повинен призначати тільки лікар і тільки після здачі аналізів.
Препарати заліза ви можете купити в інтернет-аптеці apteka24.ua.
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Препарати заліза | Ціна |
---|---|
Феррум Лек таблетки жувальні від анемії по 100 мг, 30 шт. | 392,6грн |
Заліза сахарат - залізне вино, 100 г | 41,9грн |
Ферролек-Здоров'я розчин для ін'єкцій, 50 мг, по 2 мл ампули, 5 шт. | 223,1грн |
Мальтофер таблетки жувальні, 30 шт. | 280грн |
Сідерал Форте капсули, 20 шт. | 337,8грн |