Ацикловір відноситься до класу антивірусних препаратів, які називаються синтетичними аналогами нуклеозидів. Він працює, зупиняючи поширення вірусу герпесу в організмі. Використовується для зменшення болю та прискорення загоєння виразок або пухирів у людей з вітряною віспою (вітрянка), оперізуючим лишаєм, висипом, що може виникати у людей, які перенесли вітряну віспу в минулому, а також при спалахах генітального герпесу (іноді викликає геніталій та прямої кишки).
В результаті дослідження Центром з контролю та профілактики захворювань (CDC), було встановлено, що ацикловір проникає через плаценту, проте тератогенність (розвиток вроджених вад) не спостерігалася, але даних недостатньо для оцінки ризику менш поширених дефектів або для отримання надійних або остаточних висновків щодо безпеки цього препарату під час вагітності.
За дослідженнями Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) було зазначено, що жінки, які приймають ацикловір для лікування простого герпесу навіть у період першого триместру вагітності, не продемонстрували ризику для плоду.
Австралійська адміністрація лікарських засобів (AU TGA) досліджувала обмежену кількість вагітних жінок та жінок дітородного віку, які приймали пероральний ацикловір та встановили, що це не призвело до збільшення частоти вад розвитку або інших прямих чи непрямих шкідливих впливів на материнський плід. Дослідження на тваринах показали збільшення частоти пошкоджень плода, значення яких для людини вважається невизначеним.
Американський коледж акушерів і гінекологів (ACOG) рекомендує приймати ацикловір для лікування генітального герпесу, особливо рецидивуючого, з 36-го тижня вагітності, щоб уникнути зараження новонародженого немовляти. Але оскільки в результаті не множинних досліджень про нього мало надано інформації, то і застосовувати його радять з особливою обережністю, строго за призначенням лікаря в точно зазначеному мінімальному дозуванні в найкоротші терміни.
Також ACOG була надана інформація про те, що супресивна терапія на пізніх термінах вагітності знижує частоту кесаревого розтину у жінок з рецидивним генітальним герпесом за рахунок зменшення частоти рецидивів під час вагітності, але таке лікування не завжди може захистити від передачі вірусної інфекції новонародженим.
Центр з контролю та профілактики захворювань (CDC) у 2015 році дійшли висновку, що цей препарат можна використовувати для лікування герпетичних уражень у жінок на всіх етапах вагітності, але під чітким контролем лікаря, дотримуючись всіх його приписів за прописаними дозами, частотою та тривалістю прийому , а також у разі найгострішої необхідності і, як правило, користь для матері має перевищувати ризик для плода.
Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA) в результаті досліджень застосування ацикловіру у жінок у період грудного вигодовування встановили, що він проникає у грудне молоко, але навіть при найвищих дозах для матері концентрація ацикловіру в молоці становить лише близько 1% від типової дитячої дози, і не очікується, що вона викличе будь-які побічні ефекти у немовлят, які перебувають на грудному вигодовуванні. Місцеве нанесення ацикловіру на невеликі ділянки тіла матері далеко від грудей не становлять небезпеки для немовляти.
Внаслідок зараження вірусом герпесу немовляти від матері під час вагітності новонародженим вводять ацикловір у дозах від 20 до 30 мг/кг внутрішньовенно щодня за даними CDC. Дозування, отримані з грудним молоком при високих дозах для матері, становлять лише близько 3-5% цієї дози. Оскільки немовля отримує дози грудного молока перорально, а ацикловір перорально біодоступний лише близько 20%, системна доза, яку отримує немовля, становить 1% або менше від типової дитячої дози, внаслідок чого не були зафіксовані прояви побічних реакцій у немовлят.
Також CDC і FDA були зареєстровані кілька випадків з приводу прийому перорального ацикловіру у матерів, які годують груддю:
В результаті таких досліджень Центр з контролю та профілактики захворювань (CDC) та Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів (FDA), дійшли висновку, що прийом ацикловіру для жінок у період лактації вважається прийнятним, але не повинен прийматися безконтрольно, Дозу та тривалість лікування ацикловіром повинен встановлювати лікар, з обов'язковим зіставленням користі для матері та можливих ризиків для новонародженого.
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Ціни (87,1 - 699,39 грн)