Аспірин (ацетилсаліцилова кислота) — унікальний плейотропний (що володіє множинною дією) препарат з групи нестероїдних протизапальних засобів, для яких характерне ефективне зняття запалення, хороша аналгетичну властивість і усунення гарячкового стану, а також важливим дією є наявність анти. Його механізм дії терапевтичних ефектів пов'язаний з інгібуванням ферменту циклооксигенази (ЦОГ), попередника гормоноподібних речовин - простагландинів, учасників в освіті болю і запаленні.
Оскільки аспірин пригнічує вироблення простагландинів, це може негативно позначитися протягом вагітності. Особливо небезпечним вважається прийом аспірину в I-II триместрах вагітності, оскільки висока ймовірність викидня. У III триместрі вагітності використання аспірину категорично протипоказане, тому що цей засіб може спричинити деякі порушення у плода:
Однак аспірин виявляє тератогенну дію (порушення ембріонального розвитку) залежно від застосовуваної дози (понад 100 мг), у той час як у дозуванні (до 100 мг) він має виключно антиагрегантну дію (запобігає згущенню крові та утворенню тромбів).
Виходячи з цього в результаті численних епідеміологічних досліджень національного інституту США було встановлено, що прийом аспірину в дозі 75-81 мг широко використовується для запобігання прееклампсії (гіпертонічне захворювання (підвищення кров'яного тиску), характерне для вагітних), затримки внутрішньоутробного росту та внутрішньоутробної загибелі походження.
Така терапія отримала своє широке застосування ще з 1980-х років, а також ще була запропонована для запобігання незрозумілим повторним викидням — так і вийшло трактування про те, що використання аспірину під час вагітності вважається безпечним, якщо його добова доза не перевищує 100 мг.
Зверніть увагу! Використання ацетилсаліцилової кислоти в мінімальному дозуванні (50-100 мг) може призначатися виключно лікарем для вагітних жінок на початку II триместру, у яких встановлено ризик виникнення прееклампсії, із суворим співвідношенням ризику та користі як для матері, так і для плода. Використання аспірину у III триместрі вагітності абсолютно заборонено.
Аспірин може впливати на фертильність (родючість) та збільшувати ризик втрати вагітності на ранніх термінах, тому його не рекомендується використовувати у І триместрі. У II триместрі при прийомі аспірину спостерігався зв'язок з крипторхізмом (дефекти положення яєчок у хлопчиків) плода, тому призначення аспірину під час вагітності повинен здійснювати лікар.
Прийом аспірину навіть у малих дозах може викликати ряд ускладнень для матері та її майбутніх пологів:
Аспірин у будь-якому дозуванні в жодному разі не можна свавильно приймати вагітним, щоб не нашкодити майбутній дитині - таке використання призначається тільки лікарем і його застосування раціонально у разі гострої необхідності.
Аспірин у невеликих концентраціях проникає в грудне молоко, але, не дивлячись на це, у немовлят, матері яких застосовували ацетилсаліцилову кислоту, не спостерігалося побічних ефектів.
Багато експертів вважають, що низькі дози аспірину (75-100 мг протягом доби) сумісні з грудним вигодовуванням. Прийом високих доз аспірину і протягом тривалого часу у матерів у період лактації, можуть викликати такі порушення у немовлят:
Якщо є необхідність застосування аспірину у матерів-годувальниць, то дозування та тривалість його використання встановлює лікар, зіставивши співвідношення користі для матері та ризику для новонародженого. Також немовлята, чиї мами застосовують ацетилсаліцилову кислоту, повинні перебувати під наглядом фахівця на предмет гемолізу (процес руйнування оболонки еритроцитів та вихід гемоглобіну), збільшення часу кровотечі та метаболічного ацидозу.
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Ціни (70,4 - 240,1 грн)