Омепразол – це противиразковий препарат. Належить до підгрупи інгібіторів протонної помпи. Він пригнічує базальну та стимульовану секрецію кислоти у шлунку, інгібуючи H+/K+ АТФ-насос парієтальних клітин шлунка, які продукують соляну кислоту. Омепразол застосовується в медицині для лікування виразкової хвороби шлунка та 12-палої кишки, а також для усунення печії (гастроезофагеальна рефлюксна хвороба (ГЕРХ)).
За дослідженнями Австралійської адміністрації лікарських засобів (AU TGA) вплив омепразолу на вагітних жінок, які приймали його, визначають у категорію В. Це говорить про те, що ці ліки, які приймали лише обмежену кількість вагітних жінок, відзначаються без збільшення частоти вад розвитку або інших прямих, або непрямих шкідливих впливів на плід людини. Але дослідження на тваринах показали збільшення частоти пошкоджень плода, значення яких для людини вважається невизначеним.
Центр харчових продуктів і медикаментів США (FDA) відносить застосування омепразолу під час вагітності у категорію С, що в свою чергу свідчить про те, що дослідження репродукції тварин показали негативний вплив на плід, і немає явних та добре контрольованих досліджень на людях, але потенційні переваги можуть вимагати застосування препарату у вагітних жінок, незважаючи на потенційні ризики за суворим призначенням лікаря.
Епідеміологічні дослідження FDA та AU TGA показали, що серйозні вади розвитку при використанні омепразолу у вагітних жінок є малоймовірними. Але, незважаючи на це, при дослідженнях на вагітних тварин було встановлено, що коли їм давали омепразол у дозуванні 40 мг під час органогенезу (останній етап розвитку ембріона), то у них відзначалося збільшення ембріотальності та втрата плода на ранніх термінах вагітності до 40- го дня (резорбція плода), але в пізніх термінах вагітності спостерігалося зниження швидкості зростання післяпологового потомства.
Виходячи з таких нечисленних досліджень, можна дійти невтішного висновку, що омепразол не можна використовувати вагітним жінкам, особливо у першому триместрі вагітності. Якщо ж є гостра необхідність у лікуванні ГЕРХ або виразковій хворобі інгібіторами протонної помпи, то краще віддати перевагу іншим омепразолам з цієї групи, але навіть таке призначення повинен визначати лікар.
За даними епідеміологічних досліджень омепразолу, є підтвердження того, що цей лікарський препарат проникає в грудне молоко матері в значних концентраціях.
Є обмежена інформація про те, що при застосуванні омепразолу в дозі 20 мг 1 раз на день для матері-годувальниці не буде викликати будь-які побічні ефекти для немовляти, що перебуває на грудному вигодовуванні, за рахунок того, що омепразол у такому дозуванні відзначається в грудному молоці у гранично низьких концентраціях. Але, незважаючи на це, тільки лікар повинен визначати доцільність такого застосування в період лактації, зіставляючи користь матері та ризик для новонародженого.
З малодосліджених даних є інформація про те, що цей препарат асоційований з онкогенністю (можливість стимуляції утворення злоякісної пухлини) на тваринних моделях та може пригнічувати секрецію шлункової кислоти у немовлят.
Американська академія педіатрії (AAP) заявляє, що цього препарату слід уникати доти, доки додаткові дослідження не підтвердять безпечне використання омепразолу під час годування груддю.
Так підсумовуючи, можна відзначити, що омепразол не можна використовувати під час грудного годування, якщо вам лікар все ж таки призначає його в дозуванні понад 20 мг, то необхідно відмовитися від годування груддю на момент лікування даним медикаментом.
Омепразол / Державний реєстр лікарських засобів України
Treatment of reflux disease during pregnancy and lactation / PubMed (англ.)
Review article: the management of heartburn during pregnancy and lactation / PubMed (англ.)
Omeprazole Pregnancy and Breastfeeding Warnings / Drugs.com (англ.)
FDA Pregnancy Categories / Drugs.com (англ.)
Omeprazole / DrugBank (англ.)
Omeprazole use while Breastfeeding / Drugs.com (англ.)
The role of proton pump inhibitors in the treatment of heartburn during pregnancy / National Library of Medicine (англ.)
Are proton pump inhibitors safe during pregnancy and lactation? Evidence to date / National Center for Biotechnology Information (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Ціни (23,3 - 492,4 грн)