Омез — це ліки, які називають інгібітором протонної помпи (ІПП), активною речовиною якого є омепразол. Він знижує кількість соляної кислоти, що виробляється в шлунку, і використовується для лікування розладу шлунка, кислотного рефлюксу (печія) та виразки шлунка.
Дані проблеми з боку шлунково-кишкового тракту часто зустрічаються під час вагітності та можуть викликати біль та дискомфорт. Використання Омезу може значно покращити ці симптоми. Омез також може допомогти загоєнню виразки шлунка та запобігти серйозним ускладненням.
Нечисленні епідеміологічні дослідження показали, що серйозні вади розвитку при застосуванні Омезу у вагітних малоймовірні, саме тому багато медичних експертів вважають прийом Омезу у разі крайньої необхідності прийнятним.
На сьогодні немає переконливих доказів того, що омепразол або інші препарати із сімейства ІПП пов'язані з викиднем, уродженими дефектами, мертвінням, передчасними пологами або низькою масою тіла дитини при народженні. Проте все ж у ході випробувань застосування даного препарату на вагітних тваринах на останньому етапі дозрівання ембріона виявили ризик, що призводить до втрати плода.
Деякі, але не всі дослідження показали можливий зв'язок між використанням під час вагітності ліків, що знижують вироблення кислоти в шлунку, і алергією з астмою у дітей. Однак, потрібні подальші дослідження, щоб визначити, чи існує справжній ризик виникнення таких станів. Обнадёживает те, що це дослідження показали, що з переважної більшості дітей, підданих впливу, був алергії чи астми.
Так, за результатами, що є з нечисленних досліджень, застосування Омезу під час вагітності, можна підбити підсумок і відзначити, що оскільки вплив омепразолу на плід мало вивчений, то Омез не рекомендується до використання вагітним жінкам без вагомих на те причин і медичних підстав, підтверджених лікарем. Якщо є дійсно гостра необхідність застосування цього препарату, то таку потребу має суворо встановлювати лікар, зіставивши користь для матері та можливі ризики для плода.
За даними епідеміологічних досліджень омепразолу є підтвердження тому, що цей лікарський препарат проникає в грудне молоко матері в значних концентраціях.
Є обмежена інформація про те, що при застосуванні Омезу в дозі 20 мг 1 раз на день для матері-годувальниці не буде викликати будь-які побічні ефекти для немовляти, що перебуває на грудному годуванні, за рахунок того, що цей медикамент у даному дозуванні відзначається в грудному молоці у гранично низьких концентраціях. Але, незважаючи на це, тільки лікар повинен визначати необхідність такого застосування в період грудного вигодовування, зіставляючи користь для матері та ризик для немовля.
З малодосліджених даних є інформація про те, що цей препарат асоційований з онкогенністю (можливість стимуляції утворення злоякісної пухлини) на тваринних моделях та може пригнічувати секрецію шлункової кислоти у немовлят.
Американська академія педіатрії (AAP) заявляє, що цього препарату слід уникати доти, доки додаткові дослідження не підтвердять безпечне використання Омезу під час годування груддю.
Можна зробити висновок, що Омез заборонений до використання в період лактації і якщо все ж таки необхідна терапія препаратом Омез, особливо в дозі, що перевищує 20 мг на добу, слід призупинити грудне вигодовування, щоб не нашкодити немовляті.
Treatment of reflux disease during pregnancy and lactation / National Library of Medicine (англ.)
Review article: the management of heartburn during pregnancy and lactation / PubMed (англ.)
Omeprazole Pregnancy and Breastfeeding Warnings / Drugs.com (англ.)
FDA Pregnancy Categories / Drugs.com (англ.)
The role of proton pump inhibitors in the treatment of heartburn during pregnancy / PubMed (англ.)
Omeprazole / DrugBank (англ.)
Omeprazole use while Breastfeeding / Drugs.com (англ.)
Are proton pump inhibitors safe during pregnancy and lactation? Evidence to date / National Center for Biotechnology Information (англ.)
Omeprazole / Best use of medicines in pregnancy (BUMPS) (англ.)
apteka24.ua надає вичерпну і надійну інформацію з питань медицини, здоров'я і благополуччя, однак постановка діагнозу і вибір методики лікування можуть здійснюватися тільки вашим лікарем! Самолікування може бути небезпечним для вашого здоров'я. apteka24.ua не несе відповідальності за можливі негативні наслідки, що виникли в результаті використання користувачами apteka24.ua інформації, розміщеної на сайті.
Ціни (116,5 - 396,5 грн)